Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc w doborze tranzystora

21 Cze 2010 12:10 1182 6
 • Poziom 9  
  Witam,
  Próbowałem uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie na forum w dziale "Początkujący,nauka" - niestety nikt póki co mi nie odpowiedział.
  Może tu jest ktoś, kto by mógł mi pomóc, gdyż jak już tam wspomniałem
  jestem cienki jak żyletka Wink w tematach doboru elementów elektronicznych w obwodach. Muszę jednak zbudować układ do uC włączający na bazie tranzystora PNP. Prąd jaki ma przepływać przez tranzystor (Ic -?) to ok.200-400mA przy napięciu 12-14,5V. Włączanie tranzystora (baza) przez opornik R napięciem i tu są dwa warianty 5V lub 12V.
  Jak dobrać opornik w obwodzie bazy?
  Jaki zastosować tranzystor? - mam trochę tranzystorów smd BC807. W nocie katalogowej czytam, że Ic=500mA więc prądowo się wyrobi, Max napięcie pracy to 50V ale nie rozumiem parametru Collector Power Dissipation=310mW. Czyżby ten tranzystor przy podanej wartości prądu i napięcia miał szansę na ugotowanie się?
 • Poziom 35  
  Oznacza to, że na kolektorze może wydzielić się 310mW mocy. Czyli mimo że prąd kolektora 500mA a napięcie 50V - to nie może wystąpić razem, byłoby 25W:D Podane parametry są ograniczone właśnie mocą strat - dla 500mA może być 0,6V, dla 50V max 6mA. Chyba to zrozumiałe?
 • Poziom 38  
  O ile dobrze rozumiem chcesz zrealizować klucz tranzystorowy wobec czego moc wydzielana na nim będzie znikoma. A rezystor bazy łatwo obliczyć napięcie -0,7 (Ube) przez Ic/beta. i wyjdzie ci wartość maksymalna. co włączać będziesz tym tranzystorem?
 • Poziom 9  
  Potrzebuję zasilić równolegle stabilizator napięcia, którym zasilam uC. Umożliwi mi to zapis do EEPROMu danych po wyłączeniu urządzenia którym steruje uC. Jeden z portów uC ma sterować właśnie tranzystorem, który będzie wyłączał stabilizator po zakończeniu zapisu. A może użyć jakiegoś mosfeta? Rozwiązanie musi być jak najtańsze (najprostsze) i z uwagi na wielkość PCB wskazane jest użycie elementów smd.
 • Poziom 28  
  Użyłbym FDN308P:
  Obudowa: SOT23
  Id: 1.5A
  Uds: 20V
  Ron: 90mV

  W twoim przypadku na tym tranzystorze wydzieli się 0.4^2*0.09 = 0.014W.

  PS. Przyszedł mi do głowy taki tranzystora bo akurat taki mam pod ręką.
 • Poziom 38  
  A po co chcesz wyłączać stabilizator po wyłączeniu urządzenia?
  Stabilizator sam przestanie działać.
  Jeśli oczywiście to wyłączenie oznacza odcięcie zasilania.
  I to nie ma nic wspólnego z równoległym zasilaniem.
  A z czego ma być zasilany procesor po wyłączenu zasilania stabilizatora?
 • Poziom 9  
  sygnał urządzenia sterowanego włącza/wyłącza stabilizator zasilający uC. Po wyłączeniu stabilizatora energia w kondensatorze jest zbyt mała aby podtrzymać napięcie na czas potrzebny mi aby zapisać dane do eepromu. Stąd zasilanie równoległe stabilizatora sterowane z tego samego uC odłączające zasilanie po skończonym zapisie :-0