Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice do kolumn potrzebny schemat.

Radiowiec 2 20 Cze 2010 22:33 1534 9
  • #1 20 Cze 2010 22:33
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Witam uprzejmie. Tak sie złożyło że od bardzo dawna mam Toskę AWS 303 która bardzo ładnie gra jednak muszę zrobić sobie kolumny. O ile głośniki by się nawet znalazły to zwrotnice na osiem omów raczej nie. Ma ktoś z Kolegów jakiś porządny schemat ? Glośńików " rozbiórkowych " mam dość sporo , wystarczy żeby to dobrać w pary. Cała rzecz rozbija sie o zwrotnice. Proszę o jakiś dobry schemat. Nawet ostatnio widziałem jeden ale był na 4 omy. Pozdrawiam ! :))

0 9
  • #3 21 Cze 2010 01:52
    Pain
    Poziom 25  

Podaj co za głośnikami dysponujesz może się jakiś istniejący zestaw poskłada z tego, a co za tym idzie dokupi albo odtworzy zwrotnicę.

0
  • #4 21 Cze 2010 19:41
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

W porządku ! Tylko porozbieram te " flaki " które mam. A mam kilka czwórek basowych , kilka średniotonówek i jakieś dwa piszczki bo owszem wraz z basówkami w jednych kolumnach " z wystawki " sa piszczki ale spalone i dlatego kolumny przenoszą basy a sopranów ani ani ... Z resztą na nich jest napisane Universum 4 Omy , a na tych z piszczkami ( spalonymi ) Wegert Sound 4- 8 Omów . Ani jedne ani drugie nie przenosza sporanów. Ja chciałbym zrobić kolumny " wyczynowe" czyli połączyć po jednym z każdego typu głośników na stronę czyli Wegert bas jako największy potem jako średniotonówka te dwa universum po jednym na stronę ( mają rozpraszacze ) no i jeszcze po jednej ósemce polskiej z Tonsila pomiędzy średnie a najwyższe tony nie za dużo 15 VA no i piszczki na końcu. Być może ktoś powie że przesadzam ale Toska zasługuje na dobre głośniki bo to wspaniały wzmacniacz. To tyle na razie , zaczekajcie z dzień to napiszę co tam jest w środku i co mam w zapasach. Pozdrawiam ! Myślę że uda się z tego coś zbudować nie musi to od razu grzmieć dwa razy pięćdziesiąt Wat , wystarczy po trzydzieści . :))

0
  • #5 21 Cze 2010 20:03
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Kolego, radzę poczytać najpierw o budowie kolumn, bo to co chcesz zrobić, to z całym szacunkiem- profanacja.

Z tego też co wymieniasz, to nie masz raczej żadnych porządnych głośników. Sprzedaj te rupieci na allegro i skopiuj jakiś sprawdzony projekt, z gotową zwrotnicą.

Cytat:
    nie musi to od razu grzmieć dwa razy pięćdziesiąt Wat , wystarczy po trzydzieści

Nie ważne, czy będzie 30 W, czy 3 kW, bo kolumna głośnikowa to nie żarówka. Pobierze tyle mocy, ile odda wzmacniacz, czyli robiąc bardzo mocne kolumny, a mając słaby wzmacniacz- nic nie zyskujesz tak na prawdę (i w uproszczeniu mówiąc), bo głośniej i tak nie będzie.

0
  • #6 21 Cze 2010 21:10
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

No cóż jak sie nie ma co się lubi to się lubi co się ma.

0
  • #7 21 Cze 2010 21:27
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Wiem, rozumiem Cię, bo też staram się zawsze wykorzystać, co jest pod ręką, ale czasem naprawdę nie warto robić na siłę czegoś bez sensu, tylko dla tego, że ma się jakieś części :) Jak już wchodzą tylko te głośniki w grę, co masz, to na jedną kolumnę wybierz: jeden (najlepszy) niskotonowy, jeden średniotonowy i jeden wysokotonowy (chyba, że głośniki niskotonowe masz jakieś niewielkie, np. 16 cm, to można zrobić 2-way, będzie mniej kłopotu ze zwrotnicą).

Jednak nie oczekuj za wiele, ponieważ nie ma do tych głośników podstawowych parametrów, nie ma też schematu zwrotnicy, więc to po prostu będzie grało, ale nic więcej...

0
  • #8 22 Cze 2010 22:45
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Dlatego też ja niczego od tych głośników nie oczekuję. Mam generator akustyczny do 20 kHz i sobie sprawdzę co one potrafią. Tyle że po tym co pokazały te kolumny to juz mi się powoli odechciewa. No człowieku ! widziałeś taki numer ? Mam kilka głośników tego samego typu połączonych w pseudo kolumny , gra to jak gra ale soprany przenosi , basy i owszem tylko za mało bo nie mam basowych głośników tylko potężne średńiotonówki od starego kina ( projektor objazdowy) i to da się słuchać. Natomiast te podłączam to idą same basy jakby jedne i drugie były nie kompletne czyli do basu. Ale ... te drugie mają skasowane piszczki czyli że albo zwrotnica padła ( w obu na raz? ) albo licho wie co. Po prostu rozbiorę te pudła na kawałki , zbadam pasmo przenoszenia na generatorze ( z włączonym miernikiem akustycznym ) i zobaczę co i jak. To na razie w takim razie i podzielę się rezultatami. Pozdrawiam ! :)) Radiowiec 2

0
  • #9 22 Cze 2010 23:28
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 23 Cze 2010 13:50
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Kolego Matyjas , może trochę łagodniej nie tak nerwowo :)) Ja jestem w trakcie czegoś co sie nazywa przymiarka do budowy kolumn. I w dodatku napisałem że mam zamiar pomierzyć te głośniki tak aby wiedzieć co się z nich da wykroić. Liczyć to ja umiem nie tylko na innych także na siebie. te rady w linku które mi podałeś to są czysto teoretyczne " pobożne życzenia " bo jak już wspomniałem jak sie nie ma co się lubi... To nie brak inicjatywy z mojej strony , raczej brak czasu bo pracuję po dwanaście godzin na dobę. No ale trudno , trzeba będzie głośniki pomierzyć zdjąć charakterystyki i policzyć to samemu. Dziękuję za " wsparcie " temat zamykam.

0