Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć zasilanie wanny z hydromasażem(gdzie gniazdko)

Norbert1977 20 Cze 2010 20:37 17323 20
  • #1 20 Cze 2010 20:37
    Norbert1977
    Poziom 1  

Chciałbym się dowiedzieć, gdzie umieścić gniazdko przy wannie z hydromasażem wg norm i obowiązujących przepisów?

0 20
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 20 Cze 2010 21:00
    Akrzy74
    Poziom 39  

Norma "łazienkowa" zabrania podłączania urządzeń poprzez wtyczki w strefie I (gniazdka dopiero w III strefie). Istnieje jednak możliwość zasilania urządzeń elektrycznych na stałe w strefie I , więc elektryk posiadający trochę większą wiedzę (myślący) zlikwiduje przewód z wtyczką i podłączy wannę zgodnie ze sztuką i wiedzą techniczną- oddzielny obwód z przewodem ochronnym i wyłącznikiem różnicowoprądowym podłączonym na stałe.
    Tutaj ciekawy opis producenta :

Cytat:
    Urządzenie elektryczne jakim jest wanna z hydromasażem, może podłączyć do instalacji elektrycznej jedynie elektryk posiadający aktualne zaświadczenie kwalifikacyjne z zakresu instalacji elektroenergetycznych i elektrycznych urządzeń napędowych z dodatkowymi uprawnieniami do prac kontrolno pomiarowych. Użytkownik dla własnego bezpieczeństwa powinien zadbać by podłączenie wanny z hydromasażem do instalacji elektrycznej było zgodne z następującymi zasadami:

- Wannę z hydromasażem należy podłączyć jedynie do sieci TN-S (z wyłącznikiem różnicowo-prądowym o prądzie zadziałania do 30 mA)
    - Obwód elektryczny, do którego podłączona jest wanna z hydromasażem, nie może zasilać innych urządzeń elektrycznych i powinien być zabezpieczony w zależności od maksymalnie pobieranej mocy.
    - Podłączenie wanny z hydromasażem do instalacji może być dokonane jedynie przez puszkę łączeniową IP X5 (odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3 mm)
    - Należy wykonać lokalne połączenie wyrównawcze metalowej konstrukcji wanny (stelaża) z przewodem ochronnym PE instalacji elektrycznej (uziemić). Połączenie to może być wykonane jedynie przewodem o przekroju min. 4 mm2 Cu (zacisk śrubowy znajduje się na stelażu w pobliżu pompy wodnej).
    - Punkt elektryczny podłączenia wanny z hydromasażem musi mieć wykonany pomiar czasu zadziałania wyłącznika różnicowo-prądowego. Wymagany jest protokół z dokonania w/w pomiaru jako załącznik do Świadectwa Podłączenia Elektrycznego.
    Istnieje konieczność wyposażenia instalacji stałej w środki zapewniające odłączenie urządzenia na wszystkich biegunach źródła zasilania, w których odległość między stykami wszystkich biegunów wynosi nie mniej niż 3 mm (w przypadku niezastosowania opcji głównego wyłącznika zasilania).

Oczywiście taki produkt posiada znak CE i dopuszczony jest do sprzedaży (niektóre z wtyczką) - jako bezpieczny, jednak uważam, że należy się zastanowić nad podłączeniem takiego urządzenia (stacjonarnego) do gniazdka znajdującego się w 1 strefie. Kto je tam zainstalował? Może najwyższy czas wyjaśnić tą kwestię.

0
  • #3 20 Cze 2010 21:03
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 20 Cze 2010 21:08
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Wg norm i przepisów, to nie wolno przy wannie zamontować gniazda, chyba, że chcesz uświetnić kąpiel elektrowstrząsami :)

Wanna nie powinna mieć gniazdka, tylko szczelną puszkę z porządnymi dławicami, żeby uszczelnić wejście przewodu do puszki.

Napisz kolego coś więcej, jaka moc wanny [silnika], jakie sieć zasilająca, czy w domu masz wyłącznik różnicowy, bo może się okazać, że Twoja wanna będzie potrzebować oddzielnego zabezpieczenia. Trochę już było na forum o wannach.

Szukajka: wanna

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #5 20 Cze 2010 21:11
    Akrzy74
    Poziom 39  

Bronek napisał:

Cytat:
    Prośba do Moderatora o zamknięcie tego tematu.

Jeśli nie "wybijemy" Mu z głowy tego pomysłu to wyrządzi sobie i innym jeszcze większą krzywdę. Lepiej niech ma świadomość zagrożenia- które jest wysokie.

0
  • #6 20 Cze 2010 22:23
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 20 Cze 2010 23:16
    tragi
    Poziom 22  

Bronek22 napisał:
    Raczej nie wybijemy, stwierdzi, że wie czego nie wiedział.
    (...)
    Bronek

Ale jak się autor naczyta postów, w których wiele osób bardziej doświadczonych od niego wyraża jednoznacznie opinię, żeby się samodzielnie nie brał za podłączanie wanny, to może "zapali" mu się żaróweczka w głowie i pomyśli, że może jednak coś w tym jest, że goście mają rację.

0
  • #8 20 Cze 2010 23:35
    retrofood
    Moderator

tragi napisał:
    Bronek22 napisał:
    Raczej nie wybijemy, stwierdzi, że wie czego nie wiedział.
    (...)
    Bronek

Ale jak się autor naczyta postów, w których wiele osób bardziej doświadczonych od niego wyraża jednoznacznie opinię, żeby się samodzielnie nie brał za podłączanie wanny, to może "zapali" mu się żaróweczka w głowie i pomyśli, że może jednak coś w tym jest, że goście mają rację.

Chciałbym przypomnieć pierwszy post:
    Cytat:
    Chciałbym się dowiedzieć, gdzie umieścić gniazdko przy wannie z hydromasażem wg norm i obowiązujących przepisów?

Kwestie te reguluje norma PN-HD 60364-7-701:2007 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Część 7-701: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Pomieszczenia wyposażone w wannę lub natrysk .
    Tyle, że Koledzy piszący wcześniej, mają rację. To producent i jego zalecenia, nawet zaostrzające wymagania dotyczące zasilania i zasad bezpieczeństwa, mają pierwszeństwo. Norma nie daje rady objąć wszelkich przypadków, a wanna z hydromasażem takie przypadki wprowadza. Dlatego elektryk wykonujący instalację wanny, musi dokładnie rozeznać i zanalizować sprawę uziomu, połączeń wyrównawczych głównych oraz miejscowych i innych zabezpieczeń.
    To jest jedna z najtrudniejszych spraw, o czym wspomniał Kol. Bronek22

0
  • #9 21 Cze 2010 08:27
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 21 Cze 2010 09:30
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Nigdy nie podłączałem wanny z hydromasażem więc jestem ciemny w tym na chwile obecną, ale przypomnę najsłynniejszą wannę w Polsce wannę Wasermana :D też była źle podłączona .

0
  • #11 21 Cze 2010 10:22
    jotko
    Poziom 19  

A może Norbert1977 po prostu jest fachowcem w innej dziedzinie i na tym forum zapytał tylko jak to powinno być podłączone żeby elektryk nie zrobił mu krzywdy.
    A tu od razu kubeł wody na głowę osoby pytającej. Nieładnie koledzy ....

2
  • #12 21 Cze 2010 16:47
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Jeśli autor nie ma pojęcia i chciał się tylko zorientować, to powinien to wyraźnie napisać w pierwszym poście... Nie ma się co dziwić, że koledzy ostro zareagowali. Prąd to nie zabawka, może krzywdę zrobić, szczególnie, jak się ma pod wanną gniazdo 230V.

Poza tym, po ilości informacji zawartych w pierwszym poście, można się spodziewać samodzielnej próby podłączenia.

Wynika to z naszego przyzwyczajenia do "fachowców od wszystkiego", bo instalacje przerabiają kafelkarze, stolarze, murarze i innej maści fachowcy, którzy czasem nie mają zielonego pojęcia o działaniu instalacji. W końcu prąd to faza i zero, dwa druty, które trzeba przypiąć kolorami i będzie działać. Kiedy ludzie zaczną sobie zdawać sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie takie podejście do instalacji, dopiero jak ktoś z rodziny zginie rażony prądem?

0
  • #13 27 Paź 2010 23:41
    sonar34
    Poziom 9  

Witam,

Generalnie posiadam uprawnienia SEP- choć tak naprawdę zupełnie się tym nie zajmuje, jednak jeszcze w szkole o takiej specjalizacji zrobiłem i co nie co umiem. Jednak od lat nie mam z tym do czynienia jeżeli chodzi o zawodowe podejście do tematu.

Powracając do wątku głównego: Ja rozwiązałem sprawę podłączenia w ten sposób:
    Po prostu odkręciłem pokrywę wodoszczelną i odinstalowałem przewód z wtyczką. w jego miejsce zainstalowałem zupełnie nowy przewód (jednak o tym samym przekroju 2,5 `) wpuszczając go w ścianę i już w bezpiecznej strefie w oddalonej o 2 metry zamykanej zabudowie (takiej na różne graty, mopa itp.) połączyłem z przewodem zasilającym. Używając do tego puszki o odpowiedniej klasie. Przewód zasilający będzie samodzielnie poprowadzony bezpośrednio do rozdzielni i tam podłączony do bezpiecznika różnicowo-prądowego oraz do listwy uziemiającej.
    Jedna rzecz, której nie zrealizowałem to nie mam połączeń wyrównawczych. Generalnie dałbym to także do sprawdzenia jakiemuś elektrykowi , który siedzi w tym na co dzień, ale znając z autopsji pełno jest takich którzy wykonują ten zawód "zdobywając" gdzieś uprawnienia i nie do końca znając sie w temacie.

Proszę jedynie o sugestie czy wystarczy tylko podłączyć przewód zasilający do listwy PE (uziemiającej) która będzie w przyszłości podłączona do bednarki na zewnątrz czy należy jeszcze podłączyć osobnym przewodem do lokalnych połączeń wyrównawczych ( dodam ,że takowych nie mam na ten moment zrobionych-dom w trakcie budowy).

Z góry dziękuje za odpowiedzi...
    Proszę o wyrozumiałość

0
  • #14 29 Paź 2010 08:43
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 29 Paź 2010 11:58
    sonar34
    Poziom 9  

To napisz konkretnie co zrobiłem źle! Twoja wypowiedź nie wniosła zupełnie nic do tematu. Zupełnie przypomina wypowiedź polityków: "o wszystkim i o niczym" szkoda... bo to jest podobno forum służące wymianie informacji a nie "wylewania pomyj" na innych. Widzę kolego, że masz tam sporo punktów. Czy zdobyłeś je ujmując innym czy dałeś jakieś konkretne porady??

Proszę innych użytkowników o konkretne informacje. kolegę Bronka również - o ile ma coś konkretnego do powiedzenia...coś co by pokazywało ,że naprawdę się na tym zna i chce się podzielić swoją wiedzą.. chyba że po prostu pisze żeby pisać..

Pozdr.

0
  • #16 29 Paź 2010 12:33
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 29 Paź 2010 13:22
    sonar34
    Poziom 9  

Nic takiego nie napisałem,..a odległość zamontowania puszki podałem..

Więc nie rozumiem w czym problem?

Poza tym moje pytanie dotyczy : Czy w takim połączeniu jakie zrealizowałem potrzeba Jeszce podłączyć do lokalnych połączeń wyrównawczych.

Trzeba?

Dodano po 22 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    sonar34 napisał:
    To napisz konkretnie co zrobiłem źle! Twoja wypowiedź nie wniosła zupełnie nic do tematu.

Nie można zrobić tego przez internet. Potrzebna jest wizja lokalna na miejscu.
    Poza tym zbyt mało napisałeś na ten temat. Liczy sie całokształt, łącznie z odległościami, RCD etc. czyli znajomość całości zagadnienia.
    A z twojego postu wynika ,że to banał, i można robić to co się chce.
    sonar34 napisał:
    Witam,
    Proszę jedynie o sugestie czy wystarczy tylko podłączyć przewód zasilający do listwy PE (uziemiającej) która będzie w przyszłości podłączona do bednarki na zewnątrz czy należy jeszcze podłączyć osobnym przewodem do lokalnych połączeń wyrównawczych

Kolego, masz pretensje. Co to jest bednarka na zewnątrz, bo ja nie wiem o co chodzi. I myślę,że sam nie bardzo orientujesz się w instalacji obiektu.
    Bo w budynku jest GSU, inne elementy, a jakaś bednarka na zewnątrz, co to jest i do czego służy ?
    I na koniec pytanie - o jakim obiekcie piszesz - domek jednorodzinny, mieszkanie na klatce w budynku wielorodzinnym. Gdzie jest ta wanna ?
    Bronek

Jest to domek jednorodzinny. Tak jak wspomniałem jest on w trakcie budowy, więc jeszcze nie ma GSU/GSW. Do Głównej skrzynki uziemiającej będzie podłączona bednarka ( ale to w przyszłości, na razie jest tylko instalacja wewnętrzna)

Tak, to prawda nie orientuje się na 100%-gdybym się orientował nie było by tu mojego postu/pytania.

Dodano po 8 [minuty]:

A propos bednarki, definicja:

Bednarka - taśma wykonana ze stali, o przekroju spłaszczonego prostokąta. Grubość 1-5 mm, szerokość 20 do 85 mm, zwijana w kręgi. W budownictwie stosowana w instalacjach odgromowych (jako uziemienie) dawniej również jako zbrojenie stropu Kleina. Zabezpieczenie antykorozyjne: stal ocynkowana.

Uziemienie konstrukcji budowlanej (np. żelbetowej) = uziemienie zbrojenia + połączenie z instalacją odgromową zewnętrzną

1
  • #19 29 Paź 2010 23:37
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 30 Paź 2010 22:05
    sonar34
    Poziom 9  

Definicja bednarki zaczerpnięta z Wikipedii ;)

Bronek, z całym szacunkiem ale za dużo się od Ciebie nie dowiedziałem. Rozumiem, że nie chcesz się dzielić swoją wiedzą z innymi.. a szkoda...

Pozdrawiam

0
  • #21 31 Paź 2010 08:28
    1044571
    Użytkownik usunął konto