Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dlaczego komputer nie wykrywa 89c5131

jacu007 16 Cze 2010 18:21 2012 17
  • #1 16 Cze 2010 18:21
    jacu007
    Poziom 22  

Pisze ten post w akcie desperacji. Właściwie to juz 3 post o podobnej tematyce ale juz mam to ochote rzucić to wszytko w diabły. a niestety nie mogę. Staram sie odpalić wew. bootloder tak jak pisza w manualu a po podłączeniu do usb komputera ciage wyskakuje urzarzenie nierospoznane :/. nie wiem czy bootloader sie nie uruchamia czy nie chce sie to wszystko zsynchronizować przez usb... jak ktos ma jakos pomysł albo zna kogos kto mógłby mi pomóc to zadna pomoca nie pogardze.... schemat urzadzenia jest rozległy wiem i nie bede tłumaczył co to jest chyba ze to komus bardzo potrzebne. Chodzi o to ze chce to jakkolwiek zaprogramować...

0 17
  • Pomocny post
    #2 16 Cze 2010 19:28
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Kilka uwag:
    - dlaczego linia PSEN ma rezystor Pull-Up do +3.3V
    linia PSEN jest linia wyjściową, wyjątek to właśnie wprowadzanie układu w tryb programowania gdzie stan linii PSEN jest próbkowany podczas narastającego zbocza sygnału RESET

wg. mnie trzeba usunąć ten rezystor

- przydałby się porządniejszy układ resetu a nie tylko kondensator,
    wg. mnie minimum to rezystor do +3,3V np 10k, kondensator 1uF do GND, dioda do GND, a najlepiej jakiś porządny reset z serii MCP (Microchip) albo MAX (Maxim)

wg. mnie 10uF do za dużo, szczególnie że wewnętrzny Pull-Up może mieć wartość do 200kOhm

Programowania spróbuj w ten sposób:

1. Kabel USB wypięty !!! (bardzo ważne)
    2. Włącz zasilanie
    3. Linia PSEN do masy przez 1kOhm
    4. Po chwili linia RESET do masy najlepiej przez jakiś przełącznik
    5. Po chwili zwolnienie linii RESET
    6 Po chwili zwolnienie linii PSEN
    7.Wpięcie kabla USB

Teraz Windowsy powinny wykryć nowe urządzenie na USB.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #3 16 Cze 2010 20:27
    jacu007
    Poziom 22  

Uwagi cenne, ale układ jest już na gotowej pcb i modyfikacja bedzie trudna. Myślałem ze skoro reset ma wewnetrzny pull-up to rezystor do zasialania jest zbedny. Choć widzę ze sam przycisk reset sie przydje w układzie, ale teraz juz go nie mam...
    Urochamiam dokładnie tak jak piszesz i urządzenie nierozpoznane... Te linie osb maja na płycte jakies 5 cm ale idą w miarę równolegle. nie wiem juz sam, moze dlatego nie łapie sygnału... myślałem ze może on nie ma twgo atmelowskiego bootloadera to wersja 89c5131a - UM ale z tego co wiem to oni to wgrywaja zawsze...

0
  • #4 16 Cze 2010 20:37
    JarekC
    Poziom 27  

Ponieważ na płytce masz również port RS232 to sprawdź czy możesz się połączyć przez UARTA.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #5 16 Cze 2010 21:03
    jacu007
    Poziom 22  

cenna uwaga, musze tylko porzyczyć od kogoś takie códo jak koputer z rs :) a jak wygląda kwestia połączenia sie przez rs, zeby np wykryć go w programie flip to najpierw tez standardowa procedura uruchomienia wew budloadrea a potem wykrywanie przez flip? czy ten bootlader ma zastosowanie tylko do usb?

Dodano po 10 [minuty]:

z tego co na szybko doczytałem z różnych stron to owszem jest to możliwe - po wgraniu booloadera uart :) bardzo to miłe ze strony atmela że trzeba skorzystać z programatora równoległego, którego nie mam oczywiście. Pozatym nawet jak takowy u kogoś znajde to pozostaje kwestia ze układ siedzi w podstawce plcc52 :) i szukaj tu teraz człowieku przejściówki na dip...

0
  • #6 16 Cze 2010 21:33
    JarekC
    Poziom 27  

To jeszcze kilka pytań:
    1. czy jest układ AT89C5131 czy AT89C5131A
    2. Czy to jest pierwsze programowanie układu
    3. Sprawdziłeś czy startuje ci generator (kwarc)
    Jeżeli dysponujesz oscyloskopem lub miernikiem częstotliwość to sprawdź
    czy masz przebieg prostokątny na linii ALE (1/6 fosc)

JarekC

0
  • #7 16 Cze 2010 21:50
    jacu007
    Poziom 22  

tak jak pisalem kilka postów wcześniej jest to dokładnie układ 89c5131A - UM (to M to chyba oznacza, że przystosowany do szerszego zakresu zasilania). Tak jest to pierwsze programowanie. wczesniej korzystałem z płytki testowej z prockiem 89c5132 - fajny ale niesostpny niestety u nas wiem zrobiłem ukłąd na tym co napisałm. Oscyloskopu narazie nie mam ale jak będe miał dostepny to sprawdze ten kwarc. a z tym sygnałem ale to on tak po resecie zawsze genruje 1/6 fosc? Pierwsze o tym słysze

0
  • #8 16 Cze 2010 22:25
    JarekC
    Poziom 27  

Z tego co pamiętam to ALE jest generowany ciągle.
    Dlatego w nowych 51 pojawiła się opcja wyłączania ALE (low EMI mode),
    po resecie jedna tryb ten jest wyłączony.
    Cytat z karty katalogowej AT89C5131A

Cytat:

The ALE signal is used to demultiplex address and data buses on port 0 when used with exter-
    nal program or data memory. Nevertheless, during internal code execution, ALE signal is still
    generated. In order to reduce EMI, ALE signal can be disabled by setting AO bit.
    The AO bit is located in AUXR register at bit location 0. As soon as AO is set, ALE is no longer
    output but remains active during MOVX and MOVC instructions and external fetches. During
    ALE disabling, ALE pin is weakly pulled high

Sprawdź jeszcze podłaczenie elementów od PLLa R18,C30,C31

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #9 16 Cze 2010 22:35
    jacu007
    Poziom 22  

acha chciałem nadmienić, że chyba w bibliotece eagla jest jaki błąb bo niebyło tam nózki nr 18 ucap, ale wetknąłem tak kondensator jakiego sobie życzą

0
  • #10 16 Cze 2010 23:02
    JarekC
    Poziom 27  

Wygląda że brakuje jeszcze pinu 25 jest linia UVSS !!!

Cytat:
    USB Digital Ground
    UVSS is used to supply the USB pads

Jeżeli nie masz tego pinu podłączonego do GND to USB prawdopodobnie nie ma zasilania.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #11 17 Cze 2010 06:47
    jacu007
    Poziom 22  

Właśnie, mam pytanie czy podłączenie tego pinu jest konieczne jedynie gdy zasilam coś przez usb? (u mnie tego nie robię) czy zawsze...??

0
  • #12 17 Cze 2010 10:25
    JarekC
    Poziom 27  

Musisz podłączyć ten pin, inaczej cały blok USB nie będzie miał zasilania.

JarekC

0
  • #13 17 Cze 2010 10:36
    jacu007
    Poziom 22  

podłączyłem ten pin do masy, efekt - komputer nie reaguje wogóle... wpinam wtyczke usb i nic. Zadnego komunikatu ze urzadzeni nierozpoznane z jakim mam doczynienia zazwyczaj.

0
  • #14 17 Cze 2010 12:34
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Takie zachowanie może świadczyć o tym że uP nie wchodzi w tryb bootloadera.
    Po zwykłym resecie bit w USBE w rejestrze USBCON jest wyzerowany a więc
    Moduł USB jest nieaktywny.

Zaczyna mi już brakować pomysłów.

Pomierz jeszcze napięcie na pinie VREF po zwykłym resecie i po próbie wejścia do bootloadera.

JarekC

0
  • #15 18 Cze 2010 09:28
    jacu007
    Poziom 22  

wyniki pomiarów:
    przez resetem na VREF = 3,25 V po teoretycznym włączeniu reset dokładnie to samo.
    Wiem ze badanie napiecia na liniach D- oraz D+ nie ma sensu ale tez pomierzyłem
    D - = ok 2,5 mV
    D+ = 3,25V
    i nic sie nie zmienia po teoretycznym wprowadzeniu do stanu booloadingu
    Wiem wiem ze to bez sensu bo tam jest teoretycznie sygnał o duzej czestotliwosci.
    Czy moze to świadcyć ze układ nie wchodzi w stan bootloadingu??
    Dzisiaj pójde z tym na oscyloskop. Co pomierzyć najlepiej. (sygnał ALE, Zasilanie i oscylator)
    Aha i w jaki sposób pomierzyć oscylator na zwykłym oscyloskopie bez specjaistycznych sond o duzej impedancji, jest to możliwe?

0
  • #16 18 Cze 2010 22:53
    JarekC
    Poziom 27  

Witam,

Bez problemu powinieneś zobaczyć przebieg na jednej z nóżek kwarcu.

Jeżeli pomiary nic nie wykażą a układ masz w podstawce i masz dodatkowa podstawkę to spróbuj złożyć minimalną konfigurację wymaganą do bootloadera.

Na ten moment nie mam dalszych pomysłów.

Pozdrawiam
    JarekC

0
  • #17 19 Cze 2010 09:54
    jacu007
    Poziom 22  

Juz tez tak pomyslałem ze złoże jakiś układ do programowania od poczatku... zamieszcam schemat, ale wyfaje mi sie ze wszystko jest na miejscu. Oczywiście jestem otwarty na uwagi.
    Po pomiarach oscyloskopowych okazało sie ze na Ale jest piekny prebieg o czestotliwosci okolo 3 MHz więc kwarc oscyluje. Na złączu usb nie udało sie nic zaobserwować, więc nie wiem czy moze zeczywiscie nic nie wysyla... postaram sie zmontowac cos takiego i zobaczyy co dalej...

0
  • #18 02 Lip 2010 21:43
    jacu007
    Poziom 22  

w układzie "programatora" działa...

0