Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe DIY bas Tonsil sopran Vifa - problem

00andrew00 15 Cze 2010 15:09 2843 14
  • #1 15 Cze 2010 15:09
    00andrew00
    Poziom 9  

Zbudowałem kolumny podłogowe, ale niestety nie grają tak jak trzeba. W sekcji basowej hulają 2x Tonsil 20/100/3, 4 ohmowe, podłączone szeregowo. Gwizdek to Vifa d25ag-05-06, 6 Ohm. Całość złożyłem z pomocą kolegi, który zrobił mi schemat zwrotnicy. W efekcie bas jest potężny (taki jak lubię), może też dlatego, że komora basowa ma aż 71 l. Średnie ok. Problemem jest prawie brak sopranu (coś tam udaje, że chodzi). Kolumny napędza Yamaha AX-730. Schemat zwrotnicy:
    bas - cewka 0,50 mH szeregowo, kondensator Jantzen 12 uF równolegle
    sopran - cewka 0,18 mH równolegle, kondensator Jantzen 8,2 uF szeregowo.
    Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć co w zwrotnicy zmienić, żeby to zagrało jak należy? Od razu mówię, że z pytaniem o np. częstotliwość podziału, czy innych parametrach zwrotnicy będę miał straszne problemy - po prostu się na tym nie znam, a kolega ostatnio nie ma czasu.
    Z góry strasznie dziękuję za pomoc.

0 14
  • #3 15 Cze 2010 18:57
    00andrew00
    Poziom 9  

I to załatwi sprawę?

0
  • #4 15 Cze 2010 19:02
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Cytat:
    Wywal cewkę z sopranu.

Tak, z pewnością. I cięcie ok 3 kHz filtrem 6 dB/okt i jak kolega da więcej mocy to Vifa pójdzie z dymem.

Powiedz mi, czy kolega "obliczył" tylko tą zwrotnicę, czy ją projektował na podstawie pomiarów głośników?- jeśli to pierwsze, to zwrotnica być może jest źle zrobiona.

Poza tym dobór głośników jest krótko mówiąc nie najlepszy- raz, że tonsile 20 cm jako średniotonowe, to nie jest dobry pomysł, a dwa, że one mają razem 92 dB skuteczności (teoretycznie), Vifa 89 dB- stąd ten niedobór sopranu.

0
  • #6 15 Cze 2010 20:32
    00andrew00
    Poziom 9  

Zwrotnica była tylko obliczona, winisd chyba, nic nie było mierzone, a kumpel stwierdził, że jak coś będzie nie tak to na słuch dopasujemy, metodą prób i błędów, zresztą wg mnie to też jest lepsza metoda, choć niestety dużo droższa. Jeżeli chodzi o sprawność to vifa powinna sobie poradzić, w końcu to 6 Ohm, a 2x4 na basie to 8. Oczywiście nie chcę się wymądrzać, chcę tylko przekazać to co wiem, a z wiedzą jak wiadomo różnie jest. Wiem natomiast na pewno, że nie wiem jak się dobrać do tych sopranów, żeby były. Tą cewkę jak wyciągnę to jestem pewien, że sopran będzie, tylko boję się że króciutko. Reasumując nie wiem jakie parametry ma mieć kondensator i cewka na vifie i czy ewentualna zmiana nie popsuje basów?

0
  • #7 15 Cze 2010 20:50
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Hmm, ja patrzyłem w jakąś inną kartę katalogową i było podane 89 dB, jeśli jest 91 (nie wiem, której wierzyć) i biorąc pod uwagę to, że Vifa ma 6 Ohm, to faktycznie powinno dać radę. A spróbuj odwrócić może fazę na wysokotonowym i zobacz efekt. Zwrotnice liczyłem w WinISD i one nie są ani takie za bardzo policzone ani z kosmosu wzięte :)

0
  • #8 15 Cze 2010 21:30
    zaqqqaz
    Poziom 9  

To i ja sie wtrące - jesli chodzi o win isd i zwrotnice to jest to totalna porażka jesli chodzi o zwrotnice 2 rzędu. po prostu zle liczy i JEST TO FAKTEM. Z parametrów nie dość ze źle liczy to jeszcze pomylone są elementy... niestety... polecam program JBL Speaker Schop czy jak to sie pisze. tu jest dobrze.

0
  • #9 15 Cze 2010 21:42
    00andrew00
    Poziom 9  

No tak, tylko moja wiedza nie pozwala posłużyć mi się żadnym z tych programów. Po prostu sobie nie poradzę z wprowadzeniem paru istotnych elementów, chociażby ten nieszczęsny podział częstotliwości. Z tego co wiem to charakterystyka zestawu powinna być jak najbardziej płaska, ale jak to dzielić i czym się kierować to już czarna magia. Podejrzewam, że niewielka odchyłka w tym względzie i cała praca pójdzie na marne.

0
  • #10 15 Cze 2010 21:48
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Spróbuj na dzień dobry odwrócić tą fazę na wysokotonowym (po prostu zamień plus z minusem) i daj znać, czy w ogóle słychać różnicę.

0
  • #11 15 Cze 2010 22:09
    00andrew00
    Poziom 9  

Tak zrobię, ale to już jutro. W każdym razie dzięki za porady.

0
  • #12 15 Cze 2010 23:56
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    a kumpel stwierdził, że jak coś będzie nie tak to na słuch dopasujemy, metodą prób i błędów, zresztą wg mnie to też jest lepsza metoda

A więc dlaczego teraz ów kolega nie pomoże?
    Cytat:

Z tego co wiem to charakterystyka zestawu powinna być jak najbardziej płaska, ale jak to dzielić i czym się kierować to już czarna magia.

Aby nie działać w ciemno:

- zrób mikrofon pomiarowy z panasonica mw 61
    - ściągnij program ARTA ściągnąć program ARTA wraz z dokumentacją http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/download.htm
    - zmierz pasmo przenoszenia kolumny, będziemy myśleć co dalej.

Przejrzyj jeszcze to: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8163432&highlight=#8163432

BTW, wybór głośników faktycznie nie najlepszy.

0
  • #13 16 Cze 2010 16:12
    00andrew00
    Poziom 9  

Kolega nie pomoże bo ma kupę roboty ostatnio.
    Odwrócenie fazy nic nie dało, nie wiem czy gorzej nie jest.
    A co było jakbym odwinął z tej cewki na sopranie z połowę zwojów?

0
  • #14 18 Wrz 2010 21:13
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 19 Wrz 2010 14:40
    globus1987
    Poziom 29  

Kolego arwas przecież od razu rzuca się w oczy to , że ktoś głośniki dobrał przypadkowo, a zwrotnice robione na kalkulatorze nie mają nic wspólnego z poprawnie zaprojektowaną zwrotnicą. Po pierwsze tak jak piszesz ten tonsil nie nadaję się do odtwarzania średnich tonów. I tutaj powinien być głośnik średniotonowy. Vifa jeśli ma rzeczywiście skuteczność 89db , to dwa połączone szeregowo 4ohm tonsile które mają efektywność na poziomie 89db, bez problemu je zagłuszą. Jeśli userowi 00andrew00 kolega zrobił takie kolumny i sklecił takie zwrotnice to niech teraz mu z tym pomoże dojść do ładu. Bo ty nawet jeśli ci polecimy co zrobić nie będziesz wiedział jak się do tego zabrać. Tutaj potrzebna była by kopułka z niskim fs która da się ciąć nisko i ma odpowiednią skuteczność. Ale bez pomiarów nie wróżył bym i tak nic dobrego. To są efekty robienia kolumn na pałę.

0