Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym zasilić domowy odkurzacz bezprzewodowy

19 Cze 2010 10:15 2121 7
  • Poziom 9  
    Witam

Mam problem z dobraniem zasilania zewnętrznego do domowego odkurzacza, który wcześniej działał na baterie:

http://img706.imageshack.us/img706/589/19062010341.jpg

Baterie już swoje przeżyły i chciałem go zasilić różnymi zasilaczami jakie miałem w domu. Niestety nawet zasilacz 12v 1000mA go nie rusza (słychać tylko buczenie)

Transformatorek 6v 20W - też go nie przełamie.

Działa prawidłowo dopiero na starym akumulatorze 6v 12Ah

Matka na odkurzaczu: http://img199.imageshack.us/img199/1571/19062010346.jpg

Proszę o poradę czym by jeszcze można było go spróbować zasilić - jakie musiał by mieć parametry jakiś zasilacz?? bo może na allegro by coś się znalazło.....
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    W odkurzaczu wg. instrukcji są 3 akumulatory Ni-MH 1,2V/2200mAh.

W związku z tym silnik jest najprawdopodobniej na 3,6V. Prąd pobierany z akumulatorów jest na pewno dużo większy (pewnie kilka amper - najlepiej zmierzyć) niż prąd dostarczany przez ładowarkę.

Najlepiej byłoby wymienić akumulatory (wyglądają na standardowe AA). Jeśli zasilacz, to szacunkowo jakieś 4V / 5A.

Pozdr!

PS. Nie podłączaj do transformatora (prąd zmienny) i nie przesadź z napięciem zasilania, bo spalisz silnik.
  • Poziom 9  
    Bardzo Ci dziękuje za informacje.

Jedna sprawa jeszcze mnie gryzie - czy jak bym podpiął do tego odkurzacza taki zasilacz (pomijając że to się nie kalkuluje)
    http://www.allegro.pl/item1081421205_zasilacz_5_v_22_a.html
    czyli 5v 22A to ten silnik od razu się spali przez za duże natężenie?? czy może silnik pobierze sobie tyle ile będzie mu trzeba??

Sory za takie zapewne banalne dla Was pytania ale jestem totalnie zielony i wole zapytać.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Cytat:
    czyli 5v 22A to ten silnik od razu się spali przez za duże natężenie?

Silnik pobierze tyle ile potrzebuje.(A)
  • Poziom 9  
    dzięki koledzy :-)

Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Zakładając, że nie ma jakiegoś elektronicznego układu regulacyjnego i silnik jest na 3,6V, to napięcie 5V jest o 40% za wysokie... w związku z tym niestety istnieje szansa przeciążenia i/lub uszkodzenia silnika.

Patrz głównie na napięcie. Przy poprawnym napięciu silnik pobierze tyle ile mu trzeba. Duża wydajność prądowa zasilacza nie zaszkodzi i jest to prąd jaki może dać zasilacz bez przeciążenia. Oczywiście jeśli zasilacz nie jest w stanie dać tyle ile potrzebuje silnik, to będzie przeciążony.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    A może skorzystać ze starego komputerowego zasilacza z linii 3.3V? Zawsze się jakiś znajdzie albo można tanio kupić, a wydajność prądowa tej linii (zazwyczaj ponad 20A) powinna wystarczyć z górą. Lekki niedobór napięcia nie powinien znacząco wpłynąć na moc, bo oryginalnie akumulatory też na pewno lakko "przysiadały" przy takim obciążeniu. Pzdr.
  • Poziom 9  
    Świetny pomysł z tym komputerowym zasilaczem to pewnie będzie najlepsze rozwiązanie myślę że w domu jakiś znajdę :D

Właśnie takiego rozwiązania szukałem - dzięki wielkie !!!!

Pozdrawiam