Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technik mechatronik - egzamin zawodowy 2010 (wersja X)

pawel435 24 Cze 2010 19:09 42567 134
    matt90pl
    Poziom 10  
    to dzisiejsze zadanie z drzwiami, zrobilem tak:
    wszystkie wejscia to momentary pushbutton

dobrze to jest?

teoria zdana :D czesc I 29/50, czesc II 16/20 :D
  • IGE-XAOIGE-XAO
    spark90
    Poziom 10  
    Sory że tu tak kompletnie z innej beczki. Wie ktoś kiedy będą wyniki matur ??
    PanKeczup
    Poziom 10  
    Wydaje mi się że 30 czerwca.
    matt90pl
    Poziom 10  
    matury 30 czerwca. moze ktos podac jakie byly dzisiaj zadania?
  • IGE-XAOIGE-XAO
    spark90
    Poziom 10  
    Dziś miałeś

Brama wjazdowa do myjni samochodowej jest sterowana sterownikiem programowalnym PLC. Brama jest napędzana silnikiem elektrycznym M; silnik wiruje w prawo - podnoszenie bramy (operand Y0), silnik wiruje w lewo - opuszczanie bramy (operand Y1). Samochód wjeżdżający do myjni jest rozpoznawany przez czujnik refleksyjny F2 (operand X2) - brama otwiera sie, samochód wjeżdża do myjni, a po upływie 5 sekund brama zamyka sie. Pozycje skrajne bramy (góra, dół) sygnakizowane są odpowiednio przez łączniki krańcowe S0 (operand X0) i (operand X1)

Jeśli ktoś wie o co chodzi z tymi operandami czy one coś zmieniają ??
    matt90pl
    Poziom 10  
    nic nie zmieniaja.
    zrobilem to tak ale nie wiem czy dobrze...

co wy na to?
    spark90
    Poziom 10  
    Nie wiem nic z języka FBD mógłby ktoś napisać ten program w języku LAD
    matt90pl
    Poziom 10  
    oto lad:

a w zadaniach trzeba bylo fbd czy lad czy moze ten i ten?
    czaro_1990
    Poziom 10  
    U mnie w szkole mielismy tylko quicka II wiec napisalem tylko w FBD;//
    spark90
    Poziom 10  
    Dzięki widzę że w różnych programach język LAD wygląda troche inaczej. Tak w każdym zadaniu trzeba było napisać dwa programy w LAD i FBD
    dam27s
    Poziom 10  
    To mój program w fbd do zadania z myjnią samochodową i dodatkiem specjalnym w myjni "układem samodiagnozujacym " nazwanym KD sprawdzajacym urzadzenia myjni
    I1-czujnik refleksyjny
    I2-s0 drzwi w górze
    I3-s1 drzwi dół
    I4 -układ kontrolno diagnozujący myjni samochodowej
    q1-drzwi do góry
    q2 drzwi dół
    powinien być ten program z wszystkimi założeniami założonymi w treści zadania egzaminacyjnego
    spark90
    Poziom 10  
    A co wpisywaliście w wskazaniach eksploatacyjnych ??
    czaro_1990
    Poziom 10  
    cz I 36/50 cz II 17/20 niezadowolony....:/ powiedzcie jak zrealizowaliscie blokade drzwi zeby sie nie zamykaly podczas otwierania i odwrotnie?? ja w programike a prawdopodobnie nalezalo zrobic to elektrycznie przez styki nz K1 i K2 tak jak w tamtyn roku z drzwiami garazowymi bo mam do tego punktak (z 2009 czerwiec) a w zadaniu nie bylo mowy o dodatkowych stykach K1 i K2
    stanley79
    Poziom 10  
    Trzeba to było uwzględnić w programie :) Nawet w treści to było wspomniane. Nie trzeba było używać styków K1 K2, nawet uważam że nie było wolno :)
    RADOMASTER
    Poziom 10  
    Tu jest rozwiązanie z 24 (czwartek) zadanie nr 6 nawet zbytnio nie musiałem się zastanawiać :D

michałek_90
    Poziom 9  
    Witam, mam pyanie do tych, którzy zdawali egzmin dla mechatronika w tym roku. Uwazam, ze samo zadanie bylo dosc proste, ale czy wszystkie polecenia byly dlawas zrozumiale? I czy nie mieliscie wrazenia, ze troche ten egzamin byl "niedopracowany'? np: centralna komisaja nie dała wytycznych co do rodzaju oprogramowania do sterownika plc, a potem na arkuszu napisano,ze ma byc wydruk w jezyku LD. U nas w szkole jest program Quick II (w FBD). Odnosze wrazenie, ze troche zamieszania było.
    matt90pl
    Poziom 10  
    Ja uważam że poziom zadań był zbyt zróżnicowany. W środę i w czwartek program to był banalny, a w piątek szok ! Nie powinno tak być wszystko powinno być na jednym poziomie , a nie tak różnicować zadania.

Proszę poprawić pisownię!
    [_P_]
    spark90
    Poziom 10  
    Ja pisałęm w piątek przyznam sie że ze chwile musiałem dobrze pomyśleć o co w tym chodzi. A co do całości egzaminu to myśle że wszyscy mamy wiele zastrzeżeni i to uzasadnionych np:
    - nie było podane jaki sterownik ma być przygotowany
    - każda szkoła miała swój program ( u mnie np nie było programu do FBD)
    - zmiany podczas pisania egzaminu które przychodziły z CKE
    - pacząc na egzamin 1 a 7 to patrząc po treści zadania to nie były one układane razem, chodzi mi o drógą część z (operandami)
    - i myśle ze i wy macie jeszcze jakieś zastrzeżenia

Mnie osobiście teraz interesuje jak CKE z tego wybrnie ?? Bo zrobili duży mętlik, osobiście uważam ze za rok wrócą do pisania praktycznego tylko na karce

Proszę o korzystanie z przycisku Technik mechatronik - egzamin zawodowy 2010 (wersja X) przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne/ gramatyczne i inne nie będą tolerowane, regulamin pkt 15.
    "Poprawna polszczyzna źródłem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!"
    Jak kończymy zdania?
    Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    Proszę to poprawić.
    [_P_]
    bestia200
    Poziom 2  
    - każda szkoła miała swój program ( u mnie np nie było programu do FBD)
    z tego co sie spotkałem z oprogramowaniami sterownika podczas robienia programu jest opcja przetworzenia programu na inny jezyk z LD->FBD->St.
    - nie było podane jaki sterownik ma być przygotowany
    bo to szkoła wysyłała informacje o tym jaki daje sterownik i oprogramowanie dla zdających egzamin.
    Cke mało to interesuje jak wybrnie. Po prostu nie zda 75% jak w tamtym roku i to jest ich założenie.
    michałek_90
    Poziom 9  
    No właśnie. CKE nie dała wytycznych co do rodzaju sterownika ani oprogramowania. Potem wymagała wydruku w języku LD. A czy pisaliście na karcie odpowiedzi 2 razy program? (tzn w jezyku FBD i LD) oraz jeszcze na komputerze? Czyli w sumie 3 razy trzeba było napisać ten sam program tak? Bo ja tego do końca nie rozumiałem.
    RADOMASTER
    Poziom 10  
    U mnie w szkole są sterowniki LOGO! i tam jest funkcja przejścia z LD na FBD i odwrotnie. Ja drukowałem obydwa języki i powinno być git. A co do CKE to po prostu się uczą na błędach ale i też próbują nam ułatwić zdanie egzaminu by polepszyć statystyki. Zamieszanie wynika z tego że za dużo tam siedzi mądrych głów i co chwila jakaś miała inny lepszy pomysł co w efekcie dało ogólne zamieszanie i nikt nic nie wiedział na 100% po prostu nikt nie sprecyzował wymagań itp. Również władze szkolne maja w tym udział bo szkoły są nie wyposażone w jednakowy i wypasiony sprzęt uczymy się na tym co nauczyciele wymotają ... tak przynajmniej jest u mnie.

Jak ktoś zdawał w czwartek to może wrzucić foto swojego programu, bo z chęcią bym porównał ze swoim? :)
    michałek_90
    Poziom 9  
    U mnie są dwa programy. Jeden w LD, drugi w FBD. U nas niektórzy wydrukowali dwa, a niektórzy tylko jeden program , a reszte na kartce napisali. Szkoły też kupują zwykle to co jest najtańsze. W sumie nie ma się co dziwić. Ale jeśli CKE szczegółowo sprecyzowałaby rodzaj sterownika, i wszystkie szkoły miałyby taki sam, to nie byłoby takiego zamieszania. Ja znów słyszałem, ze CKE wydałą komunikat, ze w związku z tym, ze było sporo problemów z wydrukiem, to nie bedeą one brane pod uwagę.
    matt90pl
    Poziom 10  
    u mnie drukowaliśmy program i pisali na kartkach. CKE strasznie miesza z tym egzaminem, jest dużo niejasności, i przede wszystkim poziom zadań powinien być bardziej zrównany i nie 75% żeby zdać ten egzamin tylko powiedzmy 50% to by była taka granica do przyjęcia.
    bizon6
    Poziom 10  
    w Białymstoku w 4 zestawie było niezłe zadanie z mieszalnikiem
    Dwie substancje wlewane są do mieszalnika przez elektrozawory Y1 i Y2
    Dwa czujniki pływakowe odpowiadają za napełnienie zbiornika S1 za max
    oraz S2 za min. Zbiornik jest szczelny a ciśnienie w jego wnętrzu kontrolowane przez
    czujniki ciśnienia Pa1 za max.oraz Pa2 za minimalne ciśnienie.
    Substancja jest mieszana przez 15 sekundach od momentu napełnienia na max.silnik mieszalnika sterowany jest za pomocą stycznika K1, po wymieszaniu następuje spuszczanie za pomocą elektrozaworu Y3. Wszystko jest uruchamiane przyciskiem P1 i powtarza się automatycznie do momentu wył.P1
    Założenia
    Po załączeniu P1 sprawdź napełnienie zbiornika (S2)
    Jeżeli zbiornik jest pusty uruchom Y1 iY2 jeżeli w czasie napełniania ciśnienie przekroczy max.blokuj K1 oraz odłącz dopływ substancji Y1 Y2.
    Jeżeli w czasie mieszania ciśnienie spadnie poniżej min. zablokuj Y3 i przerwij mieszanie pozostań w tym stanie do momentu interwencji personelu.
    Jeżeli w czasie napełniania nie zadziała Pa1 to po napełnieniu do max. zbiornika (S1) włącz mieszadło na 15 sekund jeżeli w czasie mieszania nie zadziała Pa2 to po 15sekundach wyłącz mieszadło i uruchom zawór spustu Y3 po całkowitym opróżnieniu zbiornika powtarzaj cały proces od początku.
    Andy2208
    Poziom 10  
    Dlaczego mówicie, że musieliście osobno pisać program LD i osobno FBD? W jakim programie to robiliście? Ja robiłem na "Step7 coś tam" i po napisaniu programu w języku LD, wystarczyło przełączyć na FBD i zrobić z tego print screeny ;) Tak jak to opisano w tym linku.

Nie wiecie kiedy będą wyniki z egzaminu? Słyszałem dwie sprzeczne wersje, że ostatniego lipca i ostaniego sierpnia. Kiedy w końcu?
    PanKeczup
    Poziom 10  
    Ja również pracowałem z oprogramowaniem Step 7. Tam w opcjach wystarczyło pozmieniać i był git. Ciekawe czy program w ogóle dobrze napisałem ;] Ja słyszałem że wyniki będą pod koniec sierpnia, długo trochę trzeba czekać :/. Idziecie gdzieś dalej na studia? Jak poszła wam matura?
    jagus13
    Poziom 10  
    Maturka zdana :) a ja pisalem w twido soft i nie miałem takiej opcji żeby z lad przelaczyc na fbd i już jestem w tył bo nie mam tego w FBD :/ a reszte napisalem.

Zdania rozpocz matuynamy wielką literą, a kończymy?
    Proszę to poprawić.
    Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    [_P_]
    marcfel1500100900
    Poziom 12  
    Witam wszystkich zdających
    Zna ktoś termin ogłoszenia wyników??
    Wszędzie pytam, ale nikt nic nie wie.
    Z tego co wiem wyniki mają być ogłoszone do dnia 23 sierpnia.
    Ja bym wolał znać je wcześniej:D
    Jestem ciekawy:)