Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ekranowanie

29 Sie 2004 22:57 827 2
 • Poziom 15  
  co oznacza, że kabel jest ekranowany? ostatnio zmieniałęm końcówkę kabla antenowego do telewizora i widziałem, że drut jest w grubej gumowo-plastykowej obwolucie, a wokól niego spleciony jest cienki drut, który zostaje podłączony do obudowy końcówki. Sam grubszy drut zaś do dziurki, przykręcanej śrubokrętem...Znajomy mi powiedział, że ten cieńszy drut wokoło, to ekran...

  ...Do czego służy ekran w kablach? Eliminuje jakies zakłócenia? Jeśli tak, to w jaki sposób to się dzieje, co on ma w sobie takiego magicznego, że to robi? Czy są jakieś jego rodzaje np. do kabli audio, do kabli komputerowych itp.
 • Poziom 37  
  Proponuję lekturę kilku ostatnich numerów Elektronika dla Wszystkich. Tam jest wszystko (prawie) o ekranowaniu podane w bardzo przystępny sposób.

  Generalnie tak jak podejrzewasz ekran służy do usuwania a raczej niedopuszczania zakłóceń do sygnału. Są to bardzo małe sygnały, które mogą być zakłócane przez fale elktromagnetyczne znajdujące się "w powietrzu". Ekran zawsze powinien być połączony z masą, więc nawet jak się coś wyindukuje w nim - zostaje zwarte do masy, a sygnał w przewodzie w środku będzie nie zakłócony. Tyle w kilku słowach.

  Tak jak Hefid napisał poniżej, impedancja falowa kabla TV wynosi 75 Omów. Impedancja to tak jakby "opór" stawiany dla tego sygnału. Wejście TV dopasowane jest do takiej właśnie impedancji. Kabla antenowego nie powinno się zastępować innym kablem ekranowanym o innej impedancji, ponieważ sygnał bedzie tłumiony.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A ekran, ze środkową żyłą i izolacją między nią a ekranem zapewnia też odpowiednią impedancję falową kabla, która w przypadku instalacji TV wynosi typowo 75 ohm. Zapewnia to dopasowanie anteny do wejścia odbiornika. Ale to już jest wyższa szkoła jazdy.