Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie anteny do radia CB navia m 120 plus

Przemo9826 16 Cze 2010 22:31 6429 6
  • #1 16 Cze 2010 22:31
    Przemo9826
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. Zakupiłem w Biedronce radio CB Navia M 120 plus oraz antenę tej samej firmy o długości 108 cm. Nie rozstrząsajcie proszę, że sprzęt jest taki czy owaki, bo spodziewałem się że super sprzętu w Biedronce nie dostanę. Problem jest taki, że gdy podłączę reflektometr (Alan k140) i chcę odczytać SWR, wskazówka zmienia położenie (od 1 do 3) gdy tylko zmienię położenie mikrofonu, lub dotknę przewodu mikrofonowego. Jak na moją bardzo małą wiedzę na temat CB, to chyba jest coś nie tak. Dlatego pytam, czy da się coś z tym zrobić, czy poprostu ten sprzęt tak ma. Może reflektometr oszukuje? Dodam tylko, że instrukcję obsługi reflektometru wyczytalem z forum. Pozdrawiam.

Dodano po 10 [minuty]:

Info, Radio działa i na pewno ma zasięg 3km, dobrze słyszę i dobrze jestem slyszany.

0 6
  • Pomocny post
    #2 16 Cze 2010 23:20
    SP5ANJ

Witam.

Jedyne co przychodzi mi na myśl to brak dobrej MASY (GND) na obudowie samego radiotelefonu.

Chodzi tu o GND jako masy dla w.cz. .

Eksperymentem może być bezpośrednie przymocowanie obudowy radiotelefonu do karoserii autka. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #3 17 Cze 2010 21:41
    Przemo9826

Testy zrobione. Jak na wiedzę mechanika najlepsza masa jest na akumulatorze dlatego użyłem przewodów rozruchowych jeden koniec na aku drugi na obudowę radia, niestety wyniki takie same jak pisalem wczesniej. Ma ktos jeszcze jakies pomysly badz sugestie?

Dodano po 4 [godziny] 18 [minuty]:

Hmm... Widze nikt nie ma pomyslu na ten temat, ok zostawmy to tak jest bo radio w sumie dziala. Pytanie mam tylko jedno zakładając ze to SWR jest do Du.. czy ma to jakis negatywny wpływ na radio lub antenę? (chodzi mi o skrócenie żywotności cewki anteny lub jakiegoś układy w radiu) czy tylko na pogorszenie zasięgu?

0
  • #4 18 Cze 2010 00:09
    j4rek
    Poziom 18  

Ja bym proponował sprawdzić wtyczkę antenową przy radiu, a najlepiej przyciąć kabelek i zarobić porządnie nową. Zaciskana fabrycznie może słabo łączyć i przez to takie jaja.

0
  • #5 18 Cze 2010 00:23
    Krakus123
    Poziom 9  

Ależ tu "cuda" wypisujecie. Sorki, dawny temat, ale ludzie czytają...
    Tu nie o "masę" dla radyjka chodzi tylko o tzw "ground" dla anteny!
    Kupując antenę (z radyjkiem, lub bez), kupujemy tylko połowę instalacji antenowej, reszta (przeciwwaga) to karoseria naszego mobila...
    Pozdrawiam
    Krakus 123

0
  • Pomocny post
    #6 19 Cze 2010 12:56
    gregorio27
    Poziom 31  

Zacznijmy od tego że kabel do mikrofonu tego radia nie ma prawie oplotu ( ekranu ) i dzieją się takie cuda przy odstrojonej antenie ponieważ nakłada się na wejście w.cz. i zatyka TX-a. ( problem znany a TCB 660 ). Ewentualnie uszkodzona (brak pewnego styku ) antena. Pożycz inne radio i spróbuj zestroić antenę i zobaczysz wtedy czy dzieją się takie cuda :D
    Kolego Krakus jak kupujemy antenę satelitarną to też "połowę" bez satelity.

0
  • #7 03 Sie 2010 15:12
    Przemo9826

Dzięki za zainteresowanie koledzy, mikrofonu w sumie nie podmieniałem jeżdzę tak jak jest, radio działa dogadać się mogę więc nie bede się spusz.... nad badziewiem. Pozdrawiam

0