Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grafika nVidia 7900 GS Zalman Edition Przegrzewa się

15 Cze 2010 21:10 2544 15
  • Poziom 21  
    Witam
    Mam problem z grafiką mam już ja od 3 lat i służy dobrze.Ale ostatnio coś się psuję ponieważ gdy grafika dostanie temperatury zaczynają pojawiać się artefakty.Obecnie grafika posiada 52 Stopnie na samym Windows'ie.A gdy włączę prostą grę jaką jest Metin2 który nie wymaga od grafiki super możliwości dochodzi nawet do 72 Stopni jak to ostatnio było.Zauważyłem to bo pogram z 5-10Minut i zaczyna się tak dziać i stale patrzałem na czujnik od grafiki.Gdy temp. się nisko trzymała było wszystko ok ale gdy wyżej podejdzie to się zaczynają problemy.
    Tak to wygląda :
    Grafika nVidia 7900 GS Zalman Edition Przegrzewa się[/url]

A grafika ma dobre chłodzenie wygląda ono tak :
    Grafika nVidia 7900 GS Zalman Edition Przegrzewa się[/url]
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 11  
    Może pasta termoprzewodząca "wyschła" i działa w tej chwili jako izolator zamiast przewodzić, zmień pastę na nową i zobacz wtedy co się będzie działo
  • Poziom 21  
    A czym mogę bezpiecznie wyczyścić starą pastę ?
  • Poziom 41  
    Benzyną ekstrakcyjną. Dostępna w marketach budowlanych. Nie mylić z "Rozpuszczalnikiem ekstrakcyjnym". Możesz też zastosować benzynę do zapalniczek "Ronsonol" - dostępne w kiosku. Tylko te 2 nie zostawiają tłustych plam.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 21  
    No właśnie mam taką benzynę oraz zrobiłem przegląd grafiki i wyciągnołem z niej radiator i pasta wylała się poza procesor i jest twarda bardzo a z tego co mi wiadomo powinna być raczej gęstą tymbardziej że wyciągnołem ją z dopiero co wyłączonego komputera.
  • Poziom 41  
    To znaczy, że pasta była złej jakości. I po prostu zaschła na skorupę. Tak zaschnięta pasta nie ma już swoich właściwości!!! Benzyna to rozpuści, musisz wykazać się cierpliwością i wacikami do uszu wszystkie grudki oczyścić. Tak aby nie został żaden ślad po niej. Potem polecam Zalmana STG-1. on nie zasycha.
  • Poziom 21  
    Mam jeszcze pytanie. Pastę mam nałożyć tylko na ten procesor na środku nie na cały chip ?
  • Poziom 20  
    Jeżeli ci o to chodzi o te małe radiatorki to kości pamięci nie zmienisz pasty bo tam jest plaster termoprzewodzący i on nie zasechł a jakbyś nawet chciał zdjąć to możesz oderwać przez przypadek kość więc na samo gpu nałóż... A i sprawdż jeszcze czy wentylator dobrze pracuje ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 41  
    Jak nie trudno się domyślić, mając jakąś wyobraźnię. Pasta służy do poprawiania przenoszenia ciepła. I stosuje się ją w miejscu styku procesora z radiatorem. Tak więc skoro procesor jak wiadomo jest najwyższym elementem na obudowie BGA, (to zielone, duże to obudowa, zaś sam procesor to ta srebrzysta kostka na środku, zwana też rdzeniem). Smarujemy oczywiście tylno ją. Chociażby dla tego, że tylko ona styka się z procesorem - wszystkie inne elementy są niższe i jest przerwa między radiatorem a nimi.
  • Poziom 21  
    Więc tak. Kupiłem nową pastę i nałożyłem ją na GPU i przy okazji na CPU nową dałem.I teraz grafika na samym windows'ie ma 37 Stopni a procesor 32.Czyli nie zła różnica.Później zobaczę jak w grach bd się sprawować ale na pewno nie będzie takich cyrków jak wcześniej. Dzięki za pomoc

Z racji tej że są wakacje postanowiłem trochę pograć i wyniki nie są dobre :(
    np. Race Driver Grid który działał na pełnej grafice teraz na minimum mam 30FPS i po jakiś 15 minutach gry nadal pokazują nie artefakty oraz komputer potrafi się zawiesić na niebieskim ekranie.
    Zainstalowałem również Borderlands która nie wymaga dobrego sprzętu również pojawiają się artefakty,niebieskie kropki paski i pełno różnych dziwnych rzeczy.
    Przeczytałem na paru stronach żeby obniżyć taktowanie grafiki.
    I mam pytanie. Da to jakiś rezultat oraz jakie są jeszcze propozycję jak można temu zaradzić.Bios nowy wgrać ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    W końcu chyba karta zepsuła i płytę główną pewnego dnia 0 obrazu na komputerze a i wpięcie innej grafiki nie pomaga jedynie zostaje grafika zintegrowana.Na szczęście już zakupiłem po okazyjnej cenie nowe części.
  • Poziom 9  
    Mam Galaxy 7900GS i zrobiłem taki mini poradnik do tej konkretnej karty:

Problem polega na tym, że karta ma fabrycznie zablokowaną w biosie GPU maksymalną prędkość wiatraka. Kolega napisał tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2042373.html, że jest to 30% dla 3D i 20% dla 2D i faktycznie pokazuje tak Nvidia Bios Editor. Jednak na przykładzie gry BMW M3 Challenge przekonałem się, że jest na odwrót. W 3D wentylator osiągał 19,8% obrotów. Możliwe, że dzieje się się tak tylko w przypadku tej gry. Producent pewnie zastosował ten zabieg aby wyciszyć kartę, ale przez to te karty bardzo szybko się psują i zaczynają pokazywać artefakty. Ale jeśli karta pokazuje artefakty tylko przy wysokiej temperaturze, to jest szansa, że będzie żyła.
    Krótka instrukcja jak ją odratować:
    1.Stworzyć bootowalny pendrive lub dyskietkę link: http://www.bjorn3d.com/2010/04/bootable-usb-d...ios-recovering-from-a-bad-flash/#.UAMfEJFCN8F
    2.Zgrać bios za pomocą np. GPU-Z lub nvflash (ściągajcie najnowsze wersje tych programów)
    3.Zmodyfikować go za pomocą Nvidia Bios Editor dając maksymalną prędkość wentylatorów w 2d i 3d na 100%
    4.Wgrać zmodyfikowany bios do karty za pomocą nvflash (koniecznie w najnowszej wersji)
    5. Jeśli karta na automatycznych ustawieniach będzie się grzała to pobawić się riva-tunerem

link jak zgrać i wgrać bios (tyle że z użyciem dyskietki): www.elektroda.pl/rtvforum/topic1177481.html
    link do poradnika riva tuner(najlepsza jest druga metoda): http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Riva_Tuner_Poradnik_cz.I-1725.html
    podobny temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2042373.html

Przed flashem biosu jak skorzystacie z tego poradnika o riva tunerze to po odpaleniu jakiejś gry obroty wentylatora wrócą do normy (max 20, 30%) Po wgraniu zmodyfikowanego biosu będą takie jak sobie ustawicie np. 100%

Jeśli chodzi o ten poradnik z użyciem dyskietki wystarczy, że użyjecie zamiast niej specjalnie przygotowanego pendrive'a lub płyty. Jest to nawet lepsze rozwiązanie od dyskietek bo dane są bezpieczniejsze. Ale jak macie stację dyskietek to możecie i tak próbować.

Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za powstałe awarie! Robicie wszystko na własną odpowiedzialność.
  • Poziom 21  
    Temat dosyć stary lecz obszernie wszystko wyjaśniłeś, na pewno komuś się jeszcze przyda :)