Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX 32-150-4-SS vs.GDN-32-450-4-SC vs.Tonsil GDN 30/100/1

iwaiwa 20 Cze 2010 17:09 3352 14
  • #1 20 Cze 2010 17:09
    iwaiwa
    Użytkownik obserwowany

Witam , posiadam kolumny Altus 75 i do tego wzmacniacz Sony F-220 , jestem zadowolony z jakości dźwięku jednak trochę mi brakuje basu , pomyślałem więc żeby zrobić do tego jakiś subwoofer , Dostałem od kolegi skrzynkę po głośniku 12" , 55L , na dniach prawdopodobnie od kuzyna dostane w rozliczeniu wzmacniacz Kenwood KA-660 , więc chciałbym tego suba tym wzmacniaczem pociągnąć (lub Sonym , zależy który by dawał lepiej radę) . Wiem że lepiej by było zrobić to na końcówce mocy , jednak moja sytuacja finansowa ani wiedza elektroniczna na to specjalnie nie pozwala , a chciałbym poczuć choć trochę więcej basu :). Mam więc pytanie, który z wymienionych głośników (STX 32-150-4-SS czy GDN-32-450-4-SC a może Tonsil GDN 30/100/1) zagra najlepiej przy mocach rzędu 60-90W ? Z teorii wynika że STX GDN-32-450-4-SC , który ma ponad 94 dBSPL , czyli teoretycznie powinien przy tej samej mocy zagrać ok 3 razy (?) głośniej od STX 32-150-4-SS (87dBSPL) jednak nie wiem czy to prawda i jak te teoretyczne dane mają odzwierciedlenie w praktyce. Słyszałem też dobre opinie o Tonsilu GDN 30/100/1 , jednak jest on w wersji 8Ω i trochę mnie to odpycha , gdyż specjalnie nie mam co czym zasilić , więc mam spory dylemat co teraz zrobić .
    A może jest jakiś inny dobry głośnik 12" tak do ok 150zł który zadowoli się mniejszą mocą?Do nagłośnienia mam ok 20m3 , słucham głównie electro-house .Dodam że posiadam w domu filtr z odcięciem przy 200hz

0 14
  • #2 20 Cze 2010 18:52
    MR-Sound
    Poziom 25  

Bierz 32-450.

Cytat:
    Dodam że posiadam w domu filtr z odcięciem przy 200hz

Za dużo.
    Cytat:
    Do nagłośnienia mam ok 20m3

metrów sześciennych ? to co to jest za pomieszczenie ?
    zapewne chodziło koledze o 20m² :D

0
  • #3 20 Cze 2010 22:15
    iwaiwa
    Użytkownik obserwowany

Czyli że ten 32-450-4 zadowoli się nawet niską mocą i zagra przy niej lepiej niż reszta wymienionych?

Cytat:
    Do nagłośnienia mam ok 20m3

metrów sześciennych ? to co to jest za pomieszczenie ?
    zapewne chodziło koledze o 20m² :D

tak chodziło o m2 , z rozpędu pisałem :)

0
  • #4 21 Cze 2010 07:28
    MR-Sound
    Poziom 25  

Myślę, że tak ponieważ ma on najwyższą efektywność z tych wszystkich trzech głośników.
    Stary STX - 87dB
    Tonsil - 90dB
    STX nowy - 94dB

a więc bierz STX-a bo zagra on dość przyzwoicie nawet przy małym wzmacniaczu reszta głośników potrzebuje watów-jak np. głośnik GDN 30/120/1 - myślisz że po co piszą, że przyjmuje te 200W ?-głośnik ma słaby SPL i muszą kręcić aby coś tam zagrał.

0
  • #5 21 Cze 2010 08:19
    iwaiwa
    Użytkownik obserwowany

Ten kolega od którego mam skrzynkę miał w niej GDN 30-100-4-SC , jednak bardzo nie podobał mi sie bass z niego , strasznie mulasty . Czy miedzy 30-100-4-SC a 32-450-4 jest wyraźna różnica? Bo gdyby 32-450-4 miał grać podobnie to sobię odpuszczę :-)

0
  • #6 21 Cze 2010 22:34
    dues
    Poziom 28  

Zastanawiałem się kiedyś nad GDN-32-450-4 i wiele opinii mówi nam właśnie że jest mulasty. Podobno lepiej potrafi zagrać jego 8mio Ohm'owa wersja. Przede wszystkim szukaj głośnika który dobrze spisze się w 55 litrach.

0
  • #7 21 Cze 2010 23:00
    globus1987
    Poziom 29  

Większość stx-ów ze starej serii to muły. Ja przy tym napędzie wybrał bym tego tonsila.

0
  • #8 21 Cze 2010 23:18
    iwaiwa
    Użytkownik obserwowany

Plany się trochę zmieniły , znalazłem zatrudnienie na wakacje więc prawdopodobnie budżet się zwiększy , więc będę mógł zrobić subwoofer aktywny , chciałbym jakiegoś holtona 200 lub 400 bo słyszałem o nich dobre opinie , jednak nie czuję się na siłach żeby go samodzielnie zmontować , czy jest jakaś osoba na forum zajmująca się tym ? Chciałbym go po prostu kupić w stanie takim że przystosowuje kolumnę , podłączam i gra , ile w takim wypadku by mnie to kosztowało?

0
  • #9 22 Cze 2010 23:18
    PZ IX
    Poziom 32  

Na pewno będziesz musiał do któregokolwiek z wymienionych głośników dokupić odpowiednio mocny wzmacniacz, bowiem te Twoje nie wyglądają sensownie:
    wnętrze KA-660:
    https://obrazki.elektroda.pl/63_1242232034.jpg
    Dane Sony TA-F220:
    http://911manuals.com/preview/Sony/TA-F120_F220_(sm_sd)_small_1.png
    Cieniutko. A mostkować bym nie ryzykował.
    BTW sam mam też podobny problem co w temacie (wsparcie potężnym basem dwu kolumn na GDN 25/40/3) i niedługo chyba się podejmę rozwiązania - ale w o wiele bardziej misternym stylu. ;)

edit:

Sorki, nie doczytałem. Na allegro są moduły gotowe, można też spytać kolegi "irek2", z tego co wiem to robi takie tzw. panele na zamówienie.

0
  • #10 23 Cze 2010 00:29
    awertyio
    Poziom 12  

STX ma 2x większe możliwości w dBSPL w porównaniu do Tonsila funkcji x-max.
    Gdyby STX produkował tak jak Tonsil pseudosubwooferowe głośniki to miałby i tak nad Tonsilem 3 dB wyżej ! Wystarczy zastanowić się nad pozostałymi parametrami tzn. fs/vas/qts (qms - qes)
    Innymi słowy w porównaniu np. x-max dla tych samych pozstałych parametrów TS to Tonsil jest mułem do kwadratu w porówniau do STX

-1
  • #11 23 Cze 2010 10:32
    PZ IX
    Poziom 32  

awertyio napisał:
    Innymi słowy w porównaniu np. x-max dla tych samych pozstałych parametrów TS to Tonsil jest mułem do kwadratu w porówniau do STX

A ciekawe jak oszacowałeś z parametrów, że dudni? No fakt, niższy Qts ma STX GDN-32-450-4-SC niż tonsilowski GDN 30/100/1. Ale praktyka może pokazać zupełnie inaczej. Nie chcę tu za dużo teoretyzować, bo nie miałem tych głośników.
    Aha i bardzo ważna rzecz. Powyżej wymieniony STX ma charakterystykę ściągniętą przy mocy 2W, gdyż jego impedancja znamionowa to 4Ω. Dla 1 wata z wykresu należy odjąć około 3 dB.
    PS. Tonsila nie bronię (gdyż obecnie widzę, że STX ma znacznie ciekawszą i dynamicznie zmieniającą się ofertę), lecz nurtuje mnie skąd niby po liczbach wiesz jak to zagra.

0
  • #12 24 Cze 2010 01:08
    awertyio
    Poziom 12  

Cytat:
    lecz nurtuje mnie skąd niby po liczbach wiesz jak to zagra.

Jeżeli wykonałbyś setki subwooferów na różnych głośnikach to wiedziałbyś, że zmierzony qts powyżej 0,8 (reszta bez zmian) dla bx jest w 99% przypadków mułem a właśnie taki mniejwięcej wynik otrzymałbyś z Tonsila z "normalną cewką x-max ok. p-p 15mm" dla SPL ok. 84 dB !!!
    Dlatego Tonsil nie budował głośników z tak dużym x-max jak np. STX bo ich głośniki miałby dBSPL poniżej 85db czego wina są bardzo, bardzo mizerne układy magnetyczne.
    STX podaje napięciowo to fakt ale podaje również dbSPL dla 100hz, natomiast Tonsil podaje dla 1khz co jest parametrem dla młodych amatorów dla głośnika 12" subniskotonowego. Ale nie jest to dziwne skoro sprzedaje taki Tonsil śmieszną kolumnę o nazwie Zeus z podziałem ok 4 khz dla głośnika 12" - bez komentarza.

0
  • #13 24 Cze 2010 08:07
    MR-Sound
    Poziom 25  

Tonsil potrzebuje duużo mocy, żeby zagrał tak jak powinien.
    Holton powinien to załatwić.
    Aczkolwiek nadal obstawałbym za ... STX-em :)

0
  • #14 24 Cze 2010 17:34
    dues
    Poziom 28  

awertyio napisał:

Jeżeli wykonałbyś setki subwooferów...

A może kolega się pochwali chociażby jednym?

0
  • #15 24 Cze 2010 19:15
    PZ IX
    Poziom 32  

awertyio napisał:
    qts powyżej 0,8 (reszta bez zmian)

Jeśli masz na myśli Qts podawany przez producenta, to logiczne, że powyżej 0,5 głośnik będzie zamluał w bass-refleksie.
    Ja nie pytam co bym otrzymał gdyby Tonsil miał dłuższą cewkę, większą podatność zawieszeń bla bla... tylko skąd niby wyczytujesz, że Tonsil to muł, bo jego Qts to ok. 0,4, więc nie widzę przeciwwskazań do bas-refleksu. A takie teoretyzowanie "co by było gdyby" to jest paskudna rzecz i nie polecam jej uprawiać.

0