Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetron om75p

30 Sie 2004 10:58 4574 9
  • Poziom 21  
    Witam.Na ogol nie robie agd ale znajomy przyniosl mi mikrofale i do niej zajzalem bo nie grzala.Jest to samsung M9G45.nie jestem zbyt kompetentny w takiego typu naprawach ale zauwazylem ze byl spalony bezpiecznik w obwodzie wysokiego napiecia.podstawilem drugi i wlaczylem ja bez magnetronu.Wszystko bylo ok.Po podlaczeniu magnetronu bezpicznik strzelil.Pytanie jest takie:czy w brew pozorom moze byc uszkodzone cos innego a niemagnetron?iA jesli nie to prosze o rade bo jest na nim tylko OM75p(31)a na stronach w sklepach sa jeszcze dalej jakies oznaczenia np:OM75P(31)ESS ASSY-MAGNETRON:OM75P(31)ESS,lub OM75P(31)ERHT ASSY-MAGNETRON:OM75P(31)ERHT a roznica w cenie jest dosc znaczna.Z gory dzieki za rady.Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam. Temat stary a nawet bardzo, ale mam identyczny problem więc może tym razem ktoś będzie coś wiedział...

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Uszkodzenia magnetronu dość trudno jednoznacznie zdiagnozować. Podstawowe uszkodzenia to zwarcie na złączu do masy (zwykłym miernikiem często niewykrywalne, gdyż ujawnia się dopiero przy wyższym napięciu) oraz przerwa na zaciskach(brak żarzenia). Do sprawdzania przebicia do masy można użyć popularnego "induktora" o napięciu 500V. Bywa też tak, że żadna usterka z wymienionych nie występuje a magnetron jest po prostu martwy. Bez podstawienia sprawnego nie mamy pewności. Zanim dobierzemy się do magnetronu należy sprawdzić stan diody HV. Tu także pomocny będzie induktor(indukuje on napięcie stałe więc dioda w jednym kierunku przewodzi a w drugim nie). trzeba zmierzyć też czy kondensator ma swoją pojemność. Co do zmiany typu magnetronu na inny to nie ma tu krytycznych zastrzeżen, po prostu mechaniczny układ mocowania, wyprowadzeń i chłodzenia musi być zgodny. Być może teoretycy będą innego zdania ale tosą porady wzięte z doświadczenia.
  • Poziom 12  
    Bardzo dziękuje, chodziło mi właśnie o radę wziętą z doświadczenia :)
    Jutro postaram się ją wcielić ją w życie.
  • Poziom 16  
    Czytałem, moge tylko dopowiedzieć,że powinien mieć taką samą antenę tj. wymiary, to samo napięcie żarzenia i anodowe. Jeśli chodzi o napięcia to większość domowych ma podobne. Niedopasowanie anteny pogarsza sprawność - słabiej gzreje, mocniej sam się grzeje, krócej popracuje...
    Jężeli wywala bezpiecznik, to może zwarty filtr na żarzeniu - można przełożyć z innego.
  • Poziom 18  
    Miałem podobne dwa przypadki i w pierwszym uszkodzony był kondensator, a w drugim dioda, oczywiście na wysokim napięciu.
  • Poziom 12  
    Cóż, więc w moim przypadku okazało sie że elektrody przy magnetronie mają przebicie do masy, więc usunąłem całe złącze i przewody podłączyłem bezpośrednio do dławików a otwór zalałem silikonem, i obyło się bez wymiany. Na razie, po kilku godzinach prób chodzi dobrze i mam nadzieje że tak zostanie.

W TME zawołali za nowy magnetron 139pln netto, tak więc z mojego punktu widzenia sprawa nie opłacalna... ale klient nasz pan, uparł się strasznie :)

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.
  • Poziom 16  
    To był filtr dolnoprzepustowy!!! po to, żeby w.cz. nie wyszła po żarzeniu.
    powinienieś sprawdzić czy nie przekracza normy natężenie promieniowania mikrofalowego na zewnątrz. Lepiej przełożyć z innego, w którym padło coś innego, np. stracił pole a filtr ma dobry...
  • Poziom 12  
    Podłączyłem to przed tymi "dławikami". (przed FDP).
    usunąłem tylko sam wtyk.
  • Poziom 16  
    filtr LC: dławik=L, to co wywaliłeś=C(ok. 2x500pF)
    W tej kolejności licząc od katody. C tzw. przepustowy umieszczony w ściance puszki.
    Wprowadziłeś do puszki przewody (żarzenia), być może nie muszą ale mogą wyprowadzić w.cz. - czasem zależy to nawet od tego co w kuchence - naukowo mówiąc od dopasowania impedancji obciążenia do impedancji wyjściowej magnetronu i współczynnika odbicia.