Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Custom Audio Electronics guitarpreamp - CAE3+SE schemat

20 Cze 2010 00:40 4809 9
  • Poziom 10  
    Witam.(mam nadzieje że wybrałem odpowiedni dział na forum)

Mam zamiar złożyć sobie preampa gitarowego a konkretnie dosyć mało znanego(niestety) CAE3+Se - Custom Audio Electronics (Bob Bradshaw). Schematów szukałem w internecie i jest dość ubogo, oto co znalazłem:

Schemat1:
    http://www.settoflames.com/CAE%203_SE.bmp

Schemat2:

Zauważyłem że schematy różnią się w sporym stopniu między sobą - dodatkową siódmą lampą(oryginał ma 7). Jednak schemat z 6 lampami jest bardziej przejrzysty i zrozumiały, jaka będzie różnica w brzmieniu? I co jeśli chodzi o napięcia zasilające lampy? Schematy idealne nie są, dlatego jeśli ktoś posiadał by przypadkiem coś lepszego to byłbym bardzo wdzięczny. Ten preamp to moje małe marzenie, dodam iż gra na nim obecnie sam Steve Lukather.

Schematy należy wkleić używając opcji "Dodaj obrazek" - proszę poprawić.
    /prezeswal/.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 25  
    Yeah, Luke :D. Masz moją wiedzę ;). No i Bob Bradshaw zasługuje na zaangażowanie.

Pierwsza zasada - niezależnie od tego co głosi schemat, ma to grać dobrze u ciebie i ci pasować. Dlatego nie bój się zmian, bo schemat może być niepewny, albo użyjesz nieco innych elementów (np. w kanale Lead dałbym kondensatory tantalowe w katodach, nie elektrolity).

Pierwszy schemat jest modyfikowany - zwróć uwagę na dopiski autora, nieźle się z nim nakombinował :D
    Tam jest tylko wyrzucony EQ (Bass + Presence + Level), który jest załączany "z nogi". + Koleś dorzucił 1M rezystor, (przed kond wejściowym 22n ostatniej triody), który na 90% jest zbędny.

Generalnie idea tego preampu - kanał czysty Fender, crunch ala "Atomic", przester nieco pod SLO - generalnie z soft clipping, miękkim obcinaniem. Niezależne gały do wszystkiego.

Cytat:
    I co jeśli chodzi o napięcia zasilające lampy?

Nie rozumiem pytania - na pierwszym schemacie jest zasilacz ;). W tego typu układach zaczyna się od okolic 300V (w punktach A, B, ...) Nie ma co udziwniać anodowego.
    Natomiast z żarzeniem trochę bym pokombinował - dał stałe/stabilizowane na lampy wejściowe i podniósł nieco potencjał grzejnika lamp wtórników, żeby zmniejszyć napięcie grzejnik-katoda.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Hmm generalnie gdybym tak, nazwijmy to okroił tą wersje to ciężko było by zrobić w oryginale potem jak cos. Dlatego zastanawiam się bo lubie jak mam czym pokręcić, no i uwielbiam Luke'a, a ten schemat "odręczny" nie jest do końca dla mnie zrozumiały jeśli chodzi o niektóre połączenia...
  • Admin Grupy Retro
    Sama idea przedwzmacniacza jest niezmienna: połączone w łańcuszek stopnie typu WK na ECC83 (100-220k w anodę, 1-1,5k w katodę, 1M upływowy) + regulacja barwy dźwięku + regulacja głośności.

Jeśli znaleziony przez Ciebie schemat spełnia w/w kryteria, to zadziała, o ile nie ma grubego błędu. Reszta tajemniczego "brzmienia" to detaliki, typu pojemność kondensatora sprzęgającego czy bocznikowanie rezystora anodowego kondensatorem.

Sam zasilacz dla przedwzmacniacza nie jest tajemnicą. Mostek 1A/1kV + 100uF + 1000 omów + 100uF równolegle z 220k/5W i nie ma możliwości, by źle działało.
  • Poziom 10  
    Znalazłem jeszcze coś takiego:

To chyba lepsza wersja schematu 'odręcznego' połączona w całość, wydaje się bardziej zrozumiała. Mam parą pytań, na początek zaznaczam że, z preampami miałem dosyć małą styczność i wytrawnym elektronikiem nie jestem, mam już za sobą parę konstrukcji a bardzo bym chciał zbudować ten preamp, mam nadzieje że z pomocą was i paru moich kolegów dosyć zaawansowanych w temacie dam rade i dopnę swego:

1. Na schemacie literami od A do G pozaznaczane są wejścia napięć do lamp, jaka jest w tym zasada i logika? Pytam bo lampa V2 ma np dwa różne symbole B i G? A lampy trzecia i piąta te same źródła. Jaki jest rozkład napięć?

2. Schemat jest oczywiście niepełny bo nie ma sekcji switcha, czytałem coś o TTL jako mechanizmie ale nie do końca ogarniam, zauważyłem tylko Kontaktron. I myśle że to będzie najcięższa sprawa. Czytałem że jest dosyć skomplikowany i wymaga footswitcha. Czy da się wprowadzić zwykły ręczny mechaniczny trój-pozycyjny switch do zmiany kanału? Jeśli tak to w jaki sposób? To dosyć dobre wyjście bo na razie chce uzyskać tylko dźwięk, potem moge się pobawić w układy scalone. Jak to się przedstawia ogólnie?(zakładam, że będę korzystał ze schematu zamieszczonego w tym poście)

3. Skąd w schemacie presence, to modyfikacja?

Reszta w miarę 'ogarnialna'

Na razie to tyle, dołączam jeszcze paczkę z fotami "flaków" oryginału, może coś zasugerują.

Z Góry dziękuje za pomoc
    pozdrawiam
    Załączniki:
  • Poziom 25  
    Zawsze sobie możesz przecież przerysować schemat "po swojemu".

Masz schemat zasilacza w "Schemat 1". Każda literka ma podobny potencjał i zasila 2 stopnie (lub 2 wtórniki do reg. b. dźwięku). Mają też tę funkcję, że wpływają na przenoszenie basu. Trzymaj się konfiguracji z tego ostatniego schematu, "na oko" widzę że jest ok ;).

2. lipne przełączanie = stukupuku. Tam nie ma kontaktronów, tylko LDRy (najlepsze, ale drogie draństwo :D). Albo coś na milusich JFETach. Przekaźniki lubią sobie puknąć (stany nieustalone) i powinny być zasilane stabilizowanym napięciem.

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/misc.htm#Footswitch

Miłej lekturki ;)
    Oczywiście można zastosować zwykły przełączniczek i puścić przez niego sygnał 2km wte i wewte, ale jakie to nieeleganckie...

Zależy jak chcesz to składać, możesz sobie na próby zrobić "tymczasowe" rozwiązanie i no problem, ale już do grania lepiej się pobawić, nie ma co psuć super sprzętu lenistwem :D.

3. Inna nazwa Treble - 3 gałki są na EQ i tyle jest na schemacie.

Ładna dwustronna płytka, Mesa mi się przypomina :D. Co niestety oznacza całą masę "niewidocznych" sprzężeń (pojemności rzędu pF między ścieżkami) i trzeba całkiem schemat traktować jako "bazę".
  • Poziom 10  
    Mam jeszcze jedno pytanko... Czy istnieją i gdzie można kupić tak egzotyczne kondensatory i rezystory jak: 681, 47m, 47,5k, 0,003uF 0,007uF i inne jeszcze bardziej "dziwaczne"?? Takie odnalazłem na schemacie...
  • Admin Grupy Retro
    Znajdziesz, tylko trzeba szukać w szeregu bardziej precyzyjnych rezystorów. Twórca tego schematu sam chyba nie do końca wiedział, co robi lub był analfabetą - nie wiem, skąd pomysł dawania dwóm połówkom lampy takich samych oznaczeń :?
    681 w katodzie V6 to zapewne 680 omów. 47,5k, które są w obstawie tej lampy, można bez żalu wymienić na 47k.
    Kondensator separujący 0,007uF trzeba będzie zamienić na 6,8nF, który jest w normalnej sprzedaży.
    Kondensator oznaczony jako 47m to 47nF.
    475k, stanowiący rezystor upływowy siatki sterującej V6, zamienić na 470k.
  • Poziom 10  
    Skoro temat przeniesiony do forum początkujący to mogę zadać parę podstawowych pytań (przynajmniej poszerzę moją wiedzę)

1. Po co tam jest ten kontaktron (przy Baxandall'u)? Wychodzi na to że po prostu załącza ten pre-equalizer? I jak działa??
    2. W jaki sposób działają tam LDR-y, zbierają światło z lamp? Pytam bo w oryginale stosowane są te strasznie drogie transoptory(zob. zdjęcia), które w tym schemacie nie są wyszczególnione. No i jakie jest ich zadanie?
    3. Jeśli chodzi o transformator. powinien mieć: uziemienie, jedno wyjście na 6,3V do żarzenia i 2x263V na anody, z przekaźnikami jeszcze na przyszłość ale to nie wiem ile V... W każdym razie odnalazłem w sieci coś takiego: http://sklep.lampyelektronowe.pl/?79,tsl-100-001-transormator-sieciowy-indel
    czy będzie pasował?
  • Poziom 10  
    To jeszcze raz ja, postanowiłem na razie ograniczyć się do kanału clean, okroiłem schemat i wprowadziłem korekty:

Zostały tylko dwa miejsca z którym nie wiem co zrobić, nie podobają mi się te pojemności kondensatorów. Przy okazji prosił bym bardzo aby ktoś doświadczony przeanalizował schemat i powiedział czy wszystko jest dobrze. Aha no i ten nieszczęsny kondensator separujący 6,8nF(0,007uF) wymieniłem na 47nF(jest tak jak przed innymi lampami)

Pozdrawiam i bardzo liczę na cierpliwą odpowiedź, to dla mnie b.ważne. Jedyne co mogę zaoferować to ofiarowanie punktów, ale będę też ogromnie wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Paweł.