Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka zanussi i grzałka co z nią i do czego

17 Cze 2010 18:47 3276 5
  • Poziom 11  
    Mam problem po wymianie termostatu.
    Zamówiłem w sklepie termostat przyszedł ciut inny krótsza kapilara i inaczej rozmieszczenie styki oki ale jak zamiennik to powinno działać.

Powodem wymiany termostatu był brak reakcji na jaką kol wiek temperaturę

Niestety po przełożeniu termostatu występuje zwarcie na starym tego nie ma
    obeszłem to podłączając inaczej bez przełącznika i żarówki czyli sam silnik sprężarki i wyłączyłem grzałkę i teraz pytanie jak ona powinna chodzik w którym momencie.

Podał bym oznaczenie termostatu ale facet dał tam naklejkę z napisami 13-12 i nie kazał zrywać bo jak bym wymieniał czy coś.

myślę że da sie to okiełznać tylko jak to jest z tą grzałką .

-lodówka z lat 1996 1999
    -zamrażarka do góry lodówka na dole drzwi osobno
    -nie widzę żadnego oznaczenia jedynie na górnych drzwiach w dolnym lewym rogu jest napis zanussi i kilka gwiazdek

proszę o podpowiedź co zrobic
  • Poziom 25  
    To chyba termostat nie jest zamiennikiem starego jak robi zwarcia.
    Grzałka w lodówce , ma funkcję podgrzewania obiadu :-)
    Służy zapewne do odtajania parownika.
  • Poziom 11  
    a kiedy ona ma odtajać ta płyta chłodnicza?

grzałka ma grzać gdy żarówka zaświeci sie?
    cały czas ma chodzić czy w tedy gdy sprężarka pracuje?
  • Poziom 25  
    Załączanie odtajania realizowane jest na różne sposoby. Trudno ni jest napisać jak to jest w modelu zanussi.
    Zasada jest taka.
    Jeśli na parowniku zbierze się gruba warstwa szronu , lodu ,która jest termicznym izolatorem To obieg chłodniczy traci na sprawności ponieważ sprężarka pracuje a ciepło z wnętrza chłodni nie jest odbierane przez parujący czynnik w obiegu.
    Na ten przypadek powinie zareagować termostat. Czyli wyłącza sprężarkę a załącza grzałkę i żarówkę sygnalizacyjną odtajania.
    Po pewnym czasie potrzebnym na odmrożenie warstwy lodu i spłynięciu wody, sprężarka przez termostat jest załączana ponownie.
  • Poziom 11  
    więc wychodzi na to że to odtajanie włączało by sie razem z sprężarka
    grzałka i tak ma słabą moc w porównaniu do płyty chłodniczej

podłączyłem sprężarkę i odtajanie ina płycie jest minimalnie tego szronu

pozostaje problem termostatu
    w zamrażarce temperatura chyba maksymalna jaką osiągnie to -24
    termostat ma końcówkę nie w zamrażarce a w lodówce i nie wyłącza się
    pomimo włożenia do zamrażarki i testowania czy wyłączy sie przy -24 działa cały czas

są termostaty gdzie jest podana temperatura pracy??
  • Poziom 25  
    "podłączyłem sprężarkę i odtajanie ina płycie jest minimalnie tego szronu " zatem musi to być lodówka wyższej klasy wyposażona w zawór trójstronny.

Przy rozmrażaniu gorące pary za sprężarki kieruje do parownika zamiast do skraplacza.
    Tylko w takim wypadku grzałka która załącza się ze sprężarką a sens.

Bańka termostatu z reguły zamocowana jest na rurce z zimnym czynnikiem chłodniczym po rozprężeniu. Montowana jest w lodówce.

Oczywiście kupisz w sklepie ze sprzętem chłodniczym termostat elektroniczny którym nie tylko nastawisz żądaną temperaturę nawet -24 C a na wyświetlaczu wyświetlona będzie aktualna temperatura w zamrażarce. Sterowniki te posiadają funkcję odtajania.

http://www.allegro.pl/item1095331999_termostat_regulator_temperatury_uniwersalny_f_ry.html taki bardzo,bardzo prosty
    albo to: http://www.allegro.pl/item1082541689_termometr_cyfrowy_promocja.html

lub coś z górnej półki z odtajaniem http://thermoplus.pl/