Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo 3000 N200 - czarny ekran

Martind 20 Jun 2010 21:57 17683 52
    Martind
    Level 10  
    Witam wszystkich forumowiczów. Mam pewien problem z w/w laptopem. W dniu wczorajszym zostawiłem go na noc ( jak to często robię) w stanie uśpienia . Rano go "obudziłem" ale bez rezultatów. Uruchomiałem go powerem i komputer wydobył się jeden długi dźwięk po czym dwa krótkie. Windows normalnie uruchamia się słychać otwarcie windy ale niestety matryca jest czarna nic na niej nie widać , nawet jak w nią przyświecę . Proszę o pomoc. Z góry dziękuję!!
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • TermopastyTermopasty
    artaa
    Level 43  
    Podłącz do zewnętrznego monitora i napisz czy jest obraz.
    Martind
    Level 10  
    podłączyłem go pod zwykły monitor ale bez skutku. Kombinacja klawiszy Fn+F7 nie działa .Rozkręciłe go przeczyściłem styki poruszałem kabelki od monitora i nic nie pomogło .Zastanawiam się czy nie rozkręcić matrycy, bo tego jeszcze nie zrobiłem - czy jest sens??
  • TermopastyTermopasty
    User removed account
    User removed account  
    Xsir
    Level 12  
    Jeżeli potrzebujesz dostępu to tych kart graficznych to pisz kolego. Wymieniłem ich już chyba z 10 sztuk. Czasami są takie objawy jak opisujesz a czasami obraz jest rozmazany i czesto pojawia się pionowy pasek na matrycy. Typowe usterki tych notebooków.
    User removed account
    User removed account  
    Xsir
    Level 12  
    Zdjęcie mogę zamieścić w poniedziałek jak bede w pracy.

Cena karty zmienia się, więc zawsze trzeba się pytać o aktualną.

Najczęsciej montowana jest :

Video card nVidia 256 MB
    FRU: 41R7697

czasami

Video card nVidia 128 MB
    FRU: 41R7696

Gwarancja 12miesięcy- sprowadzane bezpośrednio z IBM

Na chwilę aktualną znalazłem takie zdjęcie:

User removed account
    User removed account  
    ari38
    Level 10  
    Mam dokładnie to samo. Zasnąłem przy filmie, rano wyłączyłem komputer, działał jeszcze normalnie. po kilku godzinach włączyłem i identyczna sytuacja, jak u kolegi rozpoczynającego wątek...
    Quote:
    Jeżeli potrzebujesz dostępu to tych kart graficznych to pisz kolego. Wymieniłem ich już chyba z 10 sztuk. Czasami są takie objawy jak opisujesz a czasami obraz jest rozmazany i czesto pojawia się pionowy pasek na matrycy. Typowe usterki tych notebooków.

Ile kosztuje taka wymiana?

Pluję dziś sobie w brodę, bo wziąłem komputer na firmę, a jak się okazuje, biorąc na firme gwarancja jest tylko na pół roku... Nie róbcie tak albo dowiadujcie się szczegółowych warunków gwarancji.
    Xsir
    Level 12  
    Kolego na firmę jest 12miesięcy od daty zakupu, na osobę prywatną jest 24miesiące
    ari38
    Level 10  
    Xsir wrote:
    Kolego na firmę jest 12miesięcy od daty zakupu, na osobę prywatną jest 24miesiące

No nieważne. Jakbym nie wziął na firmę, to bym właśnie dokonał naprawy gwarancyjnej. Bo komputer kupiony we wrześniu 2008
    Xsir
    Level 12  
    vogelek23 wrote:
    Poczekajmy jednak do poniedziałku, bo na powyższym zdjęciu nie idzie przeczytać wszystkich napisów na chipsecie.

Jak obiecałem fotka chipsetu.

Dodano po 3 [minuty]:

Cena :

41R7697 - 304,64 USD netto.
    Dostępność: E2 lub H/O

Dodano po 2 [minuty]:

Jezeli chciałbyś używaną sprawną bez faktury i paragonu to pisz :)
    ari38
    Level 10  
    Dlaczego to takie drogie? Nie rozumiem. Nie da rady całej karty wymienić po prostu?
    User removed account
    User removed account  
    ari38
    Level 10  
    na allegro można znaleźć za nieco ponad 200zł
    User removed account
    User removed account  
    ari38
    Level 10  
    vogelek23 wrote:

Wiele rzeczy można znaleźć na All...gro za nieco ponad 200zł - proszę sprecyzować, o co Koledze chodzi konkretnie.

Chipsety nowe są, z, jak napisano, usuniętą już wadą fabryczną. Data produkcji luty 2010. Nr modelu: GF-GO7300-N-A3, więc chyba się zgadza, tak? Jak wpiszesz kolego ten numerek to Ci znajdzie odpowiednią aukcję.
    User removed account
    User removed account  
    ari38
    Level 10  
    vogelek23 wrote:
    ważywszy, że wymiana chipsetu w jednym z mazowieckich serwisów kosztuje 360zł z roczną gwarancją, powyższa oferta z All..gro nie jest zbyt atrakcyjna.

no chyba atrakcyjniejsza od tej: ;)
    Quote:
    Cena :
    41R7697 - 304,64 USD netto.
    Dostępność: E2 lub H/O

Dodano po 2 [minuty]:

Jezeli chciałbyś używaną sprawną bez faktury i paragonu to pisz

Dzwoniłem do serwisów kilku i ku mojemu zaskoczeniu, nawet w różnych miastach odpowiedzi są dosyć zbieżne. Wszędzie życzą sobie od 400 do 500PLN za wymianę na ten nowszy (bez wady), a po pytaniu ile by to kosztowało, gdyby samemu dostarczyć chipset, wszyscy mówili, że tego się nie podejmą, a jak już to nie dają żadnej gwarancji, bo zdarza się, że nasi Żółci Przyjaciele, potrafią podmienić sam napis na chipsecie robiąc z tego z wadą, ten bez wady.
    SiGGiS
    Level 11  
    Witam serdecznie,
    mam taki sam problem z tym laptopem.
    Czterokrotnie już go naprawiałem:) Naprawa polegała na oddaniu w ręce kolegi karty graficznej a on wymieniał kulki pod procesorem czy jakoś tak... Raz chyba wystarczyło tylko podgrzać żeby cyna złapała.
    Naprawa była skuteczna na maks 2 miesiące.

Mam pytanie czy już ktoś się skusił na wymianę chipsetu na ten poprawiony? Jeśli tak to proszę napisać gdzie, za ile i jak długo to trwało.

Pozdrawiam:
    SiGGiS
    User removed account
    User removed account  
    ari38
    Level 10  
    Ja na pewno się skuszę, tylko, żę chcę to zrobić w Polsce, a wracam do niej 3 września. Jeżeli nikt tego nie zrobi do tego czasu, to napiszę co i jak, no ale trzeba będzie pewnie na odpowiedź z dwa miesiące poczekać :)
    skonek2007
    Level 2  
    Witam, wczoraj pojawił się u mnie ten sam problem. Dzień wcześniej komputer pracował poprawnie, a dnie następnego po naciśnieęciu klawisza POWER wydał z siebie trzy Beep 1x długie i 2x krutkie. Ekran pozostaje czarny, podłącznie zwnętrzengo monitora nic nie daje. Dysk twardy widać że pracuje normalnie, działa hibernacje.....niestety ekaran nie. jak udał sie Wam rozwiązać ten problem - koszty naprawy. Na moje ieszczęście gwaranca skończyła się 3 tygodnie temu.
    gonzo04
    Level 9  
    Witam, wczoraj wieczorem podczas pracy wygaszacza ekranu zaczął mi ekran mrużyć poziomymi szarymi pasami a po chwili stanęły w miejscu i nie reagował na moje "komendy". Wyłączyłem go po przez przytrzymanie buttona POWER. włączyłem go na nowo już wyświetlacz się nie załączył. Żadnych dźwięków nie wydawał z siebie podczas mrużenia ani później. Widać że matryce podświetla, chciałem sprawdzić czy w ogóle system się ładuje ale niestety nie słyszałem dźwięku ładowania systemu, jedynie zaobserwowałem że kontrolki BT i (raz WiFi) się pali. Podłączyłem go pod monitor zewnętrzny ale jak włączyłem komputer to monitor ze stanu czuwania przeszedł w tryb pracy i od razu z powrotem w stan czuwania.

Pytanie czy mi też padł chipset grafiki czy może coś innego? Jeśli grafika to czy można wymienić całą grafikę na np. mocniejszą czy tylko pozostaje wymiana chipsetu (gdzie można kupić tą grafikę albo chociaż jakie modele do tego lapaka pasowały)? Czy można ten chipset samemu naprawić czy potrzebny do tego jakiś specjalistyczny sprzęt? Jeśli samem to jak?

z góry dzięki za odpowiedzi <browar>
    Tomek
    User removed account
    User removed account  
    gonzo04
    Level 9  
    vogelek23 wrote:

Możesz zakupić inną kartę grafiki (jest to moduł MXM)

No właśnie moja nie posiada modułu MXM
    vogelek23 wrote:
    Naprawiając oryginalną kartę, możesz dostać od 3 do nawet 12 miesięcy gwarancji na naprawę, w zależności od serwisu.

tam gdzie bym naprawił komputer nie dadzą na reballing gwarancji, wspomniał tylko że jeśli w ciągu miesiąca się nie zepsuje to będzie już działać
    serwis24
    Level 10  
    gonzo04 wrote:

tam gdzie bym naprawił komputer nie dadzą na reballing gwarancji, wspomniał tylko że jeśli w ciągu miesiąca się nie zepsuje to będzie już działać

Jesli na ten "reballing" nie daja gwarancji, to zapewne wygrzewają grafike tylko (reflow)
    User removed account
    User removed account  
    SiGGiS
    Level 11  
    U mnie problem SAM się naprawił... Działałem 4 miesiące na monitorze zewnętrznym po czym (kilka dni temu) i ten monitor przestał działać (już raz tak miałem). W sumie z nerwów walnołem w klawiature pięścią i... Naprawił się monitor główny :D Jakież było moje zdziwienie!!
    Niestety następnego dnia zgasł... I zacząłem szukać... Pomogło mocne ściśnięcie obudowy (na włączonym komp) pomiędzy konsolą dotykową a klawiaturą. Jeszcze ze dwa razy się tak stało i za każdym razem pomogło uciśnięcie w tym miejscu.
    Może pomogło by rozebranie obudowy i podłożenie jakiegoś "papierka" który by ciągle uciskał ten układ?
    Ktoś wie co to może być?
    Moderated By witux:

Sprzęt sam się nie naprawi. Układ trzeba np. przelutować lub wymienić. Za walenie pięścią w klawiaturę uważam za poradę szkodliwą. Regulamin pkt. 12. Następnym razem nagrodzę ostrzeżeniem.

sylwusik2
    Level 2  
    Witam kolegów
    Ja również miałem parę razy dokładnie taki sam problem z ciemnym ekranem w laptopie żony.
    Co ciekawe, w moim przypadku okazało się iż wszystkiemu byłe winny urządzenia usb podłączone w momencie startu do komputera (myszka usb, lub pendrive). Po ich odłączeniu komputer startuje bez problemu. Jakas partia kompów została sprowadzona do Polski z tą wadą. Myszkę załączyłem po uruchomieniu już systemu. Następnie wyłączyłem w biosie urządzenia usb i wszystko hula. Sprawdzcie ten objaw u siebie.
    pozdrawiam