Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenia pneumatyczne plusy i minusy

khali 20 Jun 2010 10:45 21775 49
Wago
    khali
    Level 13  
    Jakie są plusy i minusy urządzeń pneumatycznych?
    Jak je ocenianie w porównaniu z narzędziami ręcznymi.
    Poza większa cena i komfortem.
    Czy urządzenia pneumatyczne są trwałe i niezawodne?
  • Wago
    User removed account
    User removed account  
    Miracle Woman SM
    Level 18  
    khali wrote:
    Jakie są plusy i minusy urządzeń pneumatycznych .Jak je ocenianie w porównaniu z narzędziami ręcznymi . Poza większa cena i komfortem . .

Mam nadzieje że porównujemy z elektrycznymi narzędziami.
    A tak w ogóle to + jest to że sie nie spalą od przegrzania ale moga się rozlecieć od forsowania ciśnieniem. A sprężarka powietrza i tak jest potrzebna do innych czynności.
    Jeszcze jeden + za to że wogóle są. Zapinasz klucz i sobie bije a nie ciągniesz na urwanie rąk kluczem płaskim.Czy szlifierką czy wirtarka.
    balonika3
    Level 37  
    Minusem jest większy hałas. Jeżeli pracują w długich odcinkach czasu, to potrafią doprowadzić do szału.
    User removed account
    User removed account  
  • Wago
    jannaszek
    Level 39  
    Najpoważniejszy plus, to to, że są bardzo szybkie, i nie męczą pracownika.
    Dlatego są tak lubiane przez fabryki i montownie, czy serwisy.
    Czas to pieniądz.
    Dawniej tradycyjnym kluczem ktoś odkręcał koło u Stara 2 godziny, czasem grzanie, jeśli było zapieczone, teraz pneumat robi to w 20 sek.
    Mało obecnie juz robi się nawet prasy dużego nacisku, pneumatyczne, bo hudrauliczne nie pozwolą wygrać konkurencji z Chinami. Są martwo wolne.
    Podstawa, to prędkość i powtarzalność.
    Jeszcze i gabaryty stosunkowo małe.

Ale jeśli chcesz sam się przekonać, to weź przecinak i młotek, wykuj dziurę o średnicy 50 cm w betonie grubości 1 metra.

Młotem pneumatycznym zrobisz to w kilkadziesiąt minut, tobie zajmie 3 tygodnie.
    kamil II
    Level 18  
    Jeszcze podstawowa sprawa czy kolega chce amatorsko używać i kupić tanie urządzenia pneumatyczne-bo to wtedy egzaminu nie zda szkoda nerwów. Potwierdzam zdanie w którym kolega Jurek zwrócił uwage na węża no kłopotliwy jest troszkę :)
    luke-z
    Level 16  
    Sprężone powietrze jest najdroższym medium, a co za tym idzie eksploatacja narzędzi pneumatycznych jest droga. A tak poza tym widzę tylko same zalety.
    prez8s
    Level 33  
    Narzędzia pneumatyczne, są proste w konstrukcji, tanie, trwałe, szybkie i niezawodne, ale najważniejsza sprawa o której nikt tutaj nie wspomniał to sprężarka, do napędzania silniczków pneumatycznych narzędzi musi być odpowiednio wydajna i żywotna, a takie już tanie nie są. Jak masz już porządną sprężarkę to możesz praktycznie cały swój warsztat oprzeć o pneumatykę, na pewno będziesz zadowolony.
    balonika3
    Level 37  
    Motronic wrote:
    Oj nie przesadzaj z tym hałasem, jedyny dyskomfort to wąż powietrzny, który czasami przeszkadza.
    Wszelakiej maści szlifierki, polerki itd. jeżeli pracują po kilka godzin, to istny szał. Są oczywiście ochraniacze, ale jeżeli warsztat jest kilkanaście metrów od budynków mieszkalnych, to współczuć mieszkańcom.
    luke-z
    Level 16  
    jannaszek wrote:

Mało obecnie juz robi się nawet prasy dużego nacisku, pneumatyczne, bo hudrauliczne nie pozwolą wygrać konkurencji z Chinami. Są martwo wolne.
    .

Ja tam jeszcze nie widziałem pras o nacisku >20t, jeśli nie były one hydrauliczne lub mechaniczne (mimośrodowe).
    Są prasy, gdzie wykorzystywana jest energia sprężonego powietrza, ale zamieniona przez boostery na energię oleju.
    Taka praska mimośrodowa o nacisku 400t jest według ciebie martwo wolna??
    A widziałeś kucie założmy grzybków zaworowych?
    khali
    Level 13  
    luke-z wrote:
    Sprężone powietrze jest najdroższym medium, a co za tym idzie eksploatacja narzędzi pneumatycznych jest droga. A tak poza tym widzę tylko same zalety.

Jak ma się sprawa eksploatacji silników pneumatycznych takich urządzenie . Jeżeli chodzi o cenę to zawsze kupuje te z górnej półki . Jak ma się sprawa żywotności takich narzędzi , czy jest określana w godzinach roboczych ?
    balonika3
    Level 37  
    khali wrote:
    Jak ma się sprawa żywotności takich narzędzi , czy jest określana w godzinach roboczych ?
    Decydujące znaczenie ma tu przygotowanie powietrza. Ma być odwodnione i naolejone.
    User removed account
    User removed account  
    luke-z
    Level 16  
    Khali, urządzenia pneumatyczne muszą być napędzone sprężonym powietrzem. Sprawność sprężarek <13%, tzn. że jeśli włożysz energię elektryczną, to otrzymasz 13% tej energii w postaci energii sprężonego powietrza. Reszta to już tylko ciepło. W serwisie (At.Cop) mówimy, że sprężone powietrze jest efektem ubocznym pracy kompresora :)
    Oprócz tego to już tylko same plusy. Pamiętaj, że trzeba używać osuszaczy powietrza, bo inaczej skrócisz żywotność tych urządzeń. A miałem takie przykłady, że klient zajechał klucz warty 4tyś euro, bo nie miał osuszacza.
    User removed account
    User removed account  
    balonika3
    Level 37  
    Ad. 1. To porównaj sobie wiercenie wiertarką elektryczną i pneumatyczną. Albo wkręcanie wkrętarką pneumatyczną i akumuklatorówką.
    Ad. 2. Skoro kol. khali pyta, to śmiem twierdzić, iż nie miał z tym wcześniej do czynienia. A brak odwadniaczy i naolejaczy w instalacjach to nie taka znowu rzadkość. Poza tym w naolejaczu musi być stan oleju, natomiast odwadniacz musi być systematycznie opróżniany z kondensatu, a o tym też nie każdy pamięta.
    luke-z
    Level 16  
    [quote="owik"]
    balonika3 wrote:
    Ameryki to kolega nie odkrywa, to jak pisać że w domu ma być circa 220 V a nie 100 czy 400 V.

Dodano po 2 [minuty]:

Owik, a jak kupujesz sprężarkę w markecie, to masz już przy niej osuszacz?? To jest dodatkowe urządzenie, w które niekoniecznie musi być wyposażony kompresor. Może i Ameryki nie odkrywam, ale nie wszyscy są tacy mądrzy. Odwadniacz a osuszacz to dwa całkiem inne urządzenia.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    balonika3
    Level 37  
    owik wrote:
    Do luke-z:
    No to inaczej drogi kolego, jaka sprężarka z "marketu" nadaje się do napędzania narzędzi pneumatycznych?
    Dlaczego na tym forum trzeba udowadniać, że się wie o czym pisze? Zaś luzackie i laickie teksty nikomu nie przeszkadzają?
    Kolego balonika3, gdyby pytający wiedział o czym pisze - to by nie pytał. Coś sobie wydumał i liczy na porady. Na porady ludzi, którzy używają tego na co dzień. Ty używasz? Wydaję mi się, że nie ale za to jesteś zły, bo ktoś obok twojej chałupy używał.
    Oj i w błędzie jesteś. No właśnie ja używam, a koło mojej chałupy warsztatów niet...
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    kaziowichura
    Level 14  
    chcesz prostą odpowiedź ? narzedzia pneumatyczne oplacaja sie na wieksza skale.... jak masz przydomowy warsztat czy maly warsztacik profesjonalny to taniej cię wyjda elektryczne

jak cos wiekszego to dobra sprężarka + dobry osprzęt + dobre narzędzia i będzie się opłacać... ale na małą skalę to nie

penumatyka jest wszedzie tam gdzie jest duza skala... nie pamietam szczegolow ale chyba ok 30 - 40 % energi elektrycznej produkowanej na swiecie jest zużywane do kompresji powietrza...
    nie wiem czy rozumiesz co to znaczy ? to znaczy ze to sie oplaca - ale koszty ktore musisz poniesc na poczatek powodują że to oplaca sie tylko na większą skalę
    User removed account
    User removed account  
    jannaszek
    Level 39  
    Motronic wrote:
    kaziowichura wrote:
    to taniej cię wyjda elektryczne

A widziałeś kiedy grzechotkę elektryczną? :) Bo pneumatyczne są, nawet ja mam i to świetne narzędzie.
    Drugie-śrubokręt pneumatyczny jest lepszy od elektrycznego

Ja widziałem i potwierdzam, że jest fantastyczna, bo też jest to zwykła grzechotka, czyli bez powietrza też można kręcić, a jej wymiary są mikroskopijne /stosunkowo/.
    No ten dzwięk,to jak z fotela dentystycznego.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Motronic wrote:
    Ja nie mam żadnych osuszaczy, naolejaczy. Co jakiś czas siknę oleju do szybkozłącza w narzędziu.

Za odwadniacz to robi butla kompresora w jakimś stopniu, natomiast w naolejacz powinieneś zainwestować - nie są drogie, a znacznie wydłużają żywotność sprzętu.