Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technik mechatronik - egzamin zawodowy 2010 (wersja X)

pawel435 23 Cze 2010 01:57 41025 134
  • #61 23 Cze 2010 01:57
    matti1231
    Poziom 12  

Czy to rozwiązanie w jęz ladder, to w twido jest dobrze. Czy ktoś ma jakieś inne propozycje rozwiązań?

• Relpol
  • #62 23 Cze 2010 08:35
    bestia200
    Poziom 2  

zapewne tylu ilu jest mechatroników tyle jest rozwiązań. :) Każdy na swój sposob to pewnie rozwiazywał. A co do grupy slyszałem ze wszysscy mieli X
    wiec ci co dzis beda miec to samo to jak nie zdacie 100% to porazka max.

• #63 23 Cze 2010 09:47
    graber
    Poziom 2  

co napisaliscie w 8 punkcie - wskazania w ekspoatacji?

• Relpol
  • #64 23 Cze 2010 13:12
    Graboll1990
    Poziom 2  

Dzisiaj na egzaminie o 9 bylo napełnianie zbiornika 2 substancjami (2 elekrozawory podłączone na jedno wyjście),gdy juz górny czujnik zasygnalizuje ze zbiornik pełny miało sie na 15 sek wlaczyc mieszadło(silnik) po czym opróżnianie zbiornika(elektrozawór)i znowu napełnianie

• #65 23 Cze 2010 13:31
    matys1990
    Poziom 15  

Dzisiejsze zadanie bylo nawet latwe 4 linie programu trzeba bylo tylko napisac.
    Ja sobie zawalilem bo ni napisalem wnioskow i moze to zawazyc na ocenie

• #66 23 Cze 2010 17:07
    spark90
    Poziom 10  

Co do tego czy miał ktoś inną wersje dowiemy sie jak cke poda odpowiedzi dla danych arkuszy. Tu macie praktyczny z pierwszego dnia z godziny 9

Technik mechatronik - egzamin zawodowy 2010 (wersja X) Technik mechatronik - egzamin zawodowy 2010 (wersja X) Technik mechatronik - egzamin zawodowy 2010 (wersja X) Technik mechatronik - egzamin zawodowy 2010 (wersja X)

A to z dziś

Dzisiaj na egzaminie o 9 bylo napełnianie zbiornika 2 substancjami (2 elekrozawory podłączone na jedno wyjście),gdy juz górny czujnik zasygnalizuje ze zbiornik pełny miało sie na 15 sek wlaczyc mieszadło(silnik) po czym opróżnianie zbiornika(elektrozawór)i znowu napełnianie

Dodano po 2 [godziny] 52 [minuty]:

Ja proponuje takie rozwiązania przedstawiam dwa w języku LAD i IL

To samo w języku IL

LD %I0.0
    OR %I0.1
    ANDN %Q0.1
    S %Q0.0

LD %I0.3
    R %Q0.0

LD %I0.0
    OR %I0.1
    AND %I0.3
    ST %M1

BLK %TM0
    LD %M1
    IN
    OUT_BLK
    LD Q
    ANDN %Q0.0
    S %Q0.1
    END_BLK

LD %I0.2
    R %Q0.1

Mam nadzieje że to jest dobre rozwiązanie jak by ktoś dodał to samo w języku FBD

• #67 23 Cze 2010 19:04
    musiasty
    Poziom 9  

Mam takie pytanie, do ludzi co dziś pisali o 9.
    Czy w waszej szkole też odstawiali takie cuda, że trzeba było zrobić modyfikacje podanego w załączniku układu połączeń sterujących do PLC? Mianowicie zastąpienie cewek lampkami i niby wyeliminowanie stycznika K1 oraz oba czujniki NO, a na rysunku sytuacyjnym jak byk było że jeden był NZ, a drugi NO. Komisja namieszała w głowie tak, że już nie wiedziałem pod co pisać program.

Moja propozycja rozwiązania problemu:

A jeżeli chodzi o język drabinkowa, szkoła nie przygotowała żadnego programu, w którym można było go zaprojektować. Wychodzi na to, że szkoła w moim przypadku odbiera jakieś 10punktów na starcie...

• #68 23 Cze 2010 19:04
    Szymanski90
    Poziom 1  

Na egzaminie o godz. 15 też było mieszadło tylko inne założenia.

• #69 23 Cze 2010 19:26
    harrry_poter
    Poziom 9  

jutro o 9 mam swoj praktyczny, nie mam pojecia jak wykonam fbd skoro nie mialem logo w rekach :(

• #70 23 Cze 2010 20:03
    Graboll1990
    Poziom 2  

Dziwna sprawa Musiasty. Ja pisałem o 9 i nam nie kazano nic modyfikowac jak było napisane.... tak mieliśmy zrobic

• #71 23 Cze 2010 20:35
    Digital_on
    Poziom 9  

Też nic takiego dziś o 9 nie miałem

• #73 23 Cze 2010 22:09
    początkujący009
    Poziom 10  

Witam!
    Ja pisałem dziś o 9 i wszystko mieliśmy gotowe i nic nam nie robili. za to wczoraj o 15 chłopakom przewali egzamin i coś podpinali. Słyszałem też jak w komisji mówili że przyszły juz rozporządzenia odnośnie jutrzejszego egzaminu tak że musza coś pozmieniać na pewno na jutro. Ja miałem podobny program drabinkowy. FBD coś ściemniłem ale na pewno źle bo w mojej szkole tego nie braliśmy. Mam takie pytanie do piszących dziś o 9 przeczytał ktoś dokładnie ostatni załącznik pisało tam że elektrozawory są normalnie otwarte czyli jeśli nie podajesz napięcia na niego to on jest po prostu otwarty a jeśli podasz to się zamknie. Dobrze to rozumiem?

Dodano po 17 [minuty]:

spoko chce tylko wiedzieć bo myślałem nad tym długą chwile i stwierdziłem że gdy nie ma napięcia zawór przepuszcza ciecz gdyż nie jest zamknięty... ja chce już odpowiedzi z CKE

• #74 23 Cze 2010 23:41
    spark90
    Poziom 10  

Co do tych zmian to wydaje mi sie ze chodzi tylko o jedną szkołę, musieli wcześniej nie spełnić jakiś wymagań i dopiero w trakcie wprowadzali zmiany w egzaminie a nie w stanowisku. Mam pytanie do tych co już pisali czy w oba dni były tylko języki LAD i FBD. Bo w mojej szkole programy pisze sie w TWIDOSOFT i tam jest konwerter z LAD na IL

• #75 24 Cze 2010 00:29
    Graboll1990
    Poziom 2  

Tak z tego co sie orientuje to wymagane byly tylko te dwa jezyki dotychczas. U mnie bylo tak napisane że wydruk miał byc w LAD ( nie wiem moze to zalezy od programu na jakim sie robi i sterownika ), a FBD miał byc napisany jedynie na karcie odpowiedzi .

• #76 24 Cze 2010 08:18
    slawek2406
    Poziom 1  

No u mnie był tylko LD i FBD, a program z jakiego korzystaliśmy, to LOGO Soft Comfort.
    Ja pisałem w pierwszym terminie, a więc miałem sterowanie drzwiami przesuwanymi, a tu poniżej wrzucam moją wizję tego programu:

• #77 24 Cze 2010 09:43
    Diabello
    Poziom 10  

A ja mam takie pytanko do osób które pisały w drugi dzień o godz. 9 czyli pierwsza wersja zadania ze zbiornikiem i mieszalnikiem : Czy ktoś z was uwzględnił ten wyłącznik trójfazowy W1? Było to dla mnie dziwne, bo w treści zadania było napisane, że jest on sterowany sterownikiem PLC i odpowiada za włączenie silnika M1, był on też podany w spisie elementów razem z czujnikami, przekaźnikiem, przełącznikiem itd., a w tabelce przyporządkowania już go nie było. Czy ktoś zwrócił na to uwagę?

• #78 24 Cze 2010 10:24
    początkujący009
    Poziom 10  

Spark90 w naszej szkole sa te dwa języki LAD i IL lecz nie ma FBD który chcą mieć na karcie egzaminacyjnej. Odnośnie tego wyłącznika 3fazowego to on służy do wyłączenia zasilania na całą szafę sterowniczą i nie steruje silnikiem. Silnikiem M1 steruje stycznik K1.

• #79 24 Cze 2010 10:26
    musiasty
    Poziom 9  

Widzę, że jesteśmy wyjątkiem z tymi modyfikacjami.. Jakoś mam złe przeczucia co do skutków tego..

Diabello, po egzaminie też zacząłem się zastanawiać, czy ten wyłącznik mieliśmy uwzględnić. Tyle, że na układzie połączeń sterujący owy przełącznik nie był uwzględniony, więc według mnie nie trzeba było go uwzględnić, oczywiście mogę się mylić.

U nas z kolei nacisk był na język FBD, a LAD i IL omijany był szerokim łukiem.. Czego skutkiem jest brak programów do programowania LAD na stanowisku, co dla mnie osobiście jest absurdem.

• #80 24 Cze 2010 10:31
    początkujący009
    Poziom 10  

Ja osobiście napisałem o nim w 3 punkcie że go zamontowałem na szafie sterowniczej bo podobno (tak pisało w ostatnim załączniku tam miał być).

• #81 24 Cze 2010 12:01
    Diabello
    Poziom 10  

ale wyraźnie było napisane że ten wyłącznik W1 jest sterowany sterownikiem PLC, to jak on ma być sterowany bez uwzględniania go w programie... mam co do tego duże wątpliwości. Też zastanawiałem się dlaczego nie ma go na schemacie elektrycznym. początkujący009 wiem, że silnikiem steruje przekaźnik K1, ale w treści zadania było napisane też o tym wyłączniku W1.

EDIT: przeglądając ten temat widzę, że chyba w każdej szkole uczą inaczej... nie wiem jak wy, ale ja mam sporo zastrzeżeń co do poziomu kształcenia na mechatronika w technikum... wiele zagadnień jest pomijanych, nie omówionych do końca. Co do programu my używaliśmy STEP-7 MicroWIN i tam bez problemu można zamienić program z LD na FBD czy IL dwoma kliknięciami myszki. Zawsze robiliśmy w LD, a FBD było bardzo mało, o IL nawet nie wspominając.

• #82 24 Cze 2010 13:03
    Digital_on
    Poziom 9  

No niestety ale to są polskie egzaminy że nigdy do końca nie jest wszystko jasne. Jeżeli go wstawiłeś do programu to nic się nie stało oni się będą głowili co z tym zrobić :)

• #83 24 Cze 2010 13:34
    PanKeczup
    Poziom 9  

Ja miałem dzisiaj egzamin, przed chwilą wróciłem. Dzisiaj było coś takiego że, jest myjnia samochodowa i jak podjeżdża samochód to wykrywa go czujnik i drzwi do myjni się otworają, mają być otwarte przed 5 sekund i następnie mają się zamknąć. Wejścia do PLC to czujnik i dwie krańcówki położenia drzwi. Wyjścia to 2 przekaźniki które odpowiadają za prawe i lewe obroty silnika drzwi.

• #85 24 Cze 2010 14:31
    Magnum 200
    Poziom 10  

PanKeczup napisał:
    Ja miałem dzisiaj egzamin, przed chwilą wróciłem. Dzisiaj było coś takiego że, jest myjnia samochodowa i jak podjeżdża samochód to wykrywa go czujnik i drzwi do myjni się otworają, mają być otwarte przed 5 sekund i następnie mają się zamknąć. Wejścia do PLC to czujnik i dwie krańcówki położenia drzwi. Wyjścia to 2 przekaźniki które odpowiadają za prawe i lewe obroty silnika drzwi.
    Drzwi miały sie zamknąć po 5 sekundach jeśli czujnik nie wykrył żadnej przeszkody, a nie 5 sekund po otwarciu.

• #86 24 Cze 2010 15:50
    stanley79
    Poziom 10  

To czas liczyć teorie ;ddd
    http://www.cke.edu.pl/images/stories/010KLUCZE_ZAW/TECH/t_mechatronik_102_x_k.pdf

39 ;) Mogło być lepiej no, ale az 3 błędy w BHP ;//

Mam pytanie do tych do pisali praktyczny we wtorek na godzinę 15.
    Czy te drzwi miały się zamykać po 5 sekundach bezczynności czujników? Czy po otwarciu drzwi miało liczyć 5 sekund i jak żaden czujnik w tym czasie nie zadziałał miały się zamykać?

• #87 24 Cze 2010 16:25
    PanKeczup
    Poziom 9  

Fck Yea 32/50 :D i 16/20. Zdane i git ;] Ehh tylko nie wiadomo jak ten praktyczny.

• #88 24 Cze 2010 17:26
    spark90
    Poziom 10  

początkujący009 też ZSME Tarnów. No ja przez 4 lata spotkałem sie tylko z LAD żaden nauczyciel nie kwapił sie o omówienie chociaż jednego z innych języków. Nawet na kompach co są u nas przygotowane do egzaminu nie ma programu co można by w nim napisać program w języku FDB. A co do teoretycznego to zdane 29/50 i 15/20

Ja pisze praktyczny jutro zdaje sie została nam tylko albo roleta w oknie albo jakaś taśma

• #89 24 Cze 2010 17:42
    mateusz11180
    Poziom 1  

Witam mechatronik-ów , ja egzamin miałem w środę na 9, a swój układ zrobiłem tak, niech ktoś kumaty zobaczy czy w miarę dobrze (mieszalnik do chemikaliów)

• #90 24 Cze 2010 18:23
    stanley79
    Poziom 10  

W sumie to dziwne, że was nikt tego nie uczył. U nas uczyli wszystkie języki, głownie wałkowany był LAD, trochę mniej FBD, a najmniej IL. Przy stanowiskach też nie mieliśmy programu do FBD, ale jednak jak ktoś umie napisać LAD to bez problemu to można przerobić na FBD jak się zna podstawowe bloki OR, AND, SR