Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fale FM niedziałają

jaro18 30 Sie 2004 17:03 2260 18
  • #1 30 Sie 2004 17:03
    jaro18
    Poziom 16  

Niedawno nabyłem radio firmowe z cd i RDS eon od początku miałem z nim problemy na początku padł wzmacniacz "HA 13158A" teraz radyiko szybo podgrzewa płyty i przerywają a jak na złośc niechce działć radio (konkretnie fale fm) podejrzewam że to dekoder fm ale nieznam się na tym umiem wymienic końcówke ale gdzie tam radio to wysza półka dlamnie morze ktoś wie jak poradźić sobie z tym problemem.

• #2 30 Sie 2004 21:43
    damiancz
    Moderator Radia Samochodowe

Jeśli już do nie dekoder FM tyko głowica UKF

• #3 30 Sie 2004 21:46
    makumbapit
    Poziom 16  

Głowice ukf w takich radiach najczęśćiej mają zimne luty wystarczy przelutować

• #4 31 Sie 2004 15:42
    jaro18
    Poziom 16  

makumbapit napisał:
    Głowice ukf w takich radiach najczęśćiej mają zimne luty wystarczy przelutować

Już przelutowałem nic nie pomogło ale mam pytanie jak morzna sprawdzic taką głowice :?: i czy to że niesłychać tylko radyika to musi byc wina głowicy :!:

• #5 31 Sie 2004 17:25
    JM Elektronik
    Poziom 19  

Miałem juz kilka przypadkow uszkodzenia głowicy FM w firmowych radyjkach.Najlepiej jak podstawisz nowa.

• #6 31 Sie 2004 21:51
    jaro18
    Poziom 16  

a gdzie moge dostać taką żeby mi rds też działał 21 nożną

• #7 31 Sie 2004 22:52
    JM Elektronik
    Poziom 19  

Podaj dokładnie nazwe i model sprzetu.

• #8 01 Wrz 2004 13:14
    jaro18
    Poziom 16  

Niejestem pewien bo nigdzie nie pisze ale na głowicy (na tej blaszcze ) jest wyryte daewoo a na obudowie pisze "MODEL NO:. JP 625
    COMPACT DISC PLAYER WITH
    STERO TUNER"
    A na głowicy jest jeszcze naklejka " CAT - 6" I Niżej 99.14 niewiem co to znaczy :!:

• #9 01 Wrz 2004 13:57
    JM Elektronik
    Poziom 19  

Przypusczam ze jest to typowa głowica ukf z 6 nogami obsadzona na na bloku p.cz. koszt takiej głowicy to około 20zł.

• #10 01 Wrz 2004 14:23
    jaro18
    Poziom 16  

gdzie morzna dostać taką głowice ( chodzi mi o to czy w elktronicznym dostane taką)

• #11 01 Wrz 2004 14:38
    jaro18
    Poziom 16  

JM Elektronik napisał:
    Przypusczam ze jest to typowa głowica ukf z 6 nogami obsadzona na na bloku p.cz. koszt takiej głowicy to około 20zł.

Głowica jest opisana i ma 21 nóżek postarm sie je przpisać 1,2-Ant; 3-GND; 4-FM LOC; 5-AM LOC; 6-VT; 7-MW/LW; 8-FM B+; 9-ST/MO; 10-VSM; 11-OSC FM; 12-AM OSC; 13-MPD; 14-S.T; 15-CNT IF; 16-GND; 17-L; 18-R; 19-VCC; 20-SD; 21-AF

Oczywiście w obudowie która jest połączona z masą radia. Jest to całość i tą całoś chciałbym wymienić. Niewiem jak moge sprawdzić czy to rzeczywiście głowica (da się to sprawdzić) :?
    Ortografia. Każdy post przed wysłaniem należy przeczytać i poprawić błędy.[h]

• #12 01 Wrz 2004 17:17
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Ciężka sprawa, to nie jest sama głowica, ale właściwie kompletny odbiornik :(
    Trzeba będzie niestety znaleźć taką samą.
    Ale to nie koniecznie musi być wina tej "głowicy"
    Sprawdź przełącznik zakresów (AM/FM), może nie ma styku na pozycji FM.
    Jeżeli padła część w.cz. głowicy, to mimo wszystko na jej wyjściu powinien być szum. Detektor koincydencyjny FM szumi nawet gdy ma na wejściu bardzo mały sygnał, czyli praktycznie zawsze :D (no chyba, że dostaje właściwy sygnał p.cz. (radio dostrojone do stacji), wtedy na wyjściu jest dźwięk :D )
    Sprawdź napięcia, przy włączonym i wyłączonym zakresie FM.
    Przy włączonym na końcówce 8 prawdopodobnie powinno być napięcie (zasilanie części FM)
    przy przestrajaniu na końcówce 6 powinno zmieniać się napięcie (im wyższa ustawiona częstotliwość, tym napięcie wyższe)
    Sprawdź, czy na wyjściach audio (17 i 18) jest sygnał, jeżeli tak, to padnięte mogą być klucze elektroniczne (albo mechaniczny przełącznik) przełączające źródło dźwięku (radio/CD)
    Bardziej "hardcore'owa" metoda:
    Końcówka 15 to prawdopodobnie wyjście p.cz., jeżeli tak, to weż inne sprawne radio, zlokalizuj w nim filtr p.cz. 10.7MHz (oznaczenie filtru SFT, albo SFE 10.7), filtr ma 3 końcówki, wylutuj go i zamiast niego podłącz sygnał z końcówki 15 (możesz też zostawić filtr i odłączyć tylko jego wejście i podpiąć końcówkę 15 do wejścia). Tak postąpić możesz tylko, gdy jesteś pewien, że ta końcówka to wyjście p.cz., a to się da sprawdzić tylko oscyloskopem (o szerokości pasma min. 10MHz), albo analizatorem widma.
    Analizatorem widma można też sprawdzić lokalne oscylatory głowicy. Na końcówce 11 powinien być sygnał o częstotliwości o 10.7MHz wyższej (lub niższej, ale to rzadkosię zdarza) niż częstotliwość, do której dostrojone jest radio.

CAT-6 to najprawdopodobniej typ głowicy.
    99.14 to pewnie data produkcji, tak jak na scalakach - 14 tydzień 1999 roku

Tyle. Więcej wededukować nie potrafię :D

• #13 01 Wrz 2004 17:54
    jaro18
    Poziom 16  

Styki odpadają poniewż radio jest cyfrowe a szumy są tylko radia niesłychać jeszcze dzisaj postaram się dołączyc fotki

• #14 01 Wrz 2004 18:48
    jaro18
    Poziom 16  

Sprawdziłem VCC i FM b+ mają zasilanie z L i R też jest napięcie ale niema sygnału sprawdzałem na wzmacniaczu i nic. Dziwi mnie fakt że na MW autoszukanie działa a na FM pojawia sie na wyświetlaczu komunikat STOR i tak miga coprawda na MW szuka staci ale znajduje same szumy.

• #15 02 Wrz 2004 08:39
    jaro18
    Poziom 16  

Oto napięcia: zasilanie radia 13,10V napięcie na VCC 9,01V na FM b+ 8,88V a na VT 8,81 i napięcie się nie zmienia. Na kanałach L i R też są napięcia ( na R 3,44V a na L 3,42V).

• #16 02 Wrz 2004 09:27
    shg

Napięcia stałe na L i R to norma, jezeli nie są przepuszczone przez kondensatory, to taka cecha detektora FM, albo taki układ, więc tu raczej jest w porządku.
    Wygląda na to, że zasilanie jest poprawne.

Napisz dokładnie, co da się zrobić (jakie funkcje działają) i co wyświetla się na wyswietlaczu.
    Że MW nic ni "łapie" to norma, ja mam wieże Technicsa i na MW też sam szum.

Czy da się przestrajać ręcznie? Jeżeli tak, to, czy zmienia się napięcie na VT?

Czy radio ma blokadę szumów? (przy braku stacji w głośnikach cisza)

Z tego, co napisałeś wynika, że padło strojenie, ale nie w samej głowicy, tylko układ sterujący.
    Spróbuj odłączyć końcówkę VT.
    Weź potencjometr 10k, jedna końcówka do VCC, druga do masy, a ślizgacz do VT i kręć, do wyjść R, albo L podłącz wzmacniacz, jeżeli złapie jakąś stację to znaczy, że głowica działa. Jak nic nie złapie to albo głowica padła, albo układ sterujący jest na tyle uszkodzony, że nie podaje jakiegoś sygnału na głowicę.

Sprawdź, czy przy zmianie zakresów FM/MW zmieniają się napięcia na końcówkach.

• #17 02 Wrz 2004 09:28
    jaro18
    Poziom 16  

Teraz niewiem wogule co temu radiu jest ponieważ cd cały czas wysówa płyty a niechce przyimować może to nie wina głwicy tylko jakiś układ już szfankuje.

• #18 02 Wrz 2004 09:32
    jaro18
    Poziom 16  

Na VT przy zmianie zakresu nie zmienia się napięcie ciągle to samo teraz musze iść do szkoły ale jak wróce to sprawdze to z prkiem.

• #19 02 Wrz 2004 09:32
    shg

No to już wygląda na "śmierć" układu sterującego całym urządzeniem. Pewnie dla tego też radio nie działa :(

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME