Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia w odbiorze telewizji analogowej?

dexiu89 19 Cze 2010 23:46 4084 9
  • #1 19 Cze 2010 23:46
    dexiu89
    Poziom 9  

Witam.
    Na początku proszę moderatorów o wybaczenie jeśli się z tematem powtarzam. Jestem tu nowy a tu taki gąszcz tematów. Potrzebuję porady.

Korzystam ze zwykłej anteny do naziemnej analogowej telewizji. Problem jest taki: jeszcze w grudniu 2008 obraz TVN był tak czysty jak Polsatu i TVP 2. Mniej więcej od lutego 2009 do dziś na obrazie pływają zniekształcenia od lewej do prawej. Pytam czy to wina nadajnika czy też lokalizacji skąd odbieram sygnał. Dodam, że do anteny mam podłączony wzmacniacz z możliwością regulacji mocy a w antenie była wymieniana płytka latem 2009. Myślałem, że to poprawi TVN ale nic z tego. Za to antena łapie sygnał ze Skrzycznego (najlepiej TVP 1). Czy podwyższenie anteny coś da by poprawić sygnał?

Drugi problem taki: Do tej w/w anteny jest podłączony TV na dole mojego domu i komputer (przez VCR) na górze. Gdy włączę komputer no na TVP 1 Pojawiają się skośne wąskie pasy (w dół od lewej do prawej strony ekranu). Ten problem pojawił się niedawno. Jakoś od zimy. Nie sądzę by to była wina VCR bo problem jest nawet gdy kabel idzie od razu do kompa. Czy zatem to jakieś spięcie? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam dexiu89.

Moderowany przez Tracer2:

zmienilem tytuł

0 9
  • #2 20 Cze 2010 10:14
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Najprawdopodobniej masz przesterowany wzmacniacz.

Czasami jest taki efekt gdy w zasilaczu traci pojemność kondensator elektrolityczny, gładzący napięcie po diodach prostowniczych.

Reasumują może to być :
    - wina zasilacza
    - złego wzmacniacza

Pozdrawiam.

0
  • #3 20 Cze 2010 10:57
    dzac4
    Warunkowo odblokowany

Też tak uważam że wzmacniacz lub zasilacz.
    I proszę pamiętać że to co przy antenie(płytka) to jest wzmacniacz!

0
  • #4 20 Cze 2010 21:06
    tomaszm3
    Poziom 9  

Wymień sobie wzmacniacz, to na 99,999999999999999999999999999% pomoże.

0
  • #5 22 Cze 2010 19:38
    dexiu89
    Poziom 9  

Z tym TVNem problem jest dalej po wymianie w czerwcu 2009 roku na obecny wzmacniacz (a właściwie zasilacz z wzmacniaczem) kupny w Saturnie w Katowicach po tym jak u mnie trzasnął piorun. 6 sąsiadom też uszkodziło anteny. Wymieniłem płytkę w antenie na najlepszą jaka była w mieście dostępna. Pisałem do TVNu czy to nie jest awaria ich nadajnika ale mi powiedzieli, że wszystko ok. Pływające paski są od końca 2008r. Natomiast na TVP 1 te skośne paski występują po włączeniu komputera. Czasem są mniej lub bardziej intensywne (kanał 8). Pozostaje mi oglądać jedynkę na kanale 24 z nadajnika z Wisły, o dziwo zadowalająco dobry sygnał takie 4 z minusem. Czytałem też wątek o zakłóceniach przy posiadaniu modemu internetowego typu Orange Free czy Blue Connect ale to wyłączeniu urządzenia poprawy nie ma. Pozostaje problem z działającym komputerem. Czy może spróbować dać wyżej antenę lub ją delikatnie poobracać w lewo i prawo w celu zoptymalizowania azymutu do nadajnika?

0
  • #6 23 Cze 2010 06:57
    SP5ANJ

dexiu89 napisał:
    Wymieniłem płytkę w antenie na najlepszą jaka była w mieście dostępna.

"Najlepszą" masz na myśli najmocniejszą o największym wzmocnieniu. ???

Jeżeli jest tak jak napisałem - to właśnie tu tkwi Twój problem.
    Płytka wzmacniacza odbiera wszystko co słyszy w eterze (nawet zasilacz Twojego komputera).
    Cytat:
    Czy może spróbować dać wyżej antenę lub ją delikatnie poobracać w lewo i prawo w celu zoptymalizowania azymutu do nadajnika?

Propozycja jest taka :
    - wyeliminować wzmacniacz :!:

Pozdrawiam.

0
  • #7 22 Maj 2011 16:51
    dexiu89
    Poziom 9  

Witam szanownych kolegów. Piszę ponownie, bo problem zaczął się, że tak powiem rozprzestrzeniać. To znaczy paski, o których pisałem wcześniej pojawiły się na TVNie i TVP INFO KATOWICE z tym, że w 2 odmianach. Już tłumacze. Na TVN paski są podobne do tych jak na TVP1 choć nie widać ich tak bardzo jak na Jedynce. Na TVP INFO zaś owe paski wydają się obracać na ekranie i mieszają się na nich kolory zielony i czerwony, po chwili zanikają i za jakiś czas znów są a na Polsacie też się pojawiły lecz są ledwo widoczne i pod innym skosem bez zabarwień.

MOJA INSTALACJA:

Antena do telewizji analogowej (siatkowa na maszcie) podłączona jest do dwóch odbiorników. Kupiłem nową w sierpniu ubiegłego roku, był w zestawie do anteny zasilacz. Na dole do telewizora a na górze do karty tv w komputerze a od 11 miesięcy do odtwarzacza DVD/VHS LG V280. Rozdzielacz jest na dole jak i zasilacz we wnęce za komodą, gdzie stoi telewizor. Jest to w rogu więc jest tam sporo miejsca.

Do dnia wczorajszego jedynie lekkie paski były widoczne na Jedynce podczas pracy komputera i tylko to powodowało problem. Wczoraj bowiem przeszła nawałnica z burzą i gradem. Wszystkie urządzenia wyłączyłem z sieci i odłączyłem przewody antenowe. Zastanawiam się czy blisko uderzające pioruny i grad nie uszkodziły czegoś w antenie. Przełączałem kabel do karty tv i do magnetowidu i nie ma różnicy. Zupełnie wolny od pasków jest jedynie Drugi Program. Moja lokalizacja to Ruda Śląska - Bielszowice. Więc pytam się Was drodzy koledzy czy nie jest to wina mojej lokalizacji, czy nie została uszkodzona instalacja antenowa lub coś innego wpływa na zakłócenia. Wspomnę, że nawet gdy nie pracuje komputer owe zakłócenia są widoczne na telewizorze lecz mniej się rzucają.

0
  • #8 22 Maj 2011 20:24
    SP5ANJ

To typowy objaw przesterowanego wzmacniacza, który wręcz wzbudza się w czasie swojej pracy.

Popatrz w sieci i odpowiedz sobie na proste pytanie - ile jest do nadajnika w kilometrach - :?:

Pozdrawiam.

0
  • #9 22 Maj 2011 21:28
    irekr
    Moderator

Ja tylko dodam ze ten "jedynie wolny od pasków program" jest właśnie sygnałem zakłócającym.
    W odległości ok 24 km od Kosztów (podobno to jest prawidłowa odmiana tej nazwy) 450 kW sygnału na k.21 da około 98 dB napięcia na typowej antenie, nawet siatkowej i bez wzmacniacza.
    Zdejmij wzmacniacz z anteny i załóż symetryzator, paski znikną ale TVN może śnieżyć. TVN wychodzi w Rudzie Śląskiej na około 64 dB, niby dobry poziom, ale dysproporcje do najsilniejszego sygnału są zbyt duże.
    Gdyby nie perspektywa odpalenia DVB z Mysłowic to poradziłbym pobawić się z korektorami sygnału, jednak dzisiaj już się to nie opłaca.
    Lepiej zaopatrzyć się w tuner DVB (jeżeli nie ma go już Twój odbiornik telewizyjny) niż wydawać kasę na rozbudowane instalacje antenowe. Już dziś po obróceniu posiadanej anteny bokiem do Mysłowic (ważne - unika się wówczas jej przesterowania!!!) i ustawieniu kanałów DVB ze Skrzycznego miałbyś kilkanaście kanałów w znakomitej jakości.

Sukcesów.

0
  • #10 23 Maj 2011 13:56
    piotrek86
    Poziom 19  

Radził bym sprawdzić czy komputer ma skuteczne uziemienie , czy kabel antenowy nie jest zawilgocony lub ma uszkodzony lub słabej jakości ekran .

Zasilacz jak koledzy piszą - warto wymienić kondensator filtrujący w nim lub cały na nowy .

0