Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry głośników Tonsila: GD 12/5/4 i GD 12/5/8

15 Cze 2010 12:08 9431 20
 • Poziom 13  
  Witam,

  Od jakiegoś czasu poszukuję w miarę dokładnych parametrów głośników:
  GD 12/5/4 i GD 12/5/8.

  Głównie interesuje mnie pasmo przenoszenia, skuteczność oraz częstotliwość rezonansu.

  Za wszelkie informacje z góry wielkie dzięki :D .

  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  GD 12/5
  Parametry głośników Tonsila: GD 12/5/4 i GD 12/5/8
  Gd12/4
  Parametry głośników Tonsila: GD 12/5/4 i GD 12/5/8
  Nie wiem czy o to dokładnie chodziło.
 • Poziom 36  
  warto zwrócić uwagę że w prospekcie ktoś się pomylił, to GD 12/4 ma dużo mniejszy magnes, natomiast GD 12/5 ma magnes całkiem spory jak na taki głośnik (70 mm) i identyczny z gd 12/8

  natomiast ciekawią mnie aż tak duże różnice w charakterystyce międyz gd 12/5 a gd 12/8. A może nie warto wierzyć tym charakterystykom tonsila?
 • Poziom 13  
  Witam,

  Dziękuję wszystkim za te informacje, o takie dane mi chodziło.
  Słuszna uwaga kolego SzokalML, też mnie zastanawia taki rozjazd w tych parametrach dla tych głośników.

  GD 12/5 skuteczność 92 dB a pasmo (120 - 9000) Hz.

  GD 12/8 skuteczność 90dB a pasmo (105 - 10000) Hz.

  Co do głośnika GD 12/4, to rzeczywiśie już innym typ.

  Pozdrawiam
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 36  
  ale wystarczy zobaczyć na charakterystykę - na gd 12/5 dość sporo "górek" i "dolin" i spory spadek efektywności w średnio-niskim paśmie.

  A gd 12/8 równiutko i nawet sporo ponad 90db w średnich częstotliwościach.

  Dodano po 2 [sekundy]:
 • Poziom 13  
  To prawda, dla tego GD 12/5 to trzyma te 92 dB ale tylko w zakresie gdzieś od 2,5 do 4 kHz, reszta to niesamowite skoki dla tych gór i dolin.
  GD 12/8 ma mniejsze skoki przez co charakterystyka jest bardziej liniowa,
  no i nawet ładnie trzyma te 90 dB w prawie całym paśmie.

  Zastanawiam się teraz jak będą trzymać parametry moje 2 szt. wymontowane z radii (Taraban 3 i Akord), ale to wyjdzie dopiero na pomiarach.
 • Poziom 36  
  czyli masz jednego gd 12/5 4 ohm, a drugiego 8 ohm? jak ogólnie oceniasz ich brzmienie? Chciałem swego czasu kupić wersję 4 ohm, aby zrobić małe przenośne kolumienki, ale koniec końców, za cenę 1 gd 12/5 (20 zł) kupiłem 2 kolumienki od jakiejś miniwieży z malezyjskimi szerokopasmowcami 12 cm. Niestety brzmienie tego jest lekko mówiąc takie sobie (na słuch czuć sporą górkę w wysoko-średnim paśmie - jakieś 5-6 khz).
 • Poziom 13  
  Oba mają 4 ohmy. Jedyna różnica między nimi, to kolor zewnętrznego mocowania górnej membrany (ta sztywna tekturka wyrównująca).
  Co do jakości dźwięku: to ładnie przenoszą średnie pasmo z tendencją do dolnych zakresów. Zakres średnio-wysoki też jest dobry.
  Pamiętam okres, w którym grały one w Tarabanie 3 i bodajże w którejś z wersji Akordu - dobra dynamika dźwięku jak na te głośnik.
  W momencie kiedy wstawiłem za nie do jednego radia jakiś chiński 5-cio watowiec, a do drugiego wersję UNITRY 5W z małym magnesem (model podobny do tych montowanych w niektórych wersjach mk235, tyle że tam były 1,5W), to dźwięk po prostu do ....
  Oba radia straciły bas, a wysokie tony były strasznie sztuczne, poza tym dźwięk stał się mdły (taki jakby plastikowy).
  Ale, oba radia były przygotowywane dla mojej babci, a ona nie ma aż takich wymagań co do jakości dźwięku (a ja stwierdziłem, że będą się tam marnowały).

  Swego czasu robiłem porównanie z modelami GD 10-16/4 i GD 10-16/5 oraz GDS 10-16/4, to tylko GDS według mojego słuchu wypadał nieco lepiej, ale tylko w zakresie wysokich tonów.

  Ogólnie jestem pozytywnie rozczarowany tymi głośnikami i dlatego postanowiłem odrestaurować stare ZG-40C, bo chyba warto ?
  Jedną obudowę w dość dobrym stanie oraz komplet sekcji średniej i wysokiej mam. Dokumentację serwisową oraz jedną zwrotkę chyba też.
  Kwestia tak naprawdę tylko membran biernych i samego już czasu.

  A bo byłbym zapomniał: udało mi się wydobyć ze starej dokumentacji Zrób to Sam informację na temat nie których już nie produkowanych głośników Tonsila (ZS 1/85 i 5/85), więc chętnych zapraszam na priva.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Mam pytanie co do gd. Mam zg 40 z 82 roku unitry i tam jest GD 12/5/2
  Parametry głośników Tonsila: GD 12/5/4 i GD 12/5/8
  a w kupionych brandtach z 79 GD 12/5/5
  Parametry głośników Tonsila: GD 12/5/4 i GD 12/5/8 .
  Co to za głośnik to GD 12/5/5? Czy one tam były też wsadzane, bo o niczym takin nie słyszałem?
 • Poziom 36  
  magnesik wielkości palca wskazuje na pokrewieństwo z GD 12/4.
  Jak to gra porównując ZG 40-c i te Brandty?
 • Poziom 9  
  Podobnie, unitry grają przez radmora z 81 a brandty przez 79. Brandty mają odwróconą polaryzacje wysokotonowego i to słychać (mniej wysokich) i musze do nich kupić gdn, bo ten co jest w jednej kolumnie ma pogniecione górne zawieszenie. Po za tym, mają troche inną zwrotnice niż schemat i unitry. Po za tym zmieniam im kable, żeby sie przekonać czy to zmieni dźwięk (i żeby obejść zwore której brakuje a kabel tylko w jednej działa) ale coś chyba sie zwarcie w torze średniego zrobiło (mimo, że podłączyłem wszystko jak było....). Jak głośnik jest podłączony przez tor średni to jego oporność spada z 4 do 2R, to chyba jest zwarcie. ale elektronikiem nie jestem, i nie wiem teraz jak dokładnie to zbadać ....
 • Poziom 13  
  Wersji tego GD było chyba osiem, ale szczerze mówiąc z takim modelem z małym magnesem
  w takim koszu jeszcze się nie spotkałem.
  Co do samego zwarcia, to zrób dokładne zdjęcia zwrotnicy z połączeniami, to może uda się Ci jakość pomóc. Dodatkowo zalecam narysowanie schematu elektrycznego tej zwrotnicy (uwzględniając wszystkie połączenia) – to często pomaga w szybkim odnalezieniu przyczyny.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 27  
  12/4 montowano m.in. w RMS404 i chyba w RMS475 oraz innych RM
 • Poziom 9  
  dj-MatyAS napisał:
  12/4 były montowane (jako "Uniwersalne") w jakichś radyjkach, czy innych telewizorach. Ich obecność w tych kolumnach, w dodatku jako średnio-tonowe, zakrawa na dowcip.
  Pozdrawiam.

  To napisane na nich 12/5/5 to pic na wode, i rzeczywiście to 12/4:?:
  Sewa2007 napisał:

  Co do samego zwarcia, to zrób dokładne zdjęcia zwrotnicy z połączeniami, to może uda się Ci jakość pomóc. Dodatkowo zalecam narysowanie schematu elektrycznego tej zwrotnicy (uwzględniając wszystkie połączenia) – to często pomaga w szybkim odnalezieniu przyczyny.

  rzecz się wyjaśniła, chociaż troche dziwnie. No więc tak, najpierw myślałem, że bezpieczniki się zaświeciły bo zmieniając kable coś źle zlutowałem (ale raczej zrobiłem poprawnie), po dwóch spaleniach dałem sobie spokój. Jakiś czas potem odłączyłem drugą kolumne od radmora i po jakimś czasie znowu podłączyłem i po ustawieniu dużej głośności poszły bezpieczniki (na nie ruszanej kolumnie), zmieniłem bezpieczniki i znowu spróbowałem i .... znowu taki efekt jak poprzednio ....
  Wcześniej jakieś dwa tyg powymieniałem tranzystory sterujące więc myślałem, że może coś z tym, pomierzyłem prądy spoczynkowe i spadły od wcześniejszej regulacji o jakieś 2-3mA, więc to chyba nie to. Wygląda na to, że po podłączeniu kolumny bezpośrednio nie można jej dołożyć dużego sygnału. Może kondensatory w zwrotnicy się muszą wcześniej naładować:?:, bo po chwili cichszego grania zwiększenie głośności już nie wywala bezpieczników
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Witam

  Zgadzam się z kolegą dj-MatyAS w kwestii Twojej historii.

  Raczej nie jest możliwe, aby wystąpiło takie zjawisko w obwodzie zwrotnicy głośnikowej.
  Przypadek ten o naładowaniu kondensatorów i uszkadzaniu bezpieczników występuje
  w obwodach zasilaczy, w których występują kondensatory elektrolityczne dużej pojemności,
  a napięcie po wyprostowaniu przez mostek prostowniczy ma około np. 300V. Zanim kondensatory zdążą się naładować do wymaganej wartości muszą być ograniczone rezystorem mocy połączonym w szereg z nimi, który dodatkowo zbocznikowany jest tyrystorem aktywowanym poprzez układ kontroli naładowania.

  Ale wracając do tematu, mam kilka pytań:
  Czy kolega próbował podłączać te kolumny do innego wzmacniacza lub urządzenia posiadającego wzmacniacz?
  Bezpieczniki ulegają przepaleniu w głównym obwodzie zasilacza czy w samej końcówce mocy?

  Jeszcze jedna sprawa, o której byłbym zapomniał (taka moja drobna uwaga): bezpieczniki nie świecą, tylko żarówki. Oczywiście są modele żarówek, których obudowy przypominają bezpieczniki i mogą być mylone z bezpiecznikami (stosowane właśnie w niektórych zwrotnicach kolumnowych polskiej produkcji lub w samochodach), ale mimo wszystko to są żarówki.

  Pozdrawiam
 • Poziom 36  
  ml napisał:
  12/4 montowano m.in. w RMS404 i chyba w RMS475 oraz innych RM


  W tych radiomagnetofonach ze stajni Kaspszaka, głośniki jakie reprodukowały dźwięk to GD 12/5/2 w RMS404 8Ω ( takie same jak w torze średniotonowym w ZG40C z membraną bierną ), zaś w RMS475 były GD 12/5/6 8Ω. Niby to samo co /2, ale głośniejsze.

  Jak je zastosowałem w moich ZG40C to musiałem tłumić o dobre 3 dB.
 • Poziom 9  
  dzięki za zainteresowanie palącymi się bezpiecznikami, żeby nie robić offtopu założyłem temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8452898 jeśli byście tam zobaczyli i pomogli był bym wdzięczny (troche długi opis ale chciałem szczegółowo)

  Sewa2007 pisząc o świeceniu miałem na myśli moment przepalania bezpiecznika
 • Poziom 32  
  SzokalML napisał:
  natomiast ciekawią mnie aż tak duże różnice w charakterystyce międyz gd 12/5 a gd 12/8

  GD12/5, podobnie zresztą jak GD12/4 mają sztywne górne zawieszenie na papierze, natomiast GD12/8 - miękkie na piance lub szmacie, są to bowiem głośniki do zespołów Compact. Stąd ich znacznie niższa częstotliwość rezonansowa. Zarazem te ostatnie mają miembranę wykładniczą, stosunkowo ciężką (stąd niższa efektywność w porównaniu z GD12/5) natomiast GD12/5 - membranę stożkową karbowaną, przystosowaną do dzielenia się na wyższych częstotliwościach (stąd owe górki i dolinki). Niska efektywność GD12/4 wyposażonych w podobną membranę jak GD12/5 bierze się ze słabszego magnetowodu, który jednak posiada ekran co czyni takie głośniki przydatnymi do telewizorów lub radiomagnetonów.


  Lepiej późno niż wcale...
  3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
  Na wszelki wypadek - zamykam temat.
  (dj-MatyAS)