Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OR Radmor 5102 - preomat - zasilanie układów SAS 660/670

pr110u 20 Cze 2010 00:20 4241 18
  • #1 20 Cze 2010 00:20
    pr110u
    Poziom 9  

Witam,
    mam problem z programatorem w OR Radmor 5102. Jeszcze do niedawna, układ działał, poza tym, że czasem samoczynnie przełączał się na inny kanał oraz czasem zacinał się na jednym z kanałów. Postanowiłem usunąć to niedomaganie poprzez wylutowanie wszystkich sensorów i przeczyszczenie ich denaturatem. Problem w tym, że po zamontowaniu okazało się, że programator zupełnie nie działa. Po załączeniu radia włącza się pierwszy program i nie da się go zmienić. Jeżeli natomiast przy włączaniu odbiornika przytrzymam inny sensor, to wtedy zostaje on załączony zamiast pierwszego, ale również nie da się przełączać na inne kanały. Strojenie działa poprawnie. Dodam jeszcze, że dioda wybranego kanału świeci się nawet, gdy odbiornik ustawiony jest w tryb pracy inny niż radio.

Na płytce programatora R627 bardzo się grzał, tak, że aż parzył, a napięcie na C614 wynosiło około 3-3,5V. Sprawdziłem całą płytkę pod kątem zwarć, wymieniłem kondensatory C602-609, R627, bo miał grubo powyżej 150 Ohm oraz wymieniłem C614. Dla pewności, wymieniłem też T602 i T603 (wstawiłem BC557 i 547) oraz BAP 812. Tor strojenia był całkowicie w porządku. Wymiana wyżej wymienionych nie dała rezultatu, więc odłączyłem na chwilę zasilanie SASów, i wtedy napięcie na C614 wzrosło do ok 13V. Postanowiłem więc wymienić te układy, jednak nic to nie zmieniło - C614 - 3V, a R627 nadal parzy. Przy odłączonym bloku programatora, na wiązce doprowadzającej mam 13V na drugim pinie licząc od bolca (punkt 5 na schemacie) i 18V na trzecim (punkt 6 na schemacie). Moje pytanie brzmi gdzie może być przyczyna takiego stanu rzeczy? Ze schematu wyczytałem, że po drodze do trzeciego pinu siedzi UL1111, czy on może być winny i jak go sprawdzić? I gdzie jeszcze mogę szukać usterki? Napięcia główne zasilacza wyregulowane do 18V i 40V, stabilne.
    Z góry dziękuję za odpowiedzi,
    pozdrawiam

0 18
  • #2 20 Cze 2010 11:04
    D-S
    Poziom 10  

Ja bym stawiał na jeszcze jedno dokładne mycie najlepiej izopropanolem,ja to robię w ten sposób,że rozlutowuje sensory wlewam izopropanolem do jakiegoś naczynia,wrzucam metalowe blaszki sensorów,po chwili myje dokładnie pędzelkiem i prawie zawsze pomaga,przemyj również plastik pod blaszkami,a jeżeli Radmor jest narażony na działanie wilgoci,to właśnie wilgoć jest powodem złego działania programatora

Proszę poprawić treść wypowiedzi. Zdania zaczynamy wielkimi literami.
    GM

0
  • #3 20 Cze 2010 23:07
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

To że " dioda wybranego kanału świeci się nawet, gdy odbiornik ustawiony jest w tryb pracy inny niż radio" to normalny tryb pracy w tym odbiorniku, po prostu ten typ tak ma.

0
  • #4 20 Cze 2010 23:20
    tomek1guz
    Poziom 20  

Książe Radziwił napisał:
    To że " dioda wybranego kanału świeci się nawet, gdy odbiornik ustawiony jest w tryb pracy inny niż radio" to normalny tryb pracy w tym odbiorniku, po prostu ten typ tak ma.

To nie wiem kolego jaki Ty miałeś model... po przełączeniu się na inne źródła dioda wybrania kanału powinna zgasnąć, jedynie dioda stereo się świeci..

Może nie wyczyściłeś/wysuszyłeś zbyt dokładnie tych sensorków i dlatego programator tak reaguje.. Z doświadczenia wiem, że preomat jest bardzo czuły, wystarczy zbliżyć coś wilgotnego do blaszki, albo gdy jest duża wilgotność to już sam się przełącza...

0
  • #5 21 Cze 2010 07:37
    VoltAmper
    Tłumacz Redaktor

Sensory, Sensory i jeszcze raz sensory. Nie brnij w elektronikę tylko uczciwie je wyczyść.

0
  • #6 21 Cze 2010 07:59
    benek161
    Poziom 21  

Widzę chyba nikt z was nie miał radmora.

Cytat:
    po przełączeniu się na inne źródła dioda wybrania kanału powinna zgasnąć, jedynie dioda stereo się świeci..

Jest to absolutna nieprawda gdyż dioda stereo się świeci (jeśli załapie sygnał stereo) na pozycji FM STEREO. Przy wyborze innego źródła (gramofon, magnetofon lub uniwersalne) NIE ŚWIECI SIĘ. Jeśli tak jest to masz jakąś przeróbkę. Co do tematu, najprawdopodobniej tak jak mówią wyżej, wilgoć dostała się za plastiki i zwiera. Ten model jest bardzo uczulony na wilgoć, nawet tą z powietrza

0
  • #7 21 Cze 2010 11:50
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Faktycznie nie doczytałem (mój błąd) ale chodziło mi o diodę "Stereo" ona się świeci na każdym źródle - uniwersalne , magnetofon , gramofon i radio pod warunkiem że łapie stereo na ukfie ,i tak jest , wiem bo mam model radmora 5102 używany codziennie , ze znaczkiem jakości "Q" nic nie było w nim przerabiane.
    A co do sensorów jeśli porządne czyszczenie nic nie da to zapewne masz ubity układ scalony.

0
  • #8 21 Cze 2010 12:14
    VoltAmper
    Tłumacz Redaktor

Jeżeli zasilania płytki preomatu OK to najprostszym rozwiązaniem jest odpinanie po kolei sensorów, poprzez odlutowanie przewodów np od strony rezystorów R602-R618, Jeżeli po odpięciu któregoś z sensorów układ zacznie prawidłowo reagować już wiesz, który był winien. Obowiązkowo przelutuj całą płytkę preomatu
    Pozdrawiam

0
  • #9 21 Cze 2010 15:28
    benek161
    Poziom 21  

Książe Radziwił napisał:
    Faktycznie nie doczytałem (mój błąd) ale chodziło mi o diodę "Stereo" ona się świeci na każdym źródle - uniwersalne , magnetofon , gramofon i radio pod warunkiem że łapie stereo na ukfie ,i tak jest , wiem bo mam model radmora 5102 używany codziennie , ze znaczkiem jakości "Q" nic nie było w nim przerabiane.
    A co do sensorów jeśli porządne czyszczenie nic nie da to zapewne masz ubity układ scalony.

Miałem kilka radmorów, począwszy od 5100 a skończywszy na 5102-TE i w ŻADNYM nie świeciła się dioda stereo na innym wejściu niż FM stereo. Więc musi być przerabiany :!: A jak nie wierzysz zerknij sobie na schemat co załącza tę diodę (dla podpowiedzi stereodekoder)

0
  • #10 21 Cze 2010 15:35
    VoltAmper
    Tłumacz Redaktor

Dajcie już spokój z tą diodą, wątek jest o sensorach (chyba, że już nie :D)

0
  • #11 21 Cze 2010 23:24
    pr110u
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów.
    Dzięki za tak liczny odzew:)
    No więc, za Waszą radą, w oczekiwaniu na izopropanol, odlutowałem wszystkie sensory. Stwierdziłem, że jeżeli zwarcie jest w sensorach, to bez nich układ powinien działać poprawnie, jednak nic z tych rzeczy. Coś mnie tknęło i postanowiłem sprawdzić przewodzenie na powierzchni płytki w okolicach sensorów (poza ścieżkami). No i szczęka mi opadła. Opór między punktami odległymi o 1cm wynosił jedyne 80 kOmh. Nie mam pojęcia, z czego powstał ten przewodzący nalot, w każdym razie po potraktowaniu szczotką do ubrań, problem zniknął, jak ręką odjął. Układ działa teraz bez zarzutu, wybiera stacje i gasi diodę w innych trybach :)

A teraz wybaczcie OT, ale po tym całym zamieszaniu z preomatem, z nieznanych przyczyn, zupełnie nie działa wyciszanie. Nawet przy wyjętej antenie, gdy wskaźnik jest na 0. Czy orientuje się ktoś, co może być tego przyczyną? Aha, raczej nie jest to wina L203/L204, bo sam je stroiłem po przestrojeniu odbiornika i ponad miesiąc (tj. do awarii preomatu) działało, jak należy...

Pozdrawiam

0
  • #12 21 Cze 2010 23:47
    h jaworski
    Specjalista AGD

Co do wyciszania to nie kręciłeś perkami na płycie pcz np. po to aby wskaźnik sygnału pokazywał wyższy poziom ( aby był lepszy zaskok stereo ) ?? jak tak to wróć do poprzednich nastaw chodzi o R217. Jak chcesz zwiększyć poziom sygnału to podłącz pod R210 kondensator w granicach 22 do 47nf równolegle to z powoduje że wskaźnik będzie pokazywał większy sygnał będzie lepszy zaskok stereo a wyciszanie też będzie działać.

0
  • #13 22 Cze 2010 01:12
    pr110u
    Poziom 9  

Witam,
    R217 miałem skręcony dość nisko, ale dla eksperymentu skręciłem do minimum. Skręciłem także R214 na PA, ale nic to nie daje - wyciszenie nie działa zupełnie - włączanie i wyłączanie nie powoduje nawet najdrobniejszej zmiany. Isostat sprawny. Nie mam pojęcia, co się mogło stać...

0
  • #14 22 Cze 2010 14:14
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Ja mam ten model od nowości i nigdy nikt go nie odkręcał poza mną aby przestroić , nie wiem czy mówimy o tym samym , bo chyba mamy co innego ma myśli ,a mi chodzi o to że gdy 1 przełącznik od prawej jest ustawiony w pozycji fm stereo i jeżeli na radiu złapie stacje w stereo to po przełączaniu regulatorem wejścia - radio magnetofon gramofon uniwersalne ta czerwona dioda "stereo" świeci cały czas, zasilanie tunera jest stale nawet gdy wyłączymy tuner wskaźniki stoją w tym miejscu co stały.

0
  • #15 22 Cze 2010 14:49
    pr110u
    Poziom 9  

Owszem, dioda stereo się świeci, wskaźniki stoją, tuner pracuje, nawet przełączanie kanałów działa (można zaobserwować po wskaźniku częstotliwości), ale dioda sensora gaśnie. Przynajmniej tak było w 3 Radmorach, z którymi miałem styczność...

1
  • #16 22 Cze 2010 17:36
    Książe Radziwił
    Poziom 21  

Sensora tak i teraz jest między nami zgoda :)

0
  • #17 25 Cze 2010 12:44
    pr110u
    Poziom 9  

Witam,
    ponawiam pytanie. Czy ktoś z Was orientuje się, co może być przyczyną niedziałającego wyciszania w czasie strojenia, mimo prawidłowo ustawionego R217?
    Pozdrawiam

0
  • #19 30 Cze 2010 00:13
    pr110u
    Poziom 9  

U mnie - okazało się - również winny był US 401. W sklepie nie mieli UL1111, więc zastąpiłem go pięcioma BC547.
    Pozdrawiam.

0