Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lanos i jego zuzycie paliwa...

dyzio-55 20 Jun 2010 12:50 3616 2
 • #1
  dyzio-55
  Level 1  
  Jak mozna zmniejszyc zuzycie paliwa w Lanosie (Pb95)?

  Szukam roznych "patentow", co zrobic, co zmienic, przestawic,co podpiac lub odpiac :-) ... itd.
  Niby jest z silnikiem wszystko ok, ale... to spalanie. Chyba jest sposob na jego obnizenie. Lanos ma tylko 1,5 litra poj. a normy jakby mial 2,5 i to przy16 zaworach (podobno wiecej zaworow to lepsza sprawnosc tego samego silnika).
  Mozna wiec z niego jeszcze cos wycisnac. Zaznaczam, ze nie zalezy mi na mocy silnika, przyspieszeniu tylko na oszczednosciach.
 • #2
  tzok
  Moderator of Cars
  Spalanie zależy głównie od stylu jazdy i terenu (w terenie górzystym spalanie będzie większe) w jakim się porusza. Jeśli silnik jest sprawny, a samochód pali za dużo to albo jest nieumiejętnie eksploatowany (np. jazda na zbyt niskich obrotach, przyspieszanie na wysokich biegach), albo ma zbyt duże opory toczenia (przyblokowane hamulce, zbyt niskie ciśnienie w oponach). Możliwe są też usterki w układzie przeniesienia napędu, np. ślizgające się sprzęgło, zacierające się skrzynia biegów.

  Podawanie spalania w cyklu miejskim nie ma większego sensu, samochód eksploatowany na bardzo krótkich odcinkach rzędu 3-5km zawsze będzie palił bardzo dużo (10-12 l/100km). Przy spokojnej (90-100 km/h) i jednostajnej jeździe w trasie (min. 50 km) spalanie powinno się zbliżyć do deklarowanego przez producenta.

  Istotny jest też sposób pomiaru spalania - w warunkach "domowych" jedyna słuszna metoda to tankowanie zawsze do pełna na tej samej stacji. Notujemy stan licznika (lub zerujemy licznik), tankujemy, wyjeżdżamy min. 1/2 zbiornika, tankujemy ponownie do pełna i mamy spalanie = 100 * ilość zatankowanego paliwa / dystans przejechany od poprzedniego tankowania.
 • #3
  putin2208
  Level 18  
  Mam lanosa 1.5 8v i muszę z przykrością dyzio-55 stwierdzić że średnio 10l benzyny po mieście łyka. W trasie jest lepiej, na dystansie Wrocław- Split prawie 1200km z załadowanym autem i 4 osobami wyszło koło 7- 7,5litra. Swoje musi wypić. Tak więc albo sprzedaj lanosa i kup klekota bądź zainwestuj w lpg. Te silniki dobrze pracują na gazie. Pozdrawiam