Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termostat z ciekawymi funkcjami

21 Jun 2010 21:14 2226 6
  • Level 20  
    Witam stanąłem przed problemem zrobienia termo statu.
    a wiec tak przedstawiam ogólny rysunek poglądowy

Termostat z ciekawymi funkcjami
    i teraz kilka pytanek

1 jaki mikrokontroler?
    2 jakie czujniki temperatury dać potrzebuję łatwo z czytywać wartość temperatury
    (słaby ze mnie programista)
    3 jak umieścić czujnik ma on mierzyć temperaturę elementu aktywnego przykręconego do radiatora (przykręcić do radiator?, umieścić jakoś blisko elementu aktywnego?)
    4 Jakie są maksymalne temperatury dla elementów aktywnych typu tranzystor stabilizator? i jakie temperatury bezpieczne?
    5 jaki wyświetlacz najlepiej? chce mieć dużo czytelność najlepiej 7 segmentowe by mi pasowały Ale ich liczba była by sporawa(a co za tym idzie dużo pinów) dlatego może lcd
    6 jak wykonać sterowanie wiatrakami z możliwością zmiany prędkości obrotowej
    (rozwiązanie najlepiej bardzo uniwersalne nie wiem jakie wentylatory będą 5v? 12? 24v? )
    7 Jaki zrobić przełącznik będzie on sterował napięciem 230 V i duży prąd(da radę tranzystor mosfet z kanałem n? czy lepiej stycznik?)
    8wszelkie uwagi mile widziane

Proszę poprawić pisownię i rysunek!
    Robak

już poprawiam nie usuwaj tematu;]

A jak mam poprawić obrazek za bardzo niewiem jak;]

Potrafiłeś 'wyprodukować' takiego giganta(2550px × 7018px), a nie umiesz go pomniejszyć ?
    Zrobiłem to za Ciebie ale ten jedyny raz.
    [zumek]
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Moderator of Microcontroller designs
    1. Obojetnie.
    2. Obojętnie. Może być DS1820 (ale w plastikowych obudowach mają dużą bezwładność). Albo analogowo - LM35, albo po prostu dioda krzemowa.
    3. No raczej blisko, inaczej będziesz mierzył promieniowanie kosmiczne.
    4. Zaglądnij do noty katalogowej elementu.
    5. Przy sterowaniu multipleksowym pinów wcale nie jest dużo.
    6. Zależy od wiatraków.
    7. Stycznik? A jaka będzie częstotliwość przełączania? Zwykle stosuje się mostek Greatza + IGBT. MOSFETy ciężko dostać na takie napięcia.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 20  
    Wytnij w paincie nadmiar białego, żeby treść obrazka pokrywała się z jego rozmiarem...

Generalnie pytanie bardzo ogólne zadajesz, takie z serii "mam szlifierkę i śrubokręt, jak zrobić samochód?" :) .
  • Level 17  
    1. Jaki obsłużysz :D
    2. DS18b20(1w), lm75(i2c), lm35(analogowy)
    3. Najbliżej elementu aktywnego na radiatorze z pastą i jakimś izolatorem od powietrza, np. zrobić takie małe pudełko z kawałka blachy, czasami w starych atx-ach są takie wypełnione pastą.
    4. Max. ok. 120 stopni ale to już maxymalne max. normalne 60-80 stopni
    5. Jakieś vfd na sterowniku ale one nie dużo lepsze od lcd ffstn (zajrzyj do użytkownika artronicpl na allegro napewno coś wybierzesz, albo led 7-seg, do tego jeden procek głowny i kilka do sterowania segmentów a komunikacja po spi albo i2c(spi szybsze)
    6. Tranzystor mosfet-p (może być n-mosfet ale zapewne czujniki obrotów będa głupiały) na bramkę sygnał PWM szeregowo do bramki odpowiedni rezystor, a równolegle kondensator, taki filtr rc, no a częstotliwośc jeśli obciążenia nie będą duże to wysoka
    7. N-mosfet do prądu przemiennego tto chyba triak, ale jak napisz jak duże prądy jeśli wyższe niż 10A to lepiej przekaznik
    8. Napisz w czym piszesz programy i jakie ukladz miales stycznosc
  • Level 20  
    1 Żadnego nie obsłużę wiec to chyba bez większej różnicy (a na serio coś z avr jakaś atmega;])
    2 co łatwiej/lepiej obsłużyć i2c czy 1 wire?
    3 też tak myślałem
    4 to czujniki muszą tyle wytrzymać
    5 najlepiej by mi pasowały 7 segmentowe są najbardziej czytelne tylko że ilość danych jakie chce prezentować jest spora i mi nóżek od procka nie starczy:P
    a łączyć x procesorów nie wiem czy dam rade:P
    8 programy pisze właściwie w assemblerze (mam go na lekcji coś tam się umie)
    w domu to bascom

Dodano po 7 [minuty]:

Podjołem decyzje ostateczne;]

Procesor na pewno z rodziny atmega tylko teraz który? bo się zdecydowałem na wyświetlacze 7 segmentowe będzie w sumie 8 bloków a to daje sporo nóżek
    8*8=64 64 nóżki na same wyświetlacze chyba że by je multipleksować
    nadal jestem otwarty na propozycje czujników:D który lepiej łatwiej

do przełącznika będzie przekaźnik jakiś częstotliwość zmiany to jakieś raz na 5 minut
  • Level 20  
    Witam Panowie po googlowaniu doszedłem do wniosku że wyświetlaczy będzie 6 będą one multipleksowane i teraz pytanie czy jeżeli wszystkie 6 będę multipleksować to nie będą przygasać? jaka musi być częstotliwość odświeżania?
  • Level 38  
    nie powinny, odświeżanie 6x minimum 30Hz
pcbway logo