Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik pralki "Światowit".

rumburakk 16 Cze 2010 18:40 5231 2
 • #1 16 Cze 2010 18:40
  rumburakk
  Poziom 1  

  Witam.
  Mam na działce pralkę starą jak świat i zawsze sprawowała się bez zarzutu. Od pewnego czasu pojawiły się problemy z wyłącznikiem. Nie załączał, trzeba było kilka razy włączać/wyłączać żeby uruchomić silnik. Wymontowałem wyłącznik, sprawdziłem silnik "na krótko" czy działa. Działa ale... iskrzy i dymi po kilku sekundach.
  Kupiłem nowy wyłącznik ale po podłączeniu silnik iskrzy i dymi jak przy łączeniu "na krótko".
  Przełącznik który kupiłem jest zupełnie inny od starego, czy owo dymienie może być skutkiem nieodpowiedniego wyłącznika?
  Dla lepszej orientacji załączam zdjęcia starego i nowego wyłącznika:
  stary wyłącznik:
  Wyłącznik pralki "Światowit".

  nowy wyłącznik
  Wyłącznik pralki "Światowit". Wyłącznik pralki "Światowit".
  Silnik, w zaznaczonym miejscu iskrzy
  Wyłącznik pralki "Światowit".
  Z góry dziękuję za pomoc.

  0 2
 • #2 16 Cze 2010 18:47
  ajpier
  Poziom 37  

  Włącznik prawdopodobnie został "dobity" przez przeciążenie powstałe wskutek wadliwego silnika, który najwyraźniej dożywa końca swoich dni {widoczny dym}. Spróbuj wymienić kondensator.

  0
 • #3 16 Cze 2010 19:06
  karol3
  Poziom 25  

  Witam .
  Ten rodzaj przekaźnika rozruchowego zastosowanego w silniku, wymaga ustawienia silnika pionowo osią skierowaną w górę . Przy próbie uruchomienia w opozycji poziomej , silnik ulega uszkodzeniu . Jeśli silnik ( o ile już nie został uszkodzony ) ma zostać zamontowany ponownie w pralce to niestety należy wymienić śrubunek i tarczę wirnika z osią ( pralka cielnie jak sito ). Silnik może zostać uszkodzony przy włączeniu odwróconej pralki w czasie smarowania . Jeśli silnik ma być używany do innych celów w pozycji poziomej ( jak na fotce ) to należy obrócić przekaźnik o 90° . Prawidłowo będzie pracował zamontowany wyprowadzeniami skierowanymi w dół , a pozycja silnika może być dowolna . W tym silniku kondensator nie występuje . Powodem uszkodzenia wyłącznika była niestety woda z detergentem . Ewentualne uszkodzenie silnika spowodował naprawiający .
  Pozdrawiam .

  2