Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie internetu radiowego

jokerband 16 Cze 2010 10:33 3974 16
  • #1 16 Cze 2010 10:33
    jokerband
    Poziom 15  

Witam szanownych forumowiczów!!!

Mam taki oto dylemat.
    Otóż chciałbym rozdzielić internet radiowy (przychodzący do mieszkania kablem koncentrycznym) tak, aby na komputerze stacjonarnym podłączyć go przez kartę ethernet, natomiast na laptopa przez wifi.
    Jaki router w tym wypadku byłby potrzebny, aby to zrobić i oczywiście osiągnąć zamierzony efekt....???
    Dodam, że na innych forach wyczytałem, że router taki musi mieć dwie odłączane anteny i funkcję WISP, czy faktycznie jest to prawda...???

Czekam na odpowiedzi na ten temat i pozdrawiam!

0 16
  • #2 16 Cze 2010 10:55
    karwo
    Poziom 22  

jokerband napisał:
    Otóż chciałbym rozdzielić internet radiowy (przychodzący do mieszkania kablem koncentrycznym) tak, aby na komputerze stacjonarnym podłączyć go przez kartę ethernet, natomiast na laptopa przez wifi.
    Jaki router w tym wypadku byłby potrzebny, aby to zrobić i oczywiście osiągnąć zamierzony efekt....???
    Dodam, że na innych forach wyczytałem, że router taki musi mieć dwie odłączane anteny i funkcję WISP, czy faktycznie jest to prawda...???

Po pierwsze jaki masz internet - radiowy czy po kabelku koncentrycznym? Bo to jest znacząca różnica.
    Po drugie jest na elektrodzie - Elektrodowy ranking routerów

0
  • #3 16 Cze 2010 11:10
    jokerband
    Poziom 15  

internet przychodzi do mieszkania po kablu koncentrycznym

0
  • #4 16 Cze 2010 12:48
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Potrzebujesz AP-ek + Router_WIFI (jeden o obsługi sygnału WIFI z kabla antenowego) a drugi do rozprowadzania WIFI po domu lub jeden AP z dwoma układami WIFI (jedynie Ovislink Airlive Duo), (Zauważ że dwa/trzy anteny na APeku nie oznaczają dwa radia WIFI)

Jeden APek musi wspierać tryb Client a drugi Router+WIFI.
    np AP1=tplink WA501g (lub WA500g) a drugi WR543g

Ranking routerów - patrz na routery DSL (RJ45 WAN port)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1511007.html

0
  • #5 17 Cze 2010 09:18
    karwo
    Poziom 22  

Wg mnie potrzebujesz tylko router bezprzewodowy (komputer stacjonarny kabelkiem Ethernet do routera, laptop bezprzewodowo).
    Można także do komputera stacjonarnego kupić kartę sieciową bezprzewodową (na USB, PCI).
    Zależy jeszcze jaką powierzchnię chcesz pokryć sygnałem WiFi z routera.

0
  • #6 17 Cze 2010 09:29
    bogiebog

jokerband napisał:

karwo napisał:
    Wg mnie potrzebujesz tylko router bezprzewodowy
    ...
    Zależy jeszcze jaką powierzchnię chcesz pokryć sygnałem WiFi z routera.

@karwo - W wszystkich (z wyjątkime Airlive Duo) routerach jest jedno radio WIFI. To radio można użyć albo do otrzymywania sygnału od dostawcy (jak autor sygnalizuje swoją wypowiedzią) albo do rozprowadzania sygnału WIFI po domu. Jednym radiem nie obsłużysz obu funkcji - otrzymywania sygnału od dostawcy i siania po domu. Więc autor na pewno potrzebuje dwie skrzynki - AP i Router WIFI.

0
  • #7 17 Cze 2010 09:34
    Xerof0p
    Poziom 20  

Jako rozwiązanie niskobudżetowe proponuję poszukać na aukcjach internetowych routera z antenką i z taką ilością gniazdek rj45 służących do podłączania komputerów kablowo, ile zamierzasz takich komputerów kablowo podłączyć. Na razie piszesz o jednym.

Pamiętaj, że 1 gniazdko rj45 zarezerwowane jest do podłączenia z modemem, do którego dostawca dostarcza ci internet.

Proponuję też zadbać o to, by nie kupić modelu routera "ogólnie uznanego za awaryjny albo szwankujący". W tym celu, jak już znajdziesz jakiś router na aukcji, to poszukaj na forach internetowych, co o nim piszą ludzie i czy często zgłaszane są usterki.

Kiedyś kupiłem router na Allegro, taki wtykany do slotu pci jak karta wifi, i ciągle przerywał połączenia. Dopiero potem odkryłem na internetowych forach, że ten model z takiej awarii słynie i GIGABYTE w ogóle wycofał go z produkcji.

Sądzę, że można się zamknąć w 50 zł. Plus jeszcze kabelki modem - router i router - komputer, o ile nie były dołączone do zestawu ; -)

0
  • #8 17 Cze 2010 09:40
    bogiebog

xerofop napisał:
    Jako rozwiązanie niskobudżetowe proponuję poszukać na aukcjach internetowych routera z antenką

"Zwykły" router nie wystarczy, musi mieć tryb WIFI - AP Client aby podzielił łacze radiowe.

0
  • #9 17 Cze 2010 09:48
    Xerof0p
    Poziom 20  

bogiebog napisał:
    xerofop napisał:
    Jako rozwiązanie niskobudżetowe proponuję poszukać na aukcjach internetowych routera z antenką

"Zwykły" router nie wystarczy, musi mieć tryb WIFI - AP Client aby podzielił łacze radiowe.

A widziałeś kiedyś router z antenką, który nie ma trybu wifi - ap Client?

0
  • #10 17 Cze 2010 09:52
    bogiebog

> A widziałeś kiedyś router z antenką, który nie ma trybu wifi - ap Client?
    linksys WRT54GC, dlink DIR300, Livebox

0
  • #11 17 Cze 2010 10:20
    karwo
    Poziom 22  

jokerband napisał:
    internet przychodzi do mieszkania po kablu koncentrycznym

To chyba jednoznacznie mówi skąd jest internet.
    Wcześniej autor napisał:
    jokerband napisał:

Zrozumiałem wypowiedź autora w ten sposób: net jest z kablówki (po koncentryku), trzeba go rozdzielić na 2 kompy - stacjonarny po kabelku i laptop po WiFi.
    Dodatkowy AP widzę tu jako "przedłużenie" zasięgu WiFi routera w przypadku gdyby router nie dał rady pokryć sygnałem terenu.

0
  • #12 17 Cze 2010 10:44
    jokerband
    Poziom 15  

Moi drodzy, dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim tematem.

Internet nie jest z kablówki, tylko od dostawcy, który zamontował na budynku antenę i od tej właśnie anteny sygnał leci koncentrykiem bezpośrednio do karty sieciowej (radiowej) zamontowanej w komputerze, tak więc, nie ma po drodze żadnego modemu. Z wypowiedzi forumowiczów wywnioskowałem, że Ovislink Airlive Duo http://www.allegro.pl/item1074886441_airlive_ovislink_g_duo_2_niezalezne_radia_poe.html posiadający dwa radia załatwi sprawę. Chodzi mi głównie o to, aby komputer stacjonarny podłączyć przez kabel ethernet (dodam, że taka karta również zamontowana jest w komputerze), natomiast przez wi-fi sygnał chcę rozsyłać po mieszkaniu, abym miał internet również w laptopie.

0
  • #13 17 Cze 2010 10:53
    Xerof0p
    Poziom 20  

bogiebog napisał:
    > A widziałeś kiedyś router z antenką, który nie ma trybu wifi - ap Client?
    linksys WRT54GC, dlink DIR300, Livebox

Sprawdziłem pierwszy z wymienionych przez ciebie. Z tego co ludzie piszą na forum to on się do podzielenia łącza między wifi a rj45 nadaje.
    Nie bardzo więc rozumiem, o jakich ty "zwykłych" routerach piszesz.

Dodano po 7 [minuty]:

jokerband napisał:
    od tej właśnie anteny sygnał leci koncentrykiem bezpośrednio do karty sieciowej (radiowej) zamontowanej w komputerze

Do karty radiowej koncentrykiem ?

0
  • #14 17 Cze 2010 11:25
    jokerband
    Poziom 15  

nie jestem pewien, czy to koncentryk, ale w każdym razie kabel zakończony wtykiem RP SMA

0
  • #15 17 Cze 2010 11:59
    Easy-Wifi
    Poziom 16  

Wydaje mi się,że spokojnie możesz zainwestować w te router WRT54GC,nie spodziewaj się nadmiernej szybkosci,ale przy odpowiedniej konfiguracji w zupełności wystarczy do przeglądania stron.

0
  • #16 17 Cze 2010 13:23
    Xerof0p
    Poziom 20  

jokerband napisał:
    nie jestem pewien, czy to koncentryk, ale w każdym razie kabel zakończony wtykiem RP SMA

A ta karta sieciowa ( radiowa ), do której dochodzi koncentryk, to jaki model i producent ?

0
  • #17 17 Cze 2010 13:36
    karwo
    Poziom 22  

Przepraszam źle zrozumiałem ten koncentryk i radiówkę.
    W takim razie potrzebujesz router WiFi z podwójnym radiem i złączem anteny typu RP-SMA.
    Ewentualnie tak jak proponował kolega bogiebog.

0
  Szukaj w 5mln produktów