Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz gitarowy i problem

spox317 30 Sie 2004 17:53 1365 4
  • #1 30 Sie 2004 17:53
    spox317
    Poziom 15  

Witam
    Wlasnie zmontowalem przedwzmacniacz gitarowy clean (schemat w zalaczniku). Jest na ECC83 i wczesniej jak go bez chassis podlaczylem to byl dzwiek ale i straszne szumy. Zmontowalem chassis myslac ze obudowa metalowa wyeliminuje to ale lipa :/ co snie tak jak odrazu po wlaczeniu dzwieku gitary nie ma, tylko szumy (acha i grzeje lampe z pol minuty zanim wlacze pozostale elektrody) no i po jakims czasie jest juz lepiej ostawiajac potencjometry slychac dzwiek i czasami nawet szumy znikaja i gra elegancko i potencjometry barwy dzwieku dzialaja wszystko ok. potrwa to 10s i szumy ale dzwiek dalej i tak co jakis czas. Podlaczam to na razie do koncowki na OPA549 ktora jest jaknajbardziej sprawna. I nie wiem co jest :/. Rezystory mam w 75% metalizowane reszte to zwykle bo nie bylo :( ale to na penwo nie przez nie tym bardziej ze dziwnie co jakis czas jest elegancko. Dwa koncensatory ceramiczne 250p i 120p sa na 50V bo nie mieli innych :( Przelacznik bright jeszcze nie zamontowalem czyli jest jak by w stanie wylaczonym. I nie wiem co jest nie tak :/ zaraz bede montowac koncowke mocy na ampie EL84.
    Bardzo prosze o pomoc

Pozdrawiam
    Łukasz

P.S. Kiedy preamp gra przez chwilke bez szumow to lampa gra pieknie ah... ;) gdyby nie te szumy

0 4
  • #2 30 Sie 2004 18:34
    spox317
    Poziom 15  

Napiecie na nózce 3 jest 1V, na 8 jest 2,75V, na 1 nozce jest 100V. Czyli cos nie tak....

0
  • #3 30 Sie 2004 19:17
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

spox317 napisał:
    napiecie na nózce 3 jest 1V, na 8 jest 2,75V, na 1 nozce jest 100V. Czyli cos nie tak....

Napisz jeszcze jakie masz napięcia na pinach 2, 6, 7.
    Czy oporki w katodach masz takie jak na schemacie?
    Lampa jest nowa czy używana?

Co do zasadniczego problemu:
    1. Czy objaw polega na szumie (szszszsz....) - pytam bo niektórzy początkujący piszą tu czasem że wzmacniacz daje szumy, a tak na prawdę idzie o brum sieciowy...
    2. Ustal który stopień szumi - zakręć do makszymalnego ściszenia potencjometr Gain i zobacz czy dalej szumi.
    3. Upewnij się że przyczyna jest we wzmacniaczu - zewrzyj do masy wejście.
    4. Sprawdź czy szum nie pochodzi z jakiegoś niekontaktu - opukaj elementy (łącznie z lampą), pokręć potencjometrami, poruszaj przewodami, sprawdź gniazdo wejściowe.
    5. Sprawdź czy układ nie wzbudza się na częstotliwościach ponadakustycznych (najlepiej oscyloskopem).

0
  • #4 30 Sie 2004 19:44
    spox317
    Poziom 15  

Witam
    By nie popelnic bledu daje pliki dzwiekowe. Jeden jaki udalo mi sie osiagnac przy najlepszym kreceniu potencjometrami, a drugi jaki jest praktycznie zawsze.
    Lampa byla kupiona od czlowieka ktory przetrzymuje je od czasow kedy lampy bylly na porzadku dziennym. Czyli juz nowe nie sa ale uzywana chyba nie byla. Co do rezystor przy nozkach to tam gdzie jest to 0,96V mam inny rezystor ale bardzo bliski własciwemu ale o dziwo tu jest dobrze a tam gdzie jest odpowiednio jest innaczej.

P.S. Przepraszm moderatorow za wielkosc zalacznika!

0
    Załączniki:
  • #5 30 Sie 2004 20:28
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

spox317 napisał:
    Witam by nie popelnic bledu daje pliki dzwiekowe.

To raczej nie szum ale trzaski z szumem.

Jesteś pewien jakości twoich potencjometrów?
    Zobacz co się stanie jesli te potencjometry obejdziesz ( kondensator 0,1uF między anodę stopnia I a siatkę II stopnia, oraz siatka II stopnia przez 1MOhm do masy).

I wywal te kondensatory na 50V, zwłaszcza ten 250p.
    Dla próby po prostu go wytnij - co najwyżej stracisz regulację wysokich tonów...

0
  Szukaj w 5mln produktów