Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z zestawem creative inspire t6100

ar-aero 20 Cze 2010 21:01 2362 2
  • #1 20 Cze 2010 21:01
    ar-aero
    Poziom 2  

Witam.
    Jakiś czas temu koledze "zpsuł" się ten, że zestaw.
    Po rozkręceniu go i dokładnym przyjrzeniu się dostrzegłem pewne ślady osmolenia przy tranzystorze Q3

Jest to BC639

Więc tranzystor ten wylutowałem i pojechałem zakupić taki (lub odpowiednik) w odpowiednim sklepie.

I nie wiem czy to tylko przez to, że całe oznaczenie nie zmieściło się na jego obudowie czy może to zamiennik... nie mam pojęcia bo nie siedzę w elektronice na co dzień ale od czasu do czasu zmontuję jakiś kit.
    Otóż na obudowie tranzystora widnieje oznaczenie C639 zamiast BC639.
    Z tego co wyczytałem w googlach to chyba to samo?

Jeśli c639 i bc639 to to samo... musiało skopać się coś innego bo dalej ani słychu :)
    Teraz zauważyłem, że po włączeniu zestawu tranzystor ten niezwykle bardzo i dość szybko się nagrzewa więc nic dziwnego, iż jak chodził dłuższy czas to się spalił.

Mam więc pytanie do bardziej doświadczonych elektroników... tych, którzy mogą wiedzieć za co ten tranzystor odpowiada i co może być skutkiem jego usmażenia (a zarazem uszkodzeniami poprzez które zestaw dalej nie chce grać i buczeć :) )

Nie wiem czy to coś pomoże ale dmuchając na zimne dodaję zdjęcie z zaznaczoną lokalizacją BC639 (obecnie C639).
    problem z zestawem creative inspire t6100

Ja i kolega byli byśmy niezmiernie wdzięczni za wszelką pomoc :)

Pozdrawiam.

0 2
  • #2 13 Lis 2012 15:47
    iagre
    Poziom 35  

Podepnę się pod ten temat bo mam podobny problem a widzę że tu nie został rozwiązany.

W pewnej ładowarce spalił się tranzystor MPS A06. W necie znalazłem informację że jego zamiennikiem jest BC639. Znalazłem u siebie tranzystor na którym jest napis C639 i tak się zastanawiam czy to jest to samo czy dwa różne tranzystory.

Kto ma rozeznanie w tym temacie i mógłby udzielić zadowalającej odpowiedzi? Czy C639 to jest to samo co BC639 czy dwa różne modele tranzystorów?

0
  • #3 13 Lis 2012 16:29
    ar-aero
    Poziom 2  

Z tego co pamiętam to kumpel oddał zestaw do jakiegoś typka który wymienił chyba kondensatory na zasilaniu i wszystko trybi więc i ten tranzystor spełnia swoje zadanie :)
    [czyt. widocznie C639 to zamiennik BC639]

Pozdrawiam.

0