Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka zapewnić ochronę przeciwporażeniową w instalacji

wafel 88 19 Cze 2010 16:30 4177 10
  • #1 19 Cze 2010 16:30
    wafel 88
    Poziom 2  

Dzień dobry Panowie

Jestem młodym elektrykiem który dopiero co zaczyna swoja przygodę z instalacjami, niedawno trafiła mi się taka mała robótka, znajomy poprosił mnie o wykonanie niewielkiej instalacji na poddaszu gdzie ma być zlokalizowana niewielka kuchnia. Poprosił mnie o to, abym wykonał mu parę gniazdek pod (czajnik, lodówkę mikrofalówkę itp.), do tego dojdzie jeszcze oświetlenie Kuchni 1 lampa i podświetlanie szafek Kuchennych. Po mojej pierwszej wizycie jestem trochu podłamany, bo sytuacja wygląda następująco w pomieszczeniu znajdują się 2 puszki jedna to gniazdowa z której jest odebrane jedno gniazdo a druga to puszka oświetleniowa znajdująca się tuz nad drzwiami z której odchodzą przewody na przełącznik i na Lampe. Dom jest z lat 70 a układ zasilania to TN-C.
    W puszce gniazdowej znajduje się 2 przewody jeden to L a drugi to PEN , ochrona zrealizowana jest przez tak zwane,, Zerowanie”. Miał bym ogromna Prośbę do was jako doświadczonych Fachowców oto abyście doradzili mi jak móc poprawnie wykonać tą instalacje i jaką zastosować ochronne taka jak jest stosowana do tej pory poprzez ,,zerowanie’’ czy może zastosować wyłącznik różnicowoprądowy, wykonać wszystkie obwody przewodami 3 żyłowymi L, N, PE a jeśli tak to gdzie dokonać rozdziału PEN na N i PE i czy miejsce rozdziału musi być koniecznie Uziemione (lokalizacja Kuchni to poddasze wiec wykonanie Uziemienia było by trudne :(

Z góry dziękuje za odpowiedź na Moje pytanie :)

0 10
  • #2 19 Cze 2010 16:48
    retrofood
    Moderator

Wykonanie instalacji na poddaszu nie jest proste. Obawiam się, że w tej sytuacji zadanie jest ponad Twoje siły.
    A podpowiedź jest niemożliwa, bo nic nie wiadomo o istniejącej instalacji i jaj stanie technicznym.

0
  • #3 19 Cze 2010 18:07
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 20 Cze 2010 20:15
    januszbe
    Poziom 19  

Witam

Nie róbcie chłopakowi wodyz mózgu. Według jego opisu nic szczególnego w tej kuchni nie ma - lodówka 900W, czajnik 1700W, mikrofala 1600W oświetlenie max 300W to max 4500W .
    Kolego wafel ochrona przez tak zwane "zerowanie" jest jeszcze szeroko stosowana i będzie przez około 40 lat. czyli dopóki wszyscy nie przerobią instalacji na TN-S. A jeszcze są instalacje z lat 70tych aluminiowe i będą długo.
    Jeżeli mieszkaniu na poddaszu jest zrobione tradycyjnie czyli cegła/pustak i tynk to ładujesz przewody pod tynk i robisz gniazda gdzie sobie inwestor chce. Jeżeli ściany są z płyt gipsowych to pakujesz je w peszel i wyprowadzasz gniazdka gdzie inwestor chce. Przewody oczywiście 3x2,5 na gniazda i 3x1,5 na oświetlenie. W gniazdach połącz PEN z bolcem i tyle. Przewód żółto zielony zostaw w spokoju.
    Proste to jak budowa cepa.

Moderowany przez retrofood:

Jeżeli dla Ciebie dodanie 4,5 kW na poddaszu jest proste jak budowa cepa, w sytuacji gdy nic nie wiesz o instalacji zasilającej, to lepiej by było, abyś zmienił zawód. Pkt 12 regulaminu.

0
  • #5 20 Cze 2010 20:28
    Akrzy74
    Poziom 39  

januszbe napisał:

Cytat:
    W gniazdach połącz PEN z bolcem i tyle. Przewód żółto zielony zostaw w spokoju.

Jak widać nawet budowa cepa może zadziwić.
    Dobrze Ci kolego radzę- przemyśl swoją wypowiedź i napisz jeszcze raz nie zapominając o najważniejszym przewodzie PE i wymaganiach stawianych takim pomieszczeniom jak kuchnie :|

0
  • #6 20 Cze 2010 20:37
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

A ja jakoś w warunkach technicznych czytałem, że obowiązkowo 5 przewodowa instalacja, a instalacja montowana dziś, musi odpowiadać dzisiejszym przepisom, a nie tym sprzed 30 lat... Nie ma mowy o prowadzeniu PEN. Trzeba go rozdzielić i dać L, N i PE zarówno do gniazd, jak i do opraw oświetleniowych.

Należałoby tak:
    - zasilanie wziąć z miejsca pomiędzy licznikiem, a zabezpieczeniami istniejącymi
    - zainstalować małą rozdzielnicę, która obejmowałaby obwody poddasza [może być umiejscowiona koło starej tablicy, jeśli jest miejsce, lub na poddaszu, co jest wygodniejsze w użytkowaniu, w razie zrzucenia nie trzeba biegać na dół]
    - wbić szpilkę i podciągnąć od niej drut lub przewód do szyny PE w rozdzielnicy, albo uziemić za licznikiem PEN i za licznikiem dokonać podziału.
    - zainstalować RCD, bo być musi i racjonalnie podzielić obwody

Tak wykonana praca będzie zgodna z obowiązującymi obecnie przepisami i nikt nie zarzuci Ci partactwa. Podłączenie się pod istniejące puszki i rozprowadzenie dalej TN-C jest obecnie niezgodne z przepisami, bo polskie prawo nie przewiduje pojęcia "remont", jest tylko modernizacja.

Polecam do lektury Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002r w sprawie warunków technicznych, rozdział 8: Instalacja elektryczna

Cytat:

§ 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych,
    2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych,
    3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe lub odpowiednie do rodzaju i przeznaczenia budynku bądź jego części, inne środki ochrony przeciwporażeniowej,
    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych,
    5) zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń,
    6) przeciwpożarowe wyłączniki prądu,
    7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,
    8) zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów,
    9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2,
    10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.

0
  • #7 20 Cze 2010 21:46
    remik_l
    Poziom 29  

Najpierw powinieneś zrobić bilans mocy, obliczyć prąd Ib, dobrać zabezpieczenie, które montujesz w RG budynku. Z RG wypuszczasz przewód 3 lub 5 żyłowy ( N i PE podpinasz do szyny PEN w RG) o odpowiednim przekroju w pobliżu (lub do środka) pomieszczenia zasilanego, tam instalujesz małą rozdzielnicę wyposażoną m.in. w RCD i rozchodzisz się na poszczególne obwody.

Dołożenie dodatkowych obciążeń może wiązać się ze zmianą przydziału mocy oraz z wymianą WLZtu i zabezpieczeń.

Czy tak można to wykonać to potrzebna jest wizja lokalna.

0
  • #8 21 Cze 2010 15:02
    fiku_25
    Poziom 11  

januszbe napisał:

Nie róbcie chłopakowi wodyz mózgu. (...)

Kolego januszbe to, że typowa instalacja elektryczna w niewielkim lokalu składa się z kilku gniazd, paru metrów przewodów, niewielkiej rozdzielnicy i kilku zabezpieczeń itp. nie oznacza, że jest "prosta jak budowa cepa" dla naszego młodszego kolegi. Nie chodzi o to, żeby kolegę wafla zniechęcać do zajmowania się elektryką w ogóle. Chodzi o to, żeby mu wyjaśnić, że ten temat przekracza jego możliwości [/b]teraz[b], a być może się to zmieni jak kolega Wafel nabierze doświadczenia i wiedzy.

Konsekwencje nieprawidłowo wykonanej instalacji mogą być straszne, poczynając od pożaru a kończąc na czyjejś śmierci.

0
  • #9 21 Cze 2010 23:47
    wafel 88
    Poziom 2  

Panowie przede wszystkim dziękuje za tak wyczerpujące wypowiedzi :).

Przemyślałem całą ta sprawę z Kuchnia i zaproponowałem znajomemu takie rozwiązanie,(najpierw dokonał bym rozdziału PEN na PE i N wykonał uziemienie z bednarki za domem a następnie doprowadził je do rozdzielni głównej rzewodem10mm.Następnie dociągacie zupełnie nowego obwodu z rozdzielni głównej aż na podasz gdzie ma się znajdować Kuchnia:).Przewód jaki mu zaproponowałem to 5x4mm, jedna faza na światło a pozostałe dwie na gniazda oczyścicie z podziałem tak aby na każdą fazę przypadało jednakowa liczba gniazd).w Kuchni zamontował bym mu niewielka rozdzielnie w której znajdowała by się przede wszystkim RCD i bezpieczniki na poszczególne obwody oświetleniowe i gniazdowe :).

Przedstawiłem znajomemu moja wizie, ma się z tym przespać i dać mi w najbliższym czasie odpowiedź :).

0
  • #10 02 Lip 2010 10:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 02 Lip 2010 12:04
    1044571
    Użytkownik usunął konto