Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Interfejs SPI

Marek1 30 Aug 2004 09:41 4664 4
    Marek1
    Level 15  
    Proszę o wyjaśnienie pojęcia :interfejs SPI.
    W literaturze jest to traktowane na tyle niechlujnie, że nie potrafię tego
    jednoznacznie zaszufladkować.
    W mikrokontrolerach AVR są w/g kart katalogowych zaimplementowane,
    lub nie, interfejsy SPI niezbędne jak rozumiem w trybie programowania ISP.
    ALE , nie zauważyłem, w opisach, żadnych różnic sprzętowych i programowych w trybie programowania ISP dla AVR z i bez interfejsu SPI.
    Jedno co zauważyłem w AVR to brak zaimplementowanego interfejsu SPI
    dla pamięci FLASH 1 i 2 kB, powyżej tych wartości ,można powiedzieć ,że
    zawsze jest.
    W książce "Mikrokontrolery AVR w praktyce" jest jeszcze ciekawiej.Na stronie 14 jest schemat blokowy AT90S313 z narysowanym bloczkiem SPI
    a na stronie 421 jest zestawienie parametrów,z ktorego wynika brak tego
    interfejsu w tym samym kontrolerze.
    BoskiDialer
    Level 34  
    Marek1 wrote:
    W literaturze jest to traktowane na tyle niechlujnie, że nie potrafię tego
    jednoznacznie zaszufladkować.

wszystkie avr'y posiadają SPI do programowania układu, ale niektóre posiadają dodatkowy SPI który działa jako peryferie dla oprogramowania i pozwala na komunikowanie się z innymi użądzeniami w tym trybie.
    Quote:
    nie zauważyłem, w opisach, żadnych różnic sprzętowych i programowych w trybie programowania ISP dla AVR z i bez interfejsu SPI.

nierozumiem tego do końca, podczas resetu układ jest chwile wrażliwy na pojawianie sie danych w trybie SPI na tym złączy, i jeśli wykryje odpowiednią sekwencje przechodzi do trybu programowania, jeśli żadna taka sekwencja niezostanie wykryta procesor przechodzi do uruhomienia programu.
    Quote:
    W książce "Mikrokontrolery AVR w praktyce" jest jeszcze ciekawiej.Na stronie 14 jest schemat blokowy AT90S313 z narysowanym bloczkiem SPI
    a na stronie 421 jest zestawienie parametrów,z ktorego wynika brak tego
    interfejsu w tym samym kontrolerze.

tak jak już napisałem avr'y posiadają kontroler SPI w trybie slave tylko do programowania układu który niewlicza sie do puli użądzeń peryferyjnych, i mogą posiadać dodatkowy SPI programowalny podczas działania programu w pamięci flash.
    Marek1
    Level 15  
    Dziękuję za ukierunkowanie, dzięki temu zwróciłem uwagę w kartach
    katalogowych na pewne informacje, które przedtem do mnie nie docierały.
    Delphin
    Level 12  
    mam pytanie: jaka jest roznica miedzy ISP a SPI, czy przypadkiem przy programowaniu mikrokontrolera nie korzystamy z ISP( in system programming), a SPI to jeden z protkolow transmisji szeregowej? bo jesli tak, to na gorze nastapilo male nieporozumienie, prosze o intelektualne wsparcie w tej sprawie:]
    Dexter77
    Level 28  
    ISP to cecha mikrokontrolera pozwalajaca na programowanie w ukladzie, a do jej realizacji wykorzystano szeregowy interfejs SPI w trybie slave.
    Pozdro
    Dexter