Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie diodami miecza świetlnego

adamkot 21 Cze 2010 18:30 2346 8
  • #1 21 Cze 2010 18:30
    adamkot
    Poziom 2  

Syn poprosił mnie żeby zrobić mu miecz świetlny z diodami i chciałby żeby gdy go załączy to oświecał się tak jak na filmie (od dołu do góry) i gasił odwrotnie szukam schematu na jakieś 50 diod ale na jakiś prostych układach a nie na procesorach do programowania.Coś takiego sterowanie diodami miecza świetlnego

0 8
  • #2 21 Cze 2010 19:05
    maciej_333
    Poziom 34  

Jeżeli układ taki miałby zapalać te diody LED tylko w jednym kierunku to nie ma problemu. Jeżeli ma być w dwie strony to już gorzej. Można zastosować np. rejestry przesuwne np. 74164 i jakiś generator. Łatwo pozyskać efekt zapalania diod w jedną stronę, potem gaśnięcie wszystkich i ponowne zapalanie.

0
  • #3 21 Cze 2010 19:22
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Na pojedyńczych układach, to będzie kłopotliwe (część układów, które by się do tego nadały już wypadło z obiegu), a poza tym będziesz musiał prowadzić tyle przewodów ile jest diod. Na mikroprocesorze możesz zrobić wyświetlanie multipleksowane co ograniczy ilość przewodów do N+M przewodów, gdzie N*M to ilość diod do zaświecenia. Poza tym mikroprocesor daje możliwość uzyskania różnych efektów zapalania i gaszenia diod (w tym płynne).
    Zainteresuj się procesorkiem Atmega i programowaniem w języku Bascom (jest do tego książka po polsku i masę przykładów w Internecie).

0
  • #4 22 Cze 2010 15:55
    marcinszyk
    Poziom 11  

Usunąłem mój kod który uważaliści za śmieszny. Proponujecie skomplikowne rozwiązanie , lecz do tej pory nie zauważyłem , aby ktoś zaproponował inne rozwiązanie...

0
  • #5 22 Cze 2010 17:22
    Cersunited
    Poziom 16  

Atmega 16 do diod to trochę marnotrawienie.Do tego kod nie dość że w Bascomie to jeszcze tak nieoptymalny. Niemożna zrobić tego w dwóch pętlach?Jak ma już kolega się zainteresowac uPc to uczyć sie C a do tego starczyła by w zupełności At8.Albo popularne układy do linijek świetlnych z pomiarem wartości DC szeregowo.Im wyzsze napięcie tym więcej diod sie płynnie zapali ąz do ostatniej

0
  • #6 22 Cze 2010 18:02
    maciej_333
    Poziom 34  

Kod podany przez kolegę marcinszyk jest bez urazy zwyczajnie śmieszny. Nie lepiej to zrobić za pomocą Timera i przerwania ??? Jest to eleganckie i optymalne.

Był kiedyś taki scalak UL1980 - jest sterownik właśnie linijki świetlnej. Im większe napięcie podane zostało na wejście tym więcej diod się świeciło. Katalog podaje, że za pomocą dwóch takich układów dało się zrobić linijkę z 24 diod LED. W celu pozyskania wymaganego efektu należałoby podać na wejście przebieg trójkątny.

Jeżeli chodzi o układy obecnie dostępne to jedyne co przychodzi mi do głowy to rejestry przesuwne np. 8-bitowe 74164. Lepszy jednak byłby 74198, który pozwala na przesuwanie w lewo i prawo. Pozwoliłoby to na pozyskanie wymaganego efektu. Jednak tu potrzeba garści scalaków. Najlepiej zastosować mikrokontroler i się niczym nie przejmować.

0
  • #7 22 Cze 2010 22:30
    TokamakPl
    Poziom 16  

Najprościej bez uC? generator + przerzutnik SR + 12 x 74HC194 (4 bit bi-dir reg) połączone szeregowo. Ale będzie miało swój rozmiar, w rączce miecza świetlnego się nie zmieści. Można zapalać za jednym razem 2 diody, wtedy będzie tylko 6 rejestrów ale to i tak sporo. Rozwiązanie uC to 1 układ z co najmniej 9 portami do sterowania + jakiś dekoder 1 z 16.

0
  • #8 22 Cze 2010 23:05
    Cersunited
    Poziom 16  

najlepiej będzie jednak z tego co widzę z uPc i diody ułożone w matryce na dwóch portach np B i D atmegi 8 i mamy 64 diody. Do tego niech autor doda jakiś akcelerometr jedno-osiowy z wyjściem napięciowym np z Freescala i machnięcie w dół zapali po kolei a machnięcie w górę zgasi :) wtedy to już prawdziwy Jedi :)
    pozdrawiam

Moderowany przez Mirek Z.:

Zdanie zaczyna się dużą literą, stosuje znaki przestankowe itp. Regulamin - p.15.

0
  • #9 23 Cze 2010 01:53
    vonar
    Poziom 28  

maciej_333 napisał:
    Był kiedyś taki scalak UL1980 - jest sterownik właśnie linijki świetlnej. Im większe napięcie podane zostało na wejście tym więcej diod się świeciło.

W miarę dostępny jest podobny do niego LM3914 ;)

Ale zgadzam się z tym, że realizacja tego na uC będzie mniej kłopotliwa... Co powiecie na ATtiny2313, 6 PNP, garść rezystorów i taki wyklepany na szybko kawałek kodu? Zaświeci 48 diod, oczywiście jeśli w ogóle ruszy ;)

edit: No i za pierwszym razem by nie ruszył - odwróciłem sterowanie tranzystorami...

0