Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden UBC 30XLT Jaką anetene

20 Cze 2010 10:25 3071 26
  • Poziom 9  
    Witam,
    Chcę nasłuchiwać częstotliwości lotnicze Unidenem UBC 30 XLT, jak na razie słucham na standardowej antenie o małym zasięgu.

Więc chcę zakupić teraz antenę i postawić jakiś maszt koło domu, a na nim jakąś antenę, ale słyszałem że czym wyżej to nie jest tak że lepiej ściąga i chciałbym się poradzić co zrobić żeby z jak najdalsza odbierało może nawet EPGD_APP (Gdańsk approach albo i jeszcze dalej).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    witam
    anten dobrych do nasłuchu pasma lotniczego jest wiele i było o tym wiele razy pisane, wystarczy poszukać. ja proponuje 1/4 gp. Jeżeli chcesz słuchać app to celuj w krk app lub wawa app, tam przy kierunkowych yagi powinieneś usłyszeć samoloty (ale i tak nie wszystkie). Antena im wyżej tym większy zysk i dalej słychać- tak w skrócie. Jeżeli mieszkasz w rzeszowie to o gdańsk app możesz zapomnieć nawet o samolotach...

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 12.
    Zysk anteny nie zależy od wysokości zamontowania anteny.
    Poza tym regulamin punkt 10.9 i 15. Pisownia tragiczna...

• Moderator
    :arrow: davidosos Antena nie ma "zasięgu". Anteny nie opisuje się takim parametrem. Tak zwany "zasięg" anteny jest zależy od wielu czynników, ale nie jest parametrem anteny.
    Jeżeli interesuje Cię odbiór odległych stacji to stosuj anteny kierunkowe.
    Jeżeli chcesz mieć dobrą antenę dookólną to poczytaj o antenach diskone:
    http://www.google.pl/images?hl=pl&q=discone&u...esult_group&ct=title&resnum=4&ved=0CEEQsAQwAw
    Są to typowe anteny szerokopasmowe, bardzo dobre do skanerów.
  • Poziom 18  
    Przepraszam za skrót myślowy - oczywiście miałem na myśli zysk skuteczny anteny. Im wyżej ją umieścisz tym lepszy będzie tzw "zasięg". Nawet najlepsza antena umieszczona w piwnicy niewiele Ci pomoże. Natomiast jeżeli interesuje Cię tylko pasmo lotnicze to Discone nie polecam zdecydowanie (m.in ze względu na cenę, jest to antena wybitnie szerokopasmowa, a Tobie jest to niepotrzebne, choć oczywiście jeżeli chcesz to też będzie ona działała, jednak każda antena na airband będzie biła ją na głowę). Nie wiem jak inni koledzy, ale ja nasłuchuje pasmo lotnicze od ładnych paru lat i mogę coś na ten temat powiedzieć z praktycznego punktu widzenia, najlepszymi antenami do airband są gp 1/4α, zaskakująco dobrze spisuje się także "jotka" 1/2α.
  • Poziom 9  
    Co do tego "zasięgu" ledwo się znam na tych antenach itp.. Więc dlatego pytam o porady.

Ja tam nie chciałbym mieć anteny kierunkowej, tylko wielokierunkową
    (tą co zbiera dookoła)

Co do tej GP 1/4a coś jej znaleźć nie mogę, jak znajduję to chyba nie do końca ta, mógłbyś podlinkować te 2 antenki?
    Do jakichś serwisów typu allegro?

Wiem że przesadziłem z tym EPGD_APP, ale chodziło mi o taki jak najdalszy zasięg.
    Ps. Marek_34, proszę o te linki.

Dodano po 7 [minuty]:

Aha jeszcze taką antenę znalazłem, czy ona jest gorsza od twojej proponowanej? Nie wiesz czasem?
    Oto link:
    http://www.anteny.net.pl/antena_58_118_136.htm
  • Poziom 9  
    Oj widziałem już duuużo poradników jak zrobić antenę, uwierz mi.
    Tylko że ja chce antenę żeby kupić, nie takie badziewie które sam zrobię, chcę wydać tą kasę i cieszyć się ogromnym "zasięgiem".

No chyba że jak zrobię tą antenę to będzie lepsza od innych, lub taka sama jak bym kupił
  • Poziom 18  
    Taką samą antenę kupisz tylko ładniej wykonaną. Co do zasięgu to koledzy pisali że nie posłuchasz w Rzeszowie Gdańska (ba nawet Okęcia). Jedyne co możesz posłuchać to lokalne lotniska, samoloty na wysokościach przelotowych. Wykonanie tych anten zajmie Ci 30min koszt w zasadzie żaden, ale jak chcesz wydać pieniądze twoja sprawa. Zasięgu od tego nie przybędzie ( taka specyfika fal ukf)
  • Poziom 9  
    A no chyba że tak, myślałem że jak kupie to że super zasięg itp. itd.
    A jak wszystko jest takie samo to ok, jeżeli by ktoś jeszcze miał propozycje to bardzo poproszę o napisanie, antena będzie montowana dopiero gdzieś w Grudniu bo wtedy będę mieszkał bardzo blisko lotniska (Przeprowadzka mała).

Czyli że jak będę słyszał tylko lokalne lotniska to masz na myśli EPRZ? Czy też EPKK i EPKT?
  • Poziom 18  
    Rzeszów na pewno co do Krakowa to masz ok 150 km (Katowice jeszcze dalej). Ale czy będziesz słyszał zależy od wielu czynników na pewno warto spróbować
  • Poziom 9  
    Yy to ja myślałem że z EPKK spokojnie zdejmę i EPKT, a tu takie zdziwienie ale no cóż popytam jeszcze trochę moich znajomych
  • Poziom 18  
    Spokojnie ja nie napisałem że nie będziesz słyszał. Po prostu podłącz antenę i sprawdź. Poza tym masz dookoła lotniska aeroklubowe tam też ludzie którzy latają. Jednym z Kluczy do sukcesu jest wysokość zamontowania anteny
  • Poziom 9  
    Ha, o wysokość to ja się zatroszczę, do map VFR dodawać moją antenę będą jako "wysoki budynek" hehe, żartuje, ale antenę się jak najwyżej postaram dać.
  • Poziom 18  
    Gdybyś szukał częstotliwości lotnisk to masz to w linku (strona Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej). Musisz się zalogować, jako organizację wpisz np Aeroklub Włocławski. Tam masz spis wszystkich lotnisk (komunikacyjnych, klubowych, wojskowych) i wszystkie informacje o nich
    http://ais.pansa.pl/aip/

Moderowany przez c2h5oh:

Przypominam, że tematem jest:
    "Uniden UBC 30XLT Jaką anetene"
    Jeżeli chcecie dyskutować na inny temat, to proszę takowy założyć w odpowiednim dziale lub na odpowiednim forum.
    Wszelkie posty nie związane z tematem będą usuwane a ich autorzy odpowiednio "nagradzani".

• Poziom 9  
    Hehe, znam dużo takich stron a tą zwłaszcza, latam na vatsimie a na tej stronie są procedury, nie pomagajcie mi z takim czymś, ja tylko o antenę zapytałem ;]
  • Poziom 9  
    A może jeszcze się zapytam, czy można gdzieś kupić tą antenę, zrobię ale jakby się nie sprawdzała czy coś to bym np. kupił itp. Czy tej anteny nie ma do kupienia? Jak to jest?
    Jak nie ma to proszę o jakiegoś linka do prawie takiej samej czy tam coś.

Dodano po 8 [minuty]:

PS. A jak by się sprawowała ta antena? Wcześniej już zapytałem ale odpowiedzi nie dostałem http://www.anteny.net.pl/antena_58_118_136.htm
  • Poziom 17  
    Jeżeli CI zależy na zasięgu to raczej tylko YAGI + obrotnica.
  • Poziom 9  
    Tumeks, dzięki ale jak mówiłem kierunkowe odpadają, wiem że do tego dołączyć obrotnice, ale to będzie zbierać właśnie do przodu a chciałbym w około, do góry też, a kierunkowa no to bardziej na przód idzie, kierunkowe odpadają.

Proszę też o odpisanie jaka różnica jest między tamtą anteną GP 1/4 a tą w linku co podałem we wcześniejszym moim poście, gdyż ciągle nikt nie odpisał na to pytanie.
  • Poziom 17  
    Zależy jakie ramię, ludzie używają anten kierunkowych do łączności satelitarnych.
    Z dookólnych polecam antenę typu J.
  • Poziom 9  
    ..Antena typu J.. Przepraszam za tą nie "kumatość" ale nie wiem jaka to jest antena typu J, prosiłbym o linka czy coś.
  • Poziom 17  
    Raczej nie usłyszysz na takiej dalekich stacji. Anteny dookólne stosuje się najczęściej do lokalnych QSO. Mam na działce 5/8 - zasięg ok. 30 km.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 12.
    Nie wprowadzaj w błąd i nie wywołuj zamieszania.
    Nie można napisać że: "antena ma 30 km zasięgu" bo to bzdura totalna.

• Poziom 9  
    A czyli ta jest gorsza, dzięki a teraz tak:

Czy można te antenki kupić gdzieś w internecie czy gdzieś, chodzi mi o te:
    GP 1/4, Antenę typu J

Bardzo bym prosił o linki, trochę się zastanowiłem i wole jednak wydać kasę i mieć ładną niż sam będę robił.
  • Poziom 15  
    Witam.

Jeśli potrzebujesz dookólnej anteny o dużym zysku to polecam anteny kolinearne np Big Star 3x5/8, albo antenę wg SM7DVH(posiadam takową i bez problemu te 70 km zrobisz łączność). Wystarczy wpisać w google podane nazwy i wszystko znajdziesz.
    Zobacz też anteny firmy DIAMOND np. X-300 lub X-500, ale te anteny są już trochę droższe.

Pozdrawiam
    Grzegorz.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 12.
    Nie mieszaj Koledze w głowie. Żeby zrobić jakąkolwiek łączność trzeba mieć nadajnik.
    Żadna z wymienionych przez Ciebie anten po przyłączeniu do UBC 30XLT nie pozwoli na zrobienie łączności nawet na 100 metrów nie wspominając o 70 km o których piszesz.

• Poziom 34  
    Kolego na początek zrób sobie dipol półfalowy. Do tego minimum kabel Belden H155 i heja. Można także pałkę Radmora kupić - używana około 120 zł, a nowa około 260 zł tylko, że ona teoretycznie od 144 MHz jest dedykowana. Anteny typu discone, np. Scanmaster 1400 czy Sirio SD 1300 niezawsze się sprawdzają z ręczniakiem i zbierają dużo śmieci.
  • Poziom 14  
    do airbandu lepsze będzie gp 5/8 fali ze względu na charakterystyke promieniowania

Uniden UBC 30XLT Jaką anetene