Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ALINCO DX-70 - nadawanie w paśmie 6m

gancy 16 Jun 2010 08:52 2057 19
    gancy
    Level 11  
    Co może być przyczyną,że podczas nadawania w paśmie 6-metrowym słyszę swoją modulacje w głośniku radia z którego nadaję.Dzieje się to tylko na 50 MHz.W zakresie 1,8-30 MHz radio pracuje poprawnie.
    gancy
    Level 11  
    W paśmie 50 MHz nadaje emisją USB mocą 10 watów /max.w tym radiu/ z anteny mobilowej firmy COMET CA-285 na uchwycie antenowym /masa do karoserii pojazdu/.
    Adamskim
    Level 10  
    Bushman10980 wrote:
    Witam. Za mało danych: jaka antena, opisz instalacje, czy instalacja jest uziemiona? Przy jakich emisjach, mocach?

Widać że kolega chciałby się wykazać ale niestey nie zna pewnych reguł, pewnych zasad, i obowiązujących przepisów, to odnośnie pasma 6m.
    Bushman10980
    Level 22  
    Kol. Adamskim będziesz teraz mnie pouczał czy napiszesz coś konkretnego na temat problemu kolegi? Poza tym do tego jest PRIV i to że band plany podają co najmniej 2 emisje SSB i FM.

Do autora tematu.
    Trudno określić co może być nie tak. Czy jesteś w stanie sprawdzić to samo tylko zamiast anteny podłączyć sztuczne obciążenie? Jakiego przewodu używasz do anteny (może posiada kiepski ekran i część sygnału wycieka po kabinie. Jak podłączasz radio do zasilania (powinno być do akumulatora aby była poprawna masa samego radia) - można zastosować oddzielne odprowadzenie do masy.
    Szukam w instrukcji czy owe radio posiada funkcję tzw TX Monitor który właśnie ma na celu włączenie odsłuchu na wew. głośnik naszej modulacji - może koledzy mnie poprawią jeśli się mylę.
    pietach
    Level 22  
    Quote:
    ...i to że band plany podają co najmniej 2 emisje SSB i FM.

http://hamradio.pl/sq9jdo/_Niezbednik/Bandplan/band_plan_ukf.html

Quote:
    W toku rozmów z administracją powstała obawa zakłócania 2-gą harmoniczną nowo uruchamianego pasma radiofonicznego FM "wysokiego" (87,5 - 108 MHz). W wyniku kompromisu PZK zadeklarowało, że amatorzy nie będą korzystali w tym paśmie z modulacji FM i na tej podstawie PAR w 1995 r. akceptował pracę w paśmie 50 - 52 MHz z mocą do 10W dla wszystkich stacji kategorii 1 i 2

U nas FM jest niedozwolone - tak było na egzaminie w 2008
    Adamskim
    Level 10  
    Bushman10980 wrote:
    Szukam w instrukcji czy owe radio posiada funkcję tzw TX Monitor który właśnie ma na celu włączenie odsłuchu na wew. głośnik naszej modulacji - może koledzy mnie poprawią jeśli się mylę.

A to też bardzo ciekawe bo jak dotąd jeszcze nie spotkałem się z taką funkcją.
    pietach
    Level 22  
    Quote:
    A to też bardzo ciekawe bo jak dotąd jeszcze nie spotkałem się z taką funkcją.

Dużo TRXów tak ma - np. mój Kenwood TS 850 ma podsłuch własnej modulacji
    gancy
    Level 11  
    Do autora tematu.
    Trudno określić co może być nie tak. Czy jesteś w stanie sprawdzić to samo tylko zamiast anteny podłączyć sztuczne obciążenie? Jakiego przewodu używasz do anteny (może posiada kiepski ekran i część sygnału wycieka po kabinie. Jak podłączasz radio do zasilania (powinno być do akumulatora aby była poprawna masa samego radia) - można zastosować oddzielne odprowadzenie do masy.
    Szukam w instrukcji czy owe radio posiada funkcję tzw TX Monitor który właśnie ma na celu włączenie odsłuchu na wew. głośnik naszej modulacji - może koledzy mnie poprawią jeśli się mylę.[/quote]

Po podpięciu sztucznego obciążenia problem znika, w czasie nadawania w głośniku cisza.W instrukcji radia oraz w jego ustawieniach nie znalazłem funkcju "MONITOR TX".
    Bushman10980
    Level 22  
    Zatem w.cz z anteny i/lub kabla nanosi się na radio. Jakiego i jakiej jakości używasz kabla, oczywiście nie zwinięty? Ile go tam jest? Jak z zestrojeniem (SWR)? Antenę masz dobrą tylko czy jest nie zawilgocona i jaki montaż dla niej wybrałeś? Oczywiście polecamy montaż na stałe na dachu auta (na metalowym dachu)...
    gancy
    Level 11  
    Bushman10980 wrote:
    Zatem w.cz z anteny i/lub kabla nanosi się na radio. Jakiego i jakiej jakości używasz kabla, oczywiście nie zwinięty? Ile go tam jest? Jak z zestrojeniem (SWR)? Antenę masz dobrą tylko czy jest nie zawilgocona i jaki montaż dla niej wybrałeś? Oczywiście polecamy montaż na stałe na dachu auta (na metalowym dachu)...

Uchwyt do anteny jest oryginalny firmy COMET z 4-ro metrowym kablem RG-58.
    SWR jest na poziomie 1,1-1,2.Uchwyt jest przykręcony do metalowego bagażnika dachowego/jest dobre połączenie z masą pojazdu/.Jest to wszystko nowe zamontowane wczoraj, nie ma mowy o zawilgoceniu, nie zaliczyłem od wczoraj deszczu.
    Bushman10980
    Level 22  
    Nic konkretnego nie przychodzi mi do głowy.
    - próbuj zmienić miejsce montażu na tym bagażniku
    - antena ma złącze UC1 zamiast anteny w gnieździe na bagażniku sztuczne obciążenie i sprawdź
    - poszukaj innej drogi dla kabla
    - jak masz podłączone radio do zasilania (może sprawdź na zewnętrznym zasilaniu - np. akumulator od UPS-a).
    gancy
    Level 11  
    sq6ade wrote:
    W jakich rodzajach emisji fonicznych słyszysz siebie w głośniku ?

Tylko przy emisji USB i tylko na paśmie 50 MHz.
    sq6ade
    Level 40  
    A w LSB ?
    Poziom sygnału w głośniku zależy od pozycji regulacji VOLUME ?
    I podobnie czy zależy od mocy TX? (nie wiem czy w tym Alinco jest regulacja mocy TX).
    gancy
    Level 11  
    sq6ade wrote:
    A w LSB ?
    Poziom sygnału w głośniku zależy od pozycji regulacji VOLUME ?
    I podobnie czy zależy od mocy TX? (nie wiem czy w tym Alinco jest regulacja mocy TX).

Po przełączeniu na emisję LSB jest tak samo.
    Poziom sygnału w głośniku-regulacja pokrętłem VOLUME.
    Moc jest przełączana.
    W paśmie 50MHz można nadawać mocą 1-go lub 10-ciu watów.
    gancy
    Level 11  
    sq6ade wrote:
    Chodzi o to czy głośność "siebie" w głośniku zależy od mocy TX i pozycji gałki VOL.

Tak dokładnie-zależy od mocy i od nastawienia głośności.
    sq6ade
    Level 40  
    W takim razie wątpię aby ten przesłuch był wynikiem działania monitora.
    Bardzo dziwne to jest - chyba jednak spróbuj to radio w innym lokum (antena , zasilanie ) aby wykluczyć środowisko pojazdu.