Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poczwórny przetowornik D/A do zasilacza

21 Cze 2010 19:53 1008 9
  • Użytkownik obserwowany
    Witam
    Muszę zrobić zasilacz +/- 30V 2x 3A ( Symetryczny !!! ) Całość sterowana z Atmega 32 :) Jako A/C wykorzystam 10 bit wbudowane :) Poszukuję jakiegoś przetwornika pod SPI I2C min 8 bit do robienia napięć referencyjnych da komparatorów napięcia i prądu żeby nie kosztował krocie i był dostępny w Polsce! :D
    Pozdrawiam Marcin
    Ps : Niech moderator nie usuwa tego wątku bo to dla mnie ważna sprawa ;)
  • Poziom 17  
    Nie zastanawiałeś się nad wykorzystaniem kanałów PWM? Kiedyś jako referencję dla przetwornicy (do kontroli zarówno prądu jak i napięcia) z powodzeniem wykorzystałem uśredniony na filtrze RC sygnał PWM z atmegi.
  • Użytkownik obserwowany
    Myślałem ale Atmega32 ma ich 3 a potrzebuje 4 :/
    Nie będzie zakłóceń?
  • Poziom 33  
    Jak ma mało to nie ma problemu aby zrobić je softwareowo.
  • Użytkownik obserwowany
    _Robak_ <--- Możesz coś o tym więcej powiedzieć? ;)
  • Poziom 17  
    Co rozumiesz przez zakłócenia? Jeśli chodzi Ci o to czy jakaś część składowej zmiennej PWMa przenosi się poza filtr i referencja ma tętnienia, to jest to raczej zjawisko marginalne. PWM był u mnie na 20 kHz a filtr miał częstotliwość graniczną nieco poniżej 1 kHz i ciężko było coś takiego zaobserwować, poniekąd też przez to, że komparatory prawie w ogóle nie obciążają czwórnika RC. Najwięcej zależy od tego jaką jakość referencji chcesz mieć...
  • Poziom 33  
    Gotowego rozwiązania Ci nie podam, to zależy w jakim zakresie będą zmiany. Używasz jednego licznika do generowania przerwania np 1KHz, a drugiego do odmierzania czasów kolejnych kanałów.
  • Poziom 28  
    gts1991 napisał:
    Myślałem ale Atmega32 ma ich 3 a potrzebuje 4 :/

Chciałbym zauważyć, że ATmega32 ma 4 kanały PWM (OC0, OC1A, OC1B, OC2) ;)
  • Użytkownik obserwowany
    Zawsze myślałem że ma 3 :P Nie ma to jak początkującym :)
    A sprawa zakłóceń jak wygląda ? nie będzie tętnień " sporych " na wejściu komparatora ? 10 bitowe wszytkę są ? ;)
  • Poziom 28  
    PWM-y Timerów 0 i 2 są tylko 8-bitowe, Timera 1 - 16-bitowe.
    Co do tętnień - nie wiem, ale myślę, że warto zainteresować się zasilaczem AVT-5083 (przedstawionym w tym temacie) - użyto w nim właśnie takiego sposobu przetwarzania.