Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka wyłączników różnicowo prądowych

sadek_ns 18 Cze 2010 16:34 7509 9
  • #1 18 Cze 2010 16:34
    sadek_ns
    Poziom 14  

Witam
    Mam takie pytanko
    Robiłem skrzyneczke pewnej instalacji w starej kamienicy. Przewód zasilający jest łączony na pewnej listwie za licznikiem i z licznika dochodzą takie przewody :
    3xczarny (3 fazy ;)
    niebieski (neutralny)
    i niebieski z izolacją żółto zieloną ( podejrzewam że PE)

Ja do tego dołączyłem swojego WLZ i doprowadziłem do tej o to skrzynki.
    Żółto zielony z mojego WLZ dołączyłem do tego niebieskiego z izolacją.

Na zdjęciu jest narysowane jak podłączyłem różnicówki 3-fazowe i jedno fazowe.
    Pytanie czy neutralne przewody dobrze podłączyłem?
    I czy mam łączyć na listwie przed różnicówkami N z PE?
    Dzieki wielkie z góry pozdrawiam ;)

0 9
  • #2 18 Cze 2010 17:03
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Cytat:
    I czy mam łączyć na listwie przed różnicówkami N z PE?

W żadnym wypadku nie wolno tak postępować.
    Skąd niektórzy koledzy takie wiadomości czerpią?

Natomiast na pytanie czy dobrze połączyłeś przewody neutralne musisz sam sobie odpowiedzieć. Każdy wyłącznik RCD musi mieć swoją szynę N. Pod żadnym pozorem nie wolno ich łączyć pomiedzy sobą.

A dlaczego nie zastosowałeś szyn do zasilania wyłączników tylko bawiłeś się tymi mostkami. Ani to estetyczne, ani praktyczne, ani dobre.

0
  • #3 18 Cze 2010 17:58
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 19 Cze 2010 17:45
    cranky
    Poziom 26  

sadek_ns napisał:

i niebieski z izolacją żółto zieloną ( podejrzewam że PE)

Nasi tu byli? W odróżnieniu od innych kolorów Żółto-Zielony ma określoną rolę i ani nie można go używac do czego innego, ani zamiast niego używać czegoś "z izolacją".
    Partactwo co krok.

0
  • #5 19 Cze 2010 18:01
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 20 Cze 2010 11:12
    marian_em
    Poziom 26  

Nie do wszystkich aparatów da się przecież założyć szynę od góry.

0
  • #7 20 Cze 2010 11:31
    kkas12
    Poziom 42  

Witam!

Nie ma żadnej potrzeby przyłącznia zasilania od góry wszystkich aparató.
    Ale nawet gdy ktoś się uprze to też są dostępne szyny take podłączenie umożliwiające.
    Dziś producent wszystko podaje nam na tacy, oznaczając nawet zaciski "zasilanie-odpływ" więc uważam że należy to bez skrupułów wykorzystywać.
    Po co wyważać otwrte drzwi?
    Rozszycie rozdzielni powinno podlegać takim samym prawom estetyki jak montaż osprzętu, układanie koryt, rur czy przewodów.
    trójbiegunowa
    dwubiegunowa dla RCBo jednofazowych lub innych dwubiegunowych wyłączników.

Ponadto oferta LEGRAND http://www.zenex.pl/att/1/legrand_kat/04_el_p...04_Elem_przyl_02_Szyny_laczeniowe_198_199.pdf gdzie symbol BIS oznacza szynę sztyftową, więc umożliwiającą przyłążczenie do górnych zacisków aparatu.

Więc nie piszmy, że się nie da.

0
  • #8 20 Cze 2010 11:49
    Akrzy74
    Poziom 39  

kkas12 napisał:

Cytat:
    A dlaczego nie zastosowałeś szyn do zasilania wyłączników tylko bawiłeś się tymi mostkami. Ani to estetyczne, ani praktyczne, ani dobre.

Uważam, że tam gdzie jest to możliwe należy stosować szyny łączące o których wspomniał kkas12. Będąc wielokrotnie na oględzinach- czy przeglądach instalacji można zauważyć, że mostki wykonane z DY (i nie zagięte) luzują się, co prowadzi do problemów.
    W tej sprawie podzielam zdanie kol. kkas12.

0
  • #9 20 Cze 2010 13:35
    remik_l
    Poziom 29  

W rozdzielnicy można umieścić wiele bajerów (oznaczniki na przewodach, listwy przyłączeniowe wykonane z ZUGów, wspomniane szyny, połączenia linkami z tulejami, itp.) ale to zwiększa koszt jej wykonania i nie każdemu inwestorowi przetłumaczymy, że jest to profesjonalne rozwiązanie. Jeśli stwierdzi, że za drogo to trzeba szukać zmniejszenia kosztów lub nowego zlecenia.

Wracając do tematu.
    Przewodem neutralnym z zasilania powinieneś wejść na główną szynę N. Połączenia torów neutralnych powinny być prowadzone indywidualne do każdej RCD z głównej szyny N, która jest zajęta przez odbiorniki jednofazowe, ponieważ przy wymianie RCD rozłączymy tory neutralne innych RCD a nie zawsze jest możliwość odłączenia całej rozdzielnicy spod napięcia.

Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z podłączeniem odpływów z RCD jest zastosowanie takich bloków rozdzielczych co troszkę podniesie jej koszty.

0