Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz LED na głowę [PIC18F4520]

kamilsos 19 Cze 2010 10:31 7386 8
  • Wyświetlacz LED na głowę [PIC18F4520]

W stanach istnieje tradycja / zwyczaj polegający na tym, że uczniowie którzy kończą daną szkołę na ceremonię wręczenia świadectw zakładają specjalne nakrycia głowy. Patrząc z góry kształtem przypominają kwadraty. Jeden ze studentów Nortwestern University postanowił na swoją ceremonię wręczenia świadectw przygotować zmodyfikowaną przez siebie czapkę. Kwadratową powierzchnię czapki wykorzystał jako miejsce na wyświetlacz LED.

Wyświetlacz ma rozdzielczość 16x16 i sterowany jest mikroprocesorem PIC18F4520. Do projektu wykorzystane zostały super jasne białe diody LED. Wybór takich diod pozwolił na zapewnienie wysokiej jasności wyświetlacza nawet w mocnym świetle słonecznym. Mikroprocesor taktowany jest zewnętrznym kwarcem o częstotliwości rezonansowej 32 Mhz. Pozwala to na sterowanie wszystkimi diodami indywidualnie bez żadnych sztuczek programowych.

Diody LED przymocowane są na specjalnym stelażu z dwoma otworami dla każdej z diod na wyprowadzenia nóżek. Stelaż został laserowo wycięty z płyty akrylowej. Wycięty stelaż to kwadrat o boku 25 cm – takim samym jak nakrycie głowy. Diody LED zostały przyklejone gorącym klejem do stelażu po czym podłączono je do tranzystorów kluczujących a te do wyjść logicznych procesora.

Lutowanie wszystkich 256 diod zajęło 10 godzin. Autor wspomina, iż była to jedna z najbardziej pracochłonnych czynności podczas wykonywania tego projektu. 256 diod LED wymaga wykonania 512 lutów. Po sprawdzeniu wszystkich połączeń autor przystąpił do przylutowania przewodu wstążkowego do rzędów LED. Ta czynność powinna zająć około 45 min. Należy zwracać uwagę na podłączenia, tak aby później było możliwa identyfikacja połączeń. Przewód wstążkowy został zabezpieczony przy pomocy taśmy izolacyjnej.

Wykorzystane w projekcie tranzystory kluczujące to 2N2222 – użyto ich 16. 16 wyjść logicznych mikroprocesora zostało podłączone przez rezystor do baz tranzystorów, oraz 16 kolejnych wyjść logicznych zostało podłączone do anod.

Na filmie można zobaczyć działanie układu. Moim zdaniem autorowi udało się uzyskać całkiem ciekawy efekt.

Źródło: http://sites.google.com/site/gradcapmod/technical-details

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    kamilsos
    Poziom 13  
    kamilsos napisał 110 postów o ocenie 19, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Lublin. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBway
    spawacz12_83
    Poziom 9  
    Zestaw akumulatorów do tej zabawki to on pewnie pod togą nosi :D
    mr.lutownica
    Poziom 11  
    Patrząc na wszystkie prezentowane na Elce konstrukcje zagraniczne nasuwa mi się smutny wniosek ( a może i dla nas pozytywny), że ludzie spoza Polski są po prostu niezdolni, bez pomysłów, inwencji czy kreatywności. Mając do dyspozycji dużo więcej kasy, co równo się znacznej ilości świetnego sprzętu warsztatowego, bawią się w robienie bezużytecznych zabawek i gadżetów. Może to, co piszę, nie jest do końca prawdą (bo trafiają się interesujące projekty), to jednak w znacznym uproszczeniu tak wyglądają moje odczucia po lekturze działu DIY zagraniczne.
  • PCBway
    szeryf.rm
    Poziom 22  
    Cytat:
    Lutowanie wszystkich 256 diod zajęło 10 godzin. Autor wspomina, iż była to jedna z najbardziej pracochłonnych czynności podczas wykonywania tego projektu. 256 diod LED wymaga wykonania 512 lutów.

To żart? 10 godzin 256 diod? W tym czasie to ja bym jeszcze dwustronną płytkę narysował, wytrawił, powiercił i polakierował :).

Poza tym uważam, że multipleksowanie 16 rzędów to ciut za dużo. Nie twierdzę, że się nie da, ale osobiście widziałbym to maks po 8 rzędów.
    krzysiek_p
    Poziom 13  
    mr.lutownica napisał:
    Patrząc na wszystkie prezentowane na Elce konstrukcje zagraniczne nasuwa mi się smutny wniosek ( a może i dla nas pozytywny), że ludzie spoza Polski są po prostu niezdolni, bez pomysłów, inwencji czy kreatywności.

Tak? Powiedziałbym, że zupełnie odwrotnie. Owszem wykorzystują jakieś centra obróbcze, jakieś plotery laserowe, arduino i picaxe, ale większość elektrodowiczów pewnie powiedziałaby coś w stylu "po co lutował to z pojedynczych diod, przecież można wykorzystać gotową matrycę" albo "kompletnie bezużyteczne, sam bym zrobił lepiej, ale mi się nie chce". Jest to projekt raczej edukacyjny, a nie użytkowy. Być może się mylę, ale tak wyglądają moje odczucia po lekturze 50-60% odpowiedzi w dziale DIY (Zagranica).
    gemiel
    Poziom 21  
    Polacy są kreatywni ale niezbyt zamożni, zwłaszcza elektronicy :|
    W zachodnich projektach używane są elementy i narzędzia, na które niewielu u nas stać. Dowodem na to jest to co mnie chyba najbardziej irytuje na tym forum - większość postów pod nawet drobnymi konstrukcjami to "a jakie są koszty wykonania?".
    Z drugiej strony im biedniej tym bardziej ludzie sami coś tworzą.
    norbi
    Poziom 16  
    Owszem są w lepszej sytuacji finansowej ale większość "użytecznych" rzeczy mogą sobie kupić i za cholerę nie opłaca im sie w tym dłubać więc robią zabawki w celach rozrywkowych. Nas do kreatywności i budowania użytecznych urządzeń zmuszają nasze realia.
    gabik001
    Poziom 37  
    Ciekawi mnie jak on tą czapką rzucił do góry (na tzw. promie) i co się stało z nią jak jej nie złapał albo kogoś trafił....
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany
    Najlepszy efekt jak kogoś trafi w głowę:D. Wtedy dla takiej osoby :cry:
    Ciekawe ile to waży...