Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

brak dźwięku przez HDMI na Samsung LE40C650

krs1980 15 Jun 2010 11:21 15601 23
    krs1980
    Level 10  
    Witam

zauwazylem ze taki temat się przewija co jakiś czas na forum, poczytalem ale nie znalazlem porady która rozwiązałaby moj problem. Case jest taki - mam TV Samsung LE40C650, komputer na plycie Gigabyte GA-EP43-UD3L, z karta dźwiękowa zintegrowana Realtek ALC888, karta grafiki Gigabyte 9800 GT. Podpinam sobie kompa do TV przez HDMI, mam obraz, nie mam dźwięku na głośnikach telewizora. Wyjście SPDIF na plycie spięte kabelkiem z kartą graficzną, co powinno puścić dźwięk na HDMI. Dodatkowe hinty - w WIN7 w panelu sterowania, dźwięk w urządzeniach mam tylko Głośniki (pewnie głośniki Logitecha co są podpięte pod karte), oraz Realtek Digital Output - nie ma Realtek HDMI output. Stery do płyty glownej, do Realteka i grafy - najnowsze, wczoraj instalowalem. Jakieś pomysły/sugestie? Będę wdzięczny

Pozdrawiam

K.
    hojlo1
    Level 35  
    Nie opisujesz czy masz zainstalowany sterownik "HD Audio"?
    (to podstawa, by grafika dogadała się z mainboardem)
    krs1980
    Level 10  
    hojlo1 wrote:
    Nie opisujesz czy masz zainstalowany sterownik "HD Audio"?
    (to podstawa, by grafika dogadała się z mainboardem)

witam, czy chodzi ci o Microsoft UAA Bus Driver for High Definition Audio ?
    hojlo1
    Level 35  
    Nie znam wszystkiego, ale masz mieć w kontrolerach dźwięku sterownik do Twojej dźwiękówki:
    "Realtek High Definition Audio"
    (to jest sterownik - ma być zainstalowany i ma pracować poprawnie)

Wtedy w "dźwiękach" jako urządzenie domyślne audio dla wyjścia powinieneś mieć "Realtek HD Audio Output". ;)

Wypada ze tego nie masz - jak zainstalujesz sterownik, powinno być ok. ;)

Tu też na dole (zdawkowo) na ten temat:
    Link
    krs1980
    Level 10  
    hmm, jestem pewien że nie mam Realtek High Definition Audio, mam tylko Głośniki oraz Realtek Digital Output - ale sprawdzę to po powrocie do domu i wstawię screeny. Powiedz tylko, jaki konkretnie sterownik miales na mysli pisząc "HD Audio" ?
  • Helpful post
    hojlo1
    Level 35  
    "Realtek High Definition Audio" - to jest dokładna nazwa sterownika przepisana z innego komputera (co ma Realteka i dźwięk po HDMI) ;)

Nie masz wstawiać screenów tylko zainstalować sterownik. ;)

Akuratnie tak się składa że to sterownik do Realteca ALC888 :!::D
    (to , co opisuję , bo zajrzałem...)
    krs1980
    Level 10  
    no tak ale ja wczoraj zainstalowalem sterowniki do Realteka ALC888, najnowsze!! wersję R2.49, ze strony http://www.realtek.com.tw, dla Vista, Windows7 Driver(32bits) Driver only (Executable file) - bo mam 32 bitowego WIN7
  • Helpful post
    hojlo1
    Level 35  
    Opisujesz że nie masz

Tu masz zrzut "z tej chwili" ALC888", który pracuje po "HDMI":

krs1980
    Level 10  
    ok, a więc po powrocie do domu zainstaluję sterowniki raz jeszcze, i zrobię analogiczne screeny.
  • Helpful post
    hojlo1
    Level 35  
    Mam notebooka z HDMI (na ATI i Win7).

Tam w sterownikach audio sa 2 drivery:
    - ATI HDMI Audio (zapewne by grafika dźwięk przejęła)
    - Realtek High Definition Audio (czyli Toshiba tez na Realteku - bo taki notebook).

Jak widać - ten sterownik obowiązkowy. ;)
    krs1980
    Level 10  
    hojlo1 wrote:
    Mam notebooka z HDMI (na ATI i Win7).

Tam w sterownikach audio sa 2 drivery:
    - ATI HDMI Audio (zapewne by grafika dźwięk przejęła)
    - Realtek High Definition Audio (czyli Toshiba tez na Realteku - bo taki notebook).

Jak widać - ten sterownik obowiązkowy. ;)

Zgodnie z obietnica, zrzuty ekranu. W menedżerze mam Realtek High Definition Audio, po prawokliku na symbol glosniczka w WIN7 i wybraniu opcji urządzenia do odtwarzania mam takie coś co ponizej - nie ma Realtek HD Audio Output

hojlo1
    Level 35  
    Brakuje Ci w dźwiękach "Realtek HDMI output" (tak mam w notebooku pod Win7 no i w XP).
    Dla mnie to brak sterownika.

Zerknij , czy masz możliwość włożenia odwrotnie wtyczki spdif w grafice , czy płycie głównej (może to jest przyczyna - gdybam, bo u mnie moge obrócić na płycie głównej)

(skasowałem = chyba bzdury)
    krs1980
    Level 10  
    sterownik jest, zainstalowany, najświeższy, tak jak pisalem juz. Wtyczka spdif w grafe wchodzi tylko na jeden sposób, inaczej nie da sie jej wlozyc. Wydaje mi sie, ze musze kupic śledzia z kablem spdif z coaxialem i optykiem na wyjściu, świadczy o tym chyba to co znalazlem we wlasciwosciach urządzenia Realtek Digital Output - podaje mi jakie gniazdka powinny być użyte...

hojlo1
    Level 35  
    Ja instaluję sterowniki z płyt i chyba tam jest w komplecie.

Z drugiej strony "Realteka" brakuje (co ma do tego nvidia?).

Ps - zrzuć fotkę tego miksera Realteka (jakie ma wyścia aktywne)?

/dodane/
    Skąd bierzesz dźwięk z płyty głównej?

I jeszcze jedno - nic nie dokupuj - ściągnąłem opis po angielsku i masz wyście na płycie głównej Spdif podobnie jak u mnie (które i jak podłączyłeś?).
    glogma
    Level 2  
    Mam pytanie?Czy udało Wam sie rozwiązać ten problem?Już probowałam wszystkiego i nic.Instalacja różnych sterowników karty graficznej oraz karty muzycznej i dalej brak audio hdmi.Bardzo prosze napiszcie jeżeli udalo Wam sie ustawic dźwiek.
    hojlo1
    Level 35  
    Opisz dane sprzętu.

Ps - w paru wątkach jest o tym że działa (ważne by na koniec ostawić jak w powyższej fotce) . ;)
    glogma
    Level 2  
    Telewizor samsung lcd.Płyta główna G31M-S2C ,karta grafiki gf 9500 GT ,zintegrowana karta muzyczna Realtek ALC 662.System Vista 32 bit.Karta muzyczna spięta kabelkiem spdif z karta graficzna.Zainstalowane najnowsze sterowniki do karty graficznej i do karty muzycznej(Realtek hd audio R.2.49).W menedżer urządzeń Realtek Hd audio(tylko to).Po kliknieciu na ikonke glosniczka jest tylko - głosniki- i -realtek digital output(tak jak na fotce u góry).Nigdzie nie mam opcji realtek hd audio output.poprzednia wersja sterownikow była zainstalowana z orginalnych płytek które dostałam przy zakupie komputera ale było dokładnie to samo co teraz.Może to troszke chaotycznie opisane ale nie jestem fachowcem w tej dziedzinie.
    hojlo1
    Level 35  
    Nikt nie jest fachowcem - nie przejmuj się. ;)
    (zawsze znajdzie się lepszy)

Ta grafika ma HDMI?

Kabelek spdif dobrze podłączony (bo często na mainboardzie można obrócić i wtedy cisza)?

Zerknij jeszcze na ten link:
    Link
    czy TV pracuje w odpowiednim trybie (a nie monitora, bo już nie pamiętam, czy to ma też wpływ).

ALC662 to stary chip - ale inne fora (obcojęzyczne) opisują lakonicznie że daje na HDMI dźwięk.
    glogma
    Level 2  
    Dziekuje za zainteresowanie.Karta graficzna ma wyjście hdmi , mam podłączony kablem hdmi-hdmi komputer z tv.Obraz bardzo ładny dźwieku brak.Kabelek spdif dobrze podłączony (kolor kabelka i + z +).Patrzyłam na ten link i mam tak ustawiony tv jak na fotce.Odnośnie chipsa nawet nie wiem co to znaczy.
    hojlo1
    Level 35  
    Mnie zastanawia brak "Realtek HD audio output" ?
    To jest chyba klucz - jak się pojawi to będzie ok (?).

ALC662 - to "scalak" odpowiedzialny za dźwięk.
    (starszy - ja mam ALC888, stąd nie jestem pewien, czy w starszej wersji ma być "HD audio....")
    Jednak sądzę że tak.

Ps - w notebooku z Win7 i HDMI też do wyboru jest:
    - albo głośniki notebooka
    - albo "Realtek HDMI Audio output"
    golw
    Level 10  
    krs1980 kliknij na Realtek Digital Output a następnie ustaw je jako domyślne przyciskiem na dole.
    Ja z kolei borykam się z innym problemem, mianowicie nie mam dźwięku przestrzennego na ALC888 i kinie domowym LG HT904TA. Właściwie to jest tylko nie działa poprawnie.
    We Właściwościach Realtek Digital Output test dźwięku DTS i Dolby Digital wszystkie głośniki się odzywają.
    Natomiast w normalnym użytkowaniu tylne głośniki są wyłączone. Nie wiem czy przyczyna nie leży w ustawieniach zaawansowanych gdzie mogę wybrać jedynie dźwięk 2ch.
    Sterowniki mam w wersji R248 gdyż R249 nie mogę zainstalować (podaje mi komunikat "żaden sterownik nie był obsługiwany przez ten pakiet sterowników").

Może ktoś ma jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem?
    mwcomputers
    Level 11  
    Też nie miałem dźwięku w TV Samsunga z komputera podpiętego HDMI-HDMI. Gniazdo w TV miałem nazwane DVI PC (nazwa nadana w menu source). Kiedy zmieniłem tą nazwę na domyślną (----) dźwięk się pojawił. Wyszło na to, że wybranie nazwy dla gniazda HDMI powoduje pewne przekonfigurowanie jego parametrów i jeśli nazwiemy go np. DVI PC, to dźwięku nie będzie. Nie testowałem pozostałych nazw dla tego wejścia, bo jestem w pełni szczęścia.
    kicius_kit
    Level 11  
    klikasz drugim przyciskiem na ikonke głośnika przy zegarku->urządzenie do odtwarzania i tam klikasz na telewizor drugim przyciskiem->ustaw jako urządzenie domyślne
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Wykopaliska!