Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Hotspark uszkodzony przełącznik zasilania

16 Cze 2010 09:28 8186 11
  • Poziom 14  
    W spawarce j.w. ( typowy chińczyk ) uszkodził się przełącznik zasilania 230V/400V
    Po podstawieniu wyłącznika krzywkowego polskiej produkcji typu
    ŁK25R ( model 1-0-2) po włączeniu do zasilania 400V wybija zabezpieczenie .Przed uszkodzeniem wyłącznika spawarka działała,choć co jakiś czas podczas załączania jej do sieci 400V wybijała zabezpieczenie. Rozrysowałem schemat połączenia i foto oryginalnego wyłącznika :
    Proszę o poradę czy połączenie jest poprawne ,i czy prawidłowy wyłącznik wstawiłem. Dziękuje i pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam

Problem w tym, że z tego schematu nie wynika które zaciski są jednoimienne. Jeżeli np. uzwojenia("górne" i "dolne" na schemacie) zostaną połączone przeciwsobnie to strumienie magnetyczne w rdzeniu będą się kompensowały i w efekcie transformator będzie pobierał bardzo duży prąd magnesujący ograniczony praktycznie przez rezystancję uzwojeń oraz reaktancję od strumienia rozproszenia poszczególnych uzwojeń. To może być przyczyną wyłączania obwodu zasilającego spawarkę przez zabezpieczenie nadprądowe.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Mam rozumieć, że ważne jest gdzie jest początek a gdzie koniec uzwojenia danej cewki. Schemat rysowałem tak z obserwacji połączeń i wydaje się że tak było połączone na starym wyłączniku. Ale mam pytanie do specjalistów z dziedziny spawarek czy takie równoległe połączenie dwóch cewek jest stosowane.
  • Admin DIY, Automatyka
    Jeżeli faktycznie jest tak jak narysowałeś to oczywiście jest źle.
    Równoległe połączenia bywają - szczególnie w spawarkach wielkich mocy.
  • Poziom 14  
    Jeżeli jest źle to podłączenie i schemat to może dlatego że sugerowałem się chińskim przełącznikiem , tym na foto według mnie:
    przełącznik lewa pozycja 230V zwarte styki 3-4 i 7-8
    a prawa pozycja 400V zwarte styki 1-2 i 5-6 .
    Tak też przyjąłem rysując schemat i podłączając nowy włącznik zamienny ŁK25R
    1-0-2 .
    A jeżeli tak jest źle to w jaki sposób ten chiński wyłącznik przełącza, może ktoś wie .
    Ja jak go rozkręciłem to się cały rozleciał i trochę się pogubiłem.:cry:
  • Poziom 11  
    Proponuję, żeby kolega najpierw zidentyfikował zaciski (tj.które są jednoimienne). Wtedy prawidłowe połączenia wykonać będzie łatwo. Czy kolega ma woltomierz wskazówkowy do pomiaru napięcia stałego o zakresie kilkunastu woltów?
  • Poziom 14  
    Woltomierz mam super radzieckiej produkcji mało używany :D.Prosił bym jeśli można o troszkę więcej informacji.Mam rozpoznać zaciski jednoimienne tego chińskiego przełącznika ? Pzdr.
  • Poziom 11  
    Chodzi o identyfikację zacisków jednoimiennych dwóch uzwojeń transformatora spawarki. W tym celu potrzebuje kolega miernik o którym już pisałem oraz źródło napięcia stałego np. akumulator 12V. Źródłem napięcia stałego zasila się "impulsowo" jedno z uzwojeń, natomiast woltomierz przyłącza się do pozostałych uzwojeń i obserwuje jego wychylenie. Szczegóły może kolega znaleźć np. w książce Bolkowskiego "Teoria obwodów elektrycznych".

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Podsyłam nowy schemat rozrysowany z zaznaczonymi początkami i końcami uzwojeń cewek uzwojenia pierwotnego.
    Proszę o opinie czy tak może być podłączone.
    A może zwarte jest któreś uzwojenie pierwotne,tylko jak to sprawdzić chałupniczym sposobem.Pzdr.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Według mnie połączenie jest błędne, strumienie magnetyczne w uzwojeniach obu cewek będą się kompensowały. Należy połączyć jednakowe zaciski ze sobą tj. P-P i K-K.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Znalazłem w sieci taki schemat spawarki w ilości uzwojeń podobny do mojej spawarki
    Mam pytanie :czy pozycja przełącznika zasiania prawo to 230V zwarte styki : 3-4 i 1-6 , natomiast lewo 400V i odpowiednio zwarte styki 2-5 przełącznika zasilania.
    Czyli podczas pracy z napięciem 400V do zasilania podłączone są :
    -początek uzwojenia 1 cewki
    -koniec uzwojenia 2 cewki
    -oraz styki przełącznika 2-5 zwierające doczepy cewek 1 i 2
    Natomiast praca z napięciem 230V to połączone równolegle obie cewki.
    Tylko to troszkę inaczej jak przełącznik w moje spawarce foto
  • Poziom 14  
    Podłączyłem zgodnie ze schematem post wyżej i wszystko działa prawidłowo. Temat zamykam i dziękuje koledze fiku_25. Pozdrawiam.