Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Kit Velleman k8060 uszkodzony

wabikboy 20 Cze 2010 11:30 3443 9
  • #1 20 Cze 2010 11:30
    wabikboy
    Poziom 16  

Witam!!!
    Na początku prosił bym o nie śmianie się z popełnionych błędów podczas montażu gdyż nie jestem elektronikiem.

Może ktoś będzie wiedział co jest uszkodzone jeśli po podłączeniu zasilania do tego wzmacniacza głośnik zachowuje się jak by został podłączony bezpośrednio pod prąd zmienny do transformatora.

Napisze co zrobiłem źle może łatwiej będzie zlokalizować uszkodzony element.

Podczas podłączania końcówek mocy zostały zamienione miejscami. Końcówki to TIP142 i TIP147 efektem tego zaczął się grzać i świecić na czerwono rezystor 5w 0.47 Ohm. Po odlutowaniu jednej z zamienionych końcówek i podłączeniu
    do zasilania zaiskrzyło się w okolicy miejsca podłączenia końcówki TIP142 następnie po odlutowaniu obu końcówek mocy i podłączeniu zasilania spalił się tranzystor bc639.
    Po prawidłowym już podłączeniu końcówek mocy i podłączeniu głośnika pojawil sie wyżej opisany efekt, myślałem że jest to wina uszkodzonego tranzystora bc639 więc wymieniłem go na bc547 oczywiście zgodnie z opisem o innym ustawieniu nóżek lecz efekt nadal jest ten sam.
    Tranzystor bc639 zamieniłem na bc547 gdyż patrzyłem na zamienniki i na napięcia i ma troszkę niższe niż bc546 powiecie pewnie że jest za słaby, ale się nie spalił.

Jak by ktoś potrafił podpowiedzieć gdzie może być przyczyna wyżej opisanego efektu był bym wdzęczny.

pozdrawiam

0 9
  • #2 20 Cze 2010 11:53
    maciex1993
    Poziom 14  

Witaj

Spróbuj wlutować nowe końcówki TIP142 i TIP147, bo z opisu sytuacji wynika że mogą być uszkodzone.

0
  • #3 20 Cze 2010 12:39
    dzg4
    Poziom 24  

Witam.Sądzę że posiadasz opis i schemat jak poprawnie zmontować i podłączyć układ końcówki ?.Co do tranzystorów to BC639 i BC547 to nie to samo, proponuję zajrzeć do not katalogowych tychże tranzystorów. Tak w nawiasie zamiana tranzystorów miejscami zazwyczaj powoduje uszkodzenie zamienionych końcowych i zamontowanych przed nimi sterujących. Zmierz tranzystory końcowe i tranzystory sterujące wymień na sprawne(tym razem bez pomyłki) a jeśli są uszkodzone rezystory też wymień na sprawne.Ostatnie uszkodzenie mogło być spowodowane przez przeciążenie mostka prostowniczego co skutkuje wymianą na sprawny o takich samych parametrach lub mocniejszy.W układzie są diody 1N4148 podejrzewam że są też uszkodzone - sprawdź.

0
  • #4 21 Cze 2010 21:25
    wabikboy
    Poziom 16  

Jeszcze nie wymieniłem tych części co pisał kolega dzg4 ale czy możliwe jest to że wystarczy wymienić rezystor 0.47 5w i ten uszkodzony bc639 i powinno grać?? bo jesli chodzi o mostek prostowniczy to jest ok a tylko zauwarzyłem te dwie części że pracują niesprawnie, z innych elementów nie poszedł dym, aha a efekt jak pisałem pokaże na filmiku

0
  • #5 21 Cze 2010 22:50
    sebek3
    Poziom 27  

To że nie poszedł dym nie oznacza ze elementy się nie spaliły. Radzę zastosować sie do rad kolegi wyżej.

0
  • #6 22 Cze 2010 18:21
    wabikboy
    Poziom 16  

Sprawa zakończona. Po wymianie uszkodzonego rezystora i tranzystora bc639 na nowe wzmacniacz dzała jak trzeba, reszta nie wymagała wymiany.
    Temat do zamknięcia

0
  • #7 23 Cze 2010 12:43
    wabikboy
    Poziom 16  

Jeszcze temat nie zamknięty to zapytam
    Jeszcze tylko jedno pytanie, jaki mocny i gdzie podłączyć bezpiecznik aby np. po zwarciu przewodów od głośnika spalił się bezpiecznik a nie np końcówka mocy czy rezystor.

aha i podczas grania przy mocniejszym wychyleniu membrany słychać strzelanie jak by mambrany, odgłos podobny do strzelania z nakrętki od soku.

0
  • #8 23 Cze 2010 13:15
    sebek3
    Poziom 27  

Bezpiecznik musiałby być szeregowo z wyjściem końcówki mocy, jednak nie wiem czy on coś pomoże bo zazwyczaj półprzewodniki palą się szybciej niż wkładka topikowa.

0
  • #9 23 Cze 2010 13:20
    wabikboy
    Poziom 16  

niby ten wzmacniacz ma zabezpieczenie przeciw zwarciowe ale jakioś nie zadziałało

0
  • #10 29 Gru 2010 17:34
    woj2500
    Poziom 12  

Na ten wzmacniacz trzeba uważac. Łatwo go spalic. Mi zabezpieczenie spaliło całe. Ale powymieniam i bedzie śmigał na transformatorze 250w i myślałem też o zwiększeniu filtracji. Dołożyc więcej baterii kondensatorów, ażeby przy basie chodził miękko. A pracuje on już od 3 Hz i współczynnik tłumienia >800.

0
  Szukaj w 5mln produktów