Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie wzmacniacz -> telewizor LCD

gpi_unit 17 Cze 2010 21:48 3632 5
  • #1 17 Cze 2010 21:48
    gpi_unit
    Poziom 12  

Witam

Od jakiegoś czasu zaciekawiło mnie wysyłanie sygnału Dolby 5.1 w telewizji "N". Czytałem, aby zagrały wszystkie głośniki potrzebny jest wzmacniacz cyfrowy. I tutaj pytanie, ponieważ obraz z dekodera przekazuje do TV przez łącze HDMI, a do wzmacniacza nadało by się złącze optyczne (S/PDIF). Jednak z tego powodu mam kilka pytań...
    1. Czytałem na innych forach, że takie podłączenie wprowadza opóźnienia, że niby występuje sekundowe przesuniecie w czasie między dźwiękiem, a obrazem i nie wiem czy ktoś był na tym tle przewrażliwiony czy jak, jest to ponoć denerwujące i wyczuwalne, dlatego wole zapytać...Z drugiej strony zastanawiam się jak inaczej optymalnie podłączyć wzmacniacz i dekoder, żeby opóźnienie nie występowało (o ile w ogóle występuje) prosiłbym o potwierdzenie tego mitu przez forumowicza, który korzysta już z systemu Dolby z dekodera np. "N"

Pytanie 2. Ostatnie pytanie to podłączenie wzmacniacza do głośników komputerowych ponieważ takie mam "wmontowane" w ściane - Creative T5900 (Sat 4x8W) czy po podłączeniu wzmacniacza 5x100W nic się im nie stanie jeżeli nie będę ich zbytnio "męczył"...żeby nie było że podłącze i tylko dymek z głośników poleci jak lekko potencjometrem dam głośniej...

Proszę o wyrozumiałość i liczę na Waszą wiedzę i pomoc w tym zakresie
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 17 Cze 2010 22:47
    audio-master
    Poziom 12  

No jeśli chodzi o pierwsze pytanie to wg mnie najlepiej podłączyć wzmacniacz od razu do dekodera przez choćby np. wyjście analogowe (chinch), a obraz normalnie do TV. Co do tego opóźnienia to go nie zauważyłem. A jeśli chodzi o to drugie to owszem, możesz go podłączyć do tych głośników tylko musisz być bardzo, ale to bardzo ostrożny, bo jeśli dasz troszkę za głośno to po głośnikach. Teoretycznie rzecz biorąc to moc głośników nie powinna być mniejsza od mocy wzmacniacza, ale jak będziesz uważał to nic im nie będzie. :-)

0
  • #3 17 Cze 2010 22:56
    tascom
    Poziom 11  

O ile masz wyjścia analogowe z tv lub z tunera, to problemu z podłączeniem wzmacniacza nie będzie. Sygnał S/PDIF można bez problemu podłączyć tuner-wzmacniacz, czy TV-wzmacniacz, jak wiadomo im więcej układów na drodze sygnału - większe zniekształcenia i opóźnienia. Nie wiadomo poza tym jak sobie z sygnałem 6 kanałowym poradzi DAC we wzmacniaczu. Osobiście polecałbym podłączenie analogowe (chociaż tutaj mogą pojawić się zniekształcenia). Polecam próbować z sygnałem cyfrowym, i analogowym który będzie lepiej brzmiał - zostaw. Poza tym pod jaki chcesz to podłączyć wzmacniacz? Nie polecam podłączać tych Creative po 8W do wzmacniacza 100W - ledwo drgniesz gałką i się będziesz mógł z nimi pożegnać. Osobiście nie korzystam z wyjść cyfrowych - brak zewnętrznego DAC'a Z DVD sygnał przesyłam analogowo do wzmacniacza stereo i nie narzekam na brak efektów (jedynie na co można ponarzekać to kolumny i brak basu) . Jednak polecałbym pominięcie TV jako źródła sygnału audio i przesyłanie go bezpośrednio z tunera do wzmacniacza.
    Pozdrawiam tascom

0
  • #4 18 Cze 2010 08:18
    gpi_unit
    Poziom 12  

Witam

Tego się mogłem spodziewać, że z tych głośników by nic nie zostało... Odnośnie aplitunera myślałem nad Pioneer-em VSX-D510, ale ze względu na moc rozumiecie, ale wymyśliłem Pioneer-a VSX-C300 ma mniejszą moc i jest o wiele mniejszy. Myślałem nad takim połączeniem DEKODER->TV (obraz-HDMI) DEKODER -> WZMACNIACZ (dźwięk S/PDIF). A jak mogę połączyć analogowo będę miał wtedy dźwięk przestrzenny? Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

0
  • #5 18 Cze 2010 08:28
    hojlo1
    Poziom 35  

Nowe wzmacniacze/amplitunery mają możliwość opóźniania dźwięku (oczywiście nie wszystkie), bo przewidzieli kłopoty TV. ;)

0
  • #6 18 Cze 2010 15:18
    audio-master
    Poziom 12  

gpi_unit napisał:
    Witam

A jak mogę połączyć analogowo będę miał wtedy dźwięk przestrzenny? Co o tym myślicie?

Pozdrawiam

Będziesz miał :-)

0