Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można stateczniki łączyć szeregowo?

19 Cze 2010 23:32 4285 15
  • Poziom 11  
    Da się statecznik podłączyć szeregowo.
    Chodzi mi o stateczni 2x600W albo 3x400W.
    Chodzi, aby dało 1200W nie chce kupować statecznika, 1800W bo jest za drogi.
  • Poziom 18  
    Statecznik służy do ustalenia prądu lampy - im większa lampa tym większy prąd - połączenie szeregowe 2 stateczników przewidzianych na mniejsze prądy jest więc niedozwolone. Statecznik 1800W faktycznie do tanich nie należy bo to pewnie min. 12kg miedzi.

Pozdrowienia
  • Moderator
    humax napisał:
    Statecznik służy do ustalenia prądu lampy

Czyli przy szeregowym (teoretycznym) połączeniu, prąd lampy się zmniejszy a nie zwiększy. Po co więc to szeregowe połączenie ma być?
  • Poziom 18  
    Może trochę źle to ująłem - słowo "niedozwolone" powinno być zastąpione przez "bezsensowne". Zresztą o czym tu pisać to tylko 1sze prawo Ohma i 2gie prawo Kirchoffa.
  • Moderator
    humax napisał:
    Może trochę źle to ująłem - słowo "niedozwolone" powinno być zastąpione przez "bezsensowne". Zresztą o czym tu pisać to tylko 1sze prawo Ohma i 2gie prawo Kirchoffa.

Ech, cytat Twojej wypowiedzi, który zamieściłem, wprowadza zamieszanie. Ja chciałem zadać pytanie Kol. matrix333. Bo co mu da (ewentualne) szeregowe łączenie stateczników?
  • Poziom 34  
    Układy szeregowego łączenia stateczników są stosowane w naświetlarkach do naświetlania płyt offsetowych presensybilizowanych. Podczas przerwy w naświetlaniu włączając w obwód drugi, połączony szeregowo statecznik przyciemnia się lampę. Ma to na celu przedłużenie żywotności drogiej lampy. Statecznik jest tak dobrany aby podczas wznowienia naświetlania (statecznik jest zwierany) lampa szybko osiągnęła pełną moc.
  • Moderator
    Ryszard49 napisał:
    Układy szeregowego łączenia stateczników są stosowane w naświetlarkach do naświetlania płyt offsetowych presensybilizowanych. Podczas przerwy w naświetlaniu włączając w obwód drugi, połączony szeregowo statecznik przyciemnia się lampę. Ma to na celu przedłużenie żywotności drogiej lampy. Statecznik jest tak dobrany aby podczas wznowienia naświetlania (statecznik jest zwierany) lampa szybko osiągnęła pełną moc.

Dlatego zapytałem:
    Cytat:
    Czyli przy szeregowym (teoretycznym) połączeniu, prąd lampy się zmniejszy a nie zwiększy. Po co więc to szeregowe połączenie ma być?
  • Poziom 23  
    Witam! Tak przez analogię-do zasilania żarnika z lampy LF 120W użyłem trzech połączonych równolegle stateczników indukcyjnych 40W.Ma to tą zaletę,że by obniżyć moc lampy i zmniejszyć strumień świetlny (UV) mogę włączyć 1,2 lub 3 stateczniki.W odróżnieniu od naświetlarek jak pisze kol.Ryszard49 f-ma Bestel w swoich naświetlarkach do sit (kopioramy) stosowała żarniki 2kW i dwa stateczniki -1000W pracujące pojedyńczo - 50% mocy lampy lub oba równolegle co daje 100% mocy lampy.Tak więc raczej by uzyskać pełną moc z lampy 1200W należy połączyć je równolegle,a nie szeregowo.Pozdrawiam! :D
  • Poziom 11  
    Mój schemat oczywiście jeszcze zapłonnik do tego, którego nie ma na schemacie.

• Poziom 23  
    Ogólnie rzecz biorąc - słusznie.Układ zapłonowy siłą rzeczy być musi.Dla tej mocy to on najtańszy raczej nie będzie.
  • Poziom 11  
    85zł nie całe + przesyłka
    Link
    Tylko teraz jak to wszystko podłączyć.
  • Poziom 23  
    Schemat powinien być na pokrywie tego zapłonnika.Zresztą w opisie jest napisane,że występuje w dwóch wersjach-szeregowej i równoległej.Dokładnie takie sposoby łączenia widziałem w konstrukcjach fabrycznych.Albo równolegle do zacisków lampy albo w szereg z lampą - za dławikami.Przydałby się jednak oryginalny opis od dokładnie tego modelu (i danej wersji).
  • Poziom 11  
    Czy taki schemat będzie poprawny.

• Poziom 23  
    Dla tego zapłonnika jest O.K. Należy pamiętać tylko gdzie jest L (faza) w gniazdku - tu idzie na dławik - statecznik.N (0) idzie na lampę i N zapłonnika.Niby nic,a jednak przy zapłonniku Siemensa ździwiłem się nieco niestabilnym zapalaniem.Po właściwym podłączeniu było wszystko O.K.
  • Poziom 11  
    No teraz trzeba z probówką chodzić i sprawdzać gdzie jest faza, ale ja zrobię gniazdo Np pod siłę 380-400V 3 styki 1-faza 2-zero 3-uziemienie i gitara chcę tą Lampe wykorzystać na rzutnik w niebo Skry rosie, beam jak zrobię w całości to pokaże wam wszystkim dziękuje wszystkim za pomoc!!! :):D:!::!::!: