Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Trilux TAP2101T jak TESLA

krzychu22t 30 Aug 2004 18:59 2193 6
    krzychu22t
    Level 13  
    W momencie włączania zachowuje się mniej-więcej normalnie, po ok. 1 sek. (gdy na ekranie ma się pojawić obraz) słychać trzask (następuje 3cm wyładowanie pomiędzy obudową trafa a złączką z przewodami zasilającymi cewki odchylające na kineskopie) i przechodzi z powrotem do stanu czuwania.
    Zanim całkowicie wysiadł, słychać było w obudowie przez ok. 2 godz. "delikatne cykanie" (nie mogłem sprawdzić gdzie dokładnie z powodu meczu Polska - Serbia i Czarnogóra). Potem pojawiła się pozioma linia. Wygląda mi to na uszkodzony TDA3653B, tylko te wyładowania mi trochę nie pasują.
    Zaszkodzić mógł mu trochę kurz, którego ładna warstwa była w środku. Teraz już po olimpiadzie wypadało by coś z nim zrobić.
    Tomek Włodarczyk
    Service technician RTV
    Zacznij od wymiany trafopowielacza a dalej trzeba szukać. Pewnie TDA3653 też będzie do wymiany ( nie radzę włączać i obserwować wyładowań , bo skończy się na wielu innych dodatkowych uszkodzeniach ).
    Pozdrawiam Tomek.
    goralandrzej
    Level 24  
    Tak na przyszłość nie baw się w obserwacje cykania i strzelania na trafie ale od razu je wymieniaj . Często takie czekanie kończy się na procku sterującym itp.
    Zbynio1
    Level 17  
    Trafopowielacz na 100% do wymiany, pion pewnie tez. Proponuje po wymianie trafa sprawdzic pojemnosc kondensatora powrotu. Jego zbyt mala wartosc jest czesto powodem wzrostu WN. a co za tym idzie i przebic izolacji samego trafopowielacza.
    krzychu22t
    Level 13  
    Witam
    Już wszystko w pożądku, walnęło trafo a od niego TDA, szkoda że od razu go nie wymieniłem trochę by się zaoszczędziło.
    krzychu22t
    Level 13  
    Zbynio1 wrote:
    ... Proponuje po wymianie trafa sprawdzic pojemnosc kondensatora powrotu. Jego zbyt mala wartosc jest czesto powodem wzrostu WN. a co za tym idzie i przebic izolacji samego trafopowielacza.

A który to dokładnie? Bo po wymianie ponowne problemy z trafem - raz na 3-4 min słychać delikatne wyładowanie :(
    Tomek Włodarczyk
    Service technician RTV
    Chodzi o C805 i wymień jeszcze dodatkowo w przetwornicy C609 , C615 , C612 , C613 a następnie sprawdż +B powinno wynosić 118V.
    A może masz trefny trafopow.?