Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Separacja elektryczna, czy instalację można mufować?

21 Cze 2010 19:26 3610 14
  • Poziom 9  
    Witam Panowie.
    Mam pytanie - w instalacji separowanej mam potrzebę przeniesienia całego układu - min transformatora separacyjnego do innego pomieszczenia.
    I w trakcie planowania tej akcji powstało pytanie, czy z punktu widzenia sztuki nie będzie problemów, jeśli kable się przedłuży?
    Pozdrawiam.
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Skoro transformator jest przenoszony, to trzeba mu dorobić nowe zasilanie i nowe odejście, po stronie zasilania nie ma problemu z założeniem mufy, a odbiór i tak trzeba nowy, bo w nowym miejscu będzie zainstalowany sam transformator...

Ile urządzeń ma to trafo zasilać, bo powinno być 1 trafo do 1 odbiornika. Dopuszcza się podłączenie 2 odbiorników pod warunkiem wykonania nieuziemionych połączeń wyrównawczych części przewodzących [obudowy odbiorników].

Może więcej danych? Co zasila trafo, w jakich warunkach?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 9  
    Instalacja o której mowa to instalacja na pracowniach medycznych, więc zasadniczo zasila gniazda w pracowni. Sam system to oczywiście transformator i system bendera. Idea jest taka że kabli odbiorczych i zasilających nie wymieniamy tylko trzeba je przedłużyć...
  • Pomocny post
    Spodziewałem się szpitala :) Jaka odległość będzie od starego do nowego miejsca instalacji transformatora?

Generalnie dobrze zrobiona mufa ma wytrzymałość fabrycznej izolacji, bo inaczej by badań nie przeszła. Przy dobrze zrobionej robocie nie powinno być problemu.

Jakie przekroje przewodów / kabli są przy transformatorze? Jest jedno zasilanie i jeden odbiór, czy kilka odbiorów?

Przy pomiarach należałoby zmierzyć rezystancję izolacji, impedancję pętli zwarcia od strony pierwotnej [na zasilaniu] a po wtórnej ciągłość przewodów wyrównawczych, tylko tak jak napisałem wcześniej, połączenia te nie mogą być uziemione, plus ewentualnie impedancję na przewodach roboczych po stronie wtórnej.
  • Poziom 9  
    Odległość to jakieś 20m, przekroje kabli to 2,5 kwadrat, jest jedno zasilanie i kilka odbiorów - ale zasadniczo to wychodzą z jednego zacisku - myślę o tym by zrobić puszkę w miejscu gdzie obecnie jest system i do niej podejść jednym kablem z nowej lokalizacji. Oczywiście pomiary i inne sprawy są jasne.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Weź pod uwagę współczynnik jednoczesności i według takiego obciążenia dobierz przekrój przewodu, żeby się nie okazało, że zasilanie po podłączeniu większej ilości odbiorników będzie miało znaczny spadek napięcia na przewodach.

Poprowadzenie jednego przewodu jako zasilania może być, pod warunkiem dobrze wykonanych połączeń w puszce, bo jeśli to 3 fazowe odbiory, to można w przypadku awarii przewodu neutralnego spodziewać się asymetrii, czego pewnie byś nie chciał :)

Jeśli odbiorów nie jest dużo, to pokusiłbym się o przedłużenie pojedynczo tych co są 2,5mm2 i dojechał z nimi do transformatora. Zmniejszysz do minimum wystąpienie asymetrii, bo nawet jak się N przypali, to tylko dla jednego obwodu, bez wpływu na resztę.
  • Poziom 9  
    Ok, dzięki za pomoc. Zasadniczo to rozumiem że oprócz tego że trzeba to wykonać starannie i z głową - ale żadnych przeciwwskazań nie ma.
    pozdrawiam
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    IT różni się od innych tylko tym, że całość jest separowana i nie ma przewodu PE, tylko wyrównujący potencjały, ale [b]nieuziemiony[b] przewód żółto-zielony.
    Poza tym, to instalacja prawie jak każda inna, bo normalnie nie ma kontroli prądów upływu...

Nawet przy jednofazowym zwarciu doziemnym sieć dalej pracuje poprawnie. Kłopoty zaczynają się na międzyfazowym zwarciu doziemnym, albo zwarciu doziemnym L-N, ale od tego już jest elektronika, żeby pilnować co i jak :)

Pomiary okażą, czy zrobiłeś dobrze, czy spaprałeś... :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!

Cytat:
    IT różni się od innych tylko tym, że całość jest separowana i nie ma przewodu PE, tylko wyrównujący potencjały, ale [b]nieuziemiony[b] przewód żółto-zielony.
    Co kolega tu wypisuje???
    Przecież pierwsza litera oznacza to, że punkt neutralny transformatora (sieci) jest izolowany od ziemi. Zaś druga litera (T) mówi nam z czym połączone są części przewodzące dostępne. W tym przypadku z ziemią (T jak terra).
    Więc przewód uziemiony PE jak najbardziej w tym układzie występuje.
    Zaś do wykrywania zwarć służy UKSI, które w układzie tym powinno się znajdować.

Instalacja w układzie to nie to samo co zasilenie kilku odbiorników z transformatora separacyjnego.
    Fakt, nie wiem czemu mi się skojarzyło, pewnie przez separację występującą w jednym i w drugim przypadku... mój błąd...

nieuziemione połączenia przy separacji, uziemione dla IT, izolowany punkt zerowy transformatora...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!

W układzie IT nie ma mowy o separacji. Odizolowanie od ziemi to nie separacja.
    Więc to stwierdzenie nie może być prawdziwe:
    Cytat:
    ...bo powinno być 1 trafo do 1 odbiornika. Dopuszcza się podłączenie 2 odbiorników pod warunkiem wykonania nieuziemionych połączeń wyrównawczych części przewodzących [obudowy odbiorników].

i to
    Cytat:
    ...połączenia te nie mogą być uziemione, plus ewentualnie impedancję na przewodach roboczych po stronie wtórnej.
    :) jest separacja - punktu neutralnego transformatora. Reszta się zgadzam, bez dwóch zdań, dlatego sam nie wiem czemu wypaliłem z tym IT :)

W tym przypadku mamy do czynienia z transformatorem separującym zasilającym gniazda do odbiorników przenośnych, więc po stronie wtórnej nie powinno być uziemionego połączenia wyrównawczego.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam!

Cytat:
    W tym przypadku mamy do czynienia z transformatorem separującym zasilającym gniazda do odbiorników przenośnych, więc po stronie wtórnej nie powinno być uziemionego połączenia wyrównawczego.
    Nie mogę się z tym zgodzić, ponieważ autor podał wprawdzie informacje o (niby) transformatorze separacyjnym, ale podał również bardzo istotną i wyjaśniającą wszystko informację o systemie Bendera.
    Co to jest i jakie ma zadanie ten system, można w jednym zdaniem opisać.
    jego zadaniem jest ciągłe monitorowanie rezystancji izolacji a po wykryciu ewentualnego doziemienia ma nastąpić automatyczna lokalizacja uszkodzonego obwodu podczas normalnej pracy sieci.
    Proszę zwrócić uwagę na słowo doziemienia.
    Jak ma to wykryć gdy przewód PE nie będzie uziemiony?

Więc nie może być mowy o obwodach separowanych w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ mamy do czynienia z układem IT, gdzie obudowy odbiorników są przyłączone do uziemionego przewodu ochronnego.

Takie wnioski można wyciągnąć z informacji podanych przez autora tematu.
  • Pomocny post
    Chyba zrozumiałem, ale dla pewności:
    - transformator wprowadza pełną separację obwodów, ale
    - uziemione połączenia wyrównawcze powodują, że to już nie separacja, tylko IT, ponieważ
    - uziemione połączenia wyrównawcze muszą być z powodu zastosowania systemu Bendera
    Tak ma być?

Pokusiłem się o dokształcenie w kierunku systemów kontroli stanu izolacji. Pracują z uziemionym przewodem ochronnym. Dziękuję za naprostowanie kol. kkas12.
  • Poziom 9  
    Dziękuję Koledzy....teraz opanowałem temat - Kolega kkas12 dokładnie naświetlił temat - a ja go faktycznie źle opisałem pod względem technicznym - z racji tego że obydwa te układy występują na danym obiekcie - i problem polegał na tym że pierwsze pytanie brzmiało - czy można to przenieść do innego pomieszczenia - bender jako system kontroli izolacji jak najbardziej istnieje w tamtejszym it - i jako system medyczny jest podłączony do gniazdek dla urządzeń przenośnych i połączony z pe, natomiast osobną sprawą jest system separacji z transformatorem i gniazdkami z połączonymi ze sobą połączeniami wyrównawczymi bolcem pe, do tego podłoga ma wykładzinę antystatyczną połączoną z pe....
    Trochę pracuję w tej branży - ale zgłupiałem - bo chodzi o trzy pomieszczenia w których te instalacje występują r a z e m.
    A skoro mam zlecenie tylko przenieść transformatory - trzy, i bedera - jednego - toteż pytam - bo zamysłu i koncepcji wykonawcy tej instalacji nie rozumiem ni w ząb...

Pozdrawiam