Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AVR_USB tryb HID, jak zmusić avrdude do współpracy

qscgu 19 Jun 2010 19:09 2224 5
 • #1
  qscgu
  Level 34  
  Witam.

  Mam programator jak w temacie. Można go znaleźć pod taką właśnie nazwą, linku nie zamieszczam bo to jest link do aukcji internetowej. Jest on zgodny z STK500v2. AVR_USB komunikuje się z komputerem przez port USB, posiada wbudowany emulator portu COM.

  No i to jest jego największy problem ponieważ pod windowsem 7/vistą 64bit to po prostu nie działa i jest widoczny jako urządzenie usb. Szukam już 3 dzień rozwiązania mojego problemu dlatego przedstawie skrócony opis:
  1. Działa tylko w trybie HID
  2. W takim trybie tylko avrdude potrafi go obsłużyć.
  3. AVRDude ma USBasp który jest do niego podobny tylko, że jest PID i VID się różni. (niestety nie wiem czy czymś jeszcze)
  Dla USBasp to jest: vid = 0x16c0 pid = 0x5dc
  Dla USB_AVR to jest vid = 0x16C0 pid = 0x5E1
  4. Za chiny ludowe nie chce się z innym pid zainstalować (zresztą się nie dziwię)
  5. AVRstudio go nie wykrywa ani żaden inny program jakim próbowałem.  Podsumowując. To jest po prostu inne urządzenie zgodne z stk500v2 tylko że na usb. Myślę że będzie też zgodny z USBasp ale jak to zrobić?
  Czy da się coś z tym zrobić?

  Znalazłem w tajwańskiej dokumentacji taką tabelkę


  控制类 0x16C0 0x05DC
  CDC类 0x16C0 0x05DF
  HID类 0x16C0 0x05E1

  Co oznacza że on normalnie pracuje w PID 05DC czyli taki jak usbasp. Teraz jak zmusić avrdude do współpracy
 • #2
  spyders
  Level 10  
  Miałem z usbasp pod win7 problem, który też polegał na niewykrywaniu, avrdude płakał o takich rzeczach, że nawet nie miałem ochoty tego czytać.

  Rozwiązanie było stosunkowo proste - przesiadłem się z avrdude na khazama avr programmer. Po kilku dniach naprawdę intensywnego programowania stwierdzam, że jest o niebo lepszy, no i działa pod win7.
  Na pewno bije avrdude'a łatwością ustawiania fusebitów - gotowy kreator, z którego wybierasz ustawienia. Wspiera bardzo dużo avr'ów.

  Sprawdź, może tobie przypadnie do gustu.
 • #3
  medicb
  Level 28  
  Zamień vid i pid w sterowniku o ile to możliwe, sprawdz czy działa. Avrdude zaistalowałem raz i wywaliłem "to coś". Zainstalowałem Khazama jak poprzednik.
 • #4
  qscgu
  Level 34  
  Niestety ale AVR_USB to nie USBasp i nie da się po prostu w sterowniku zmienić PID. Ale myśle o sprzedaży obecnego i kupnie USBasp. Czy on chodzi normalnie na 64bitowym systemie? Bo to też jest ważne
 • #5
  spyders
  Level 10  
  Na 64bit może być problem, z tego względu, że płacze o sterowniki podpisane cyfrowo, a usbasp takich nie ma. Trzeba się bawić wtedy przy instalacji - wiem, że ludziom się udawało zmusić to do pracy. Na win7 w wersji 32bit śmiga natomiast bez żadnego problemu, ale pod khazamą.

  Nie wiem, czy na tą chwilę są jakiekolwiek programatory pod avr, których nie robi Atmel, a mają pełne oficjalne wsparcie na nowszych systemach.

  BTW. zanim zmienisz programator, sprawdź khazamę od ręki, a nuż się uda :D
 • #6
  qscgu
  Level 34  
  Sprawdzałem, inne dziwne programy też.