Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hormann HE1 - sterowanie ryglem w domofonie - jak?

paulluck 22 Jun 2010 00:01 3266 2
Relpol
    paulluck
    Level 11  
    Witam

Mam wolne radio Hormann HE1 i wolny guzik na pilocie :)

Chcę podłączyć to tak żeby po naciśnięciu guzika otwierało mi rygiel w domofonie, mam taki rygiel na 12VAC z pamięcią więc potrzebny jest impuls ok 1s żeby rygiel zapamiętał że ma się otworzyć.

Problemy są takie:
    1. Domofon to taki prymitywny Unifon, nie wiem czy występuje tam gdzieś napięcie nadające się do zasilania HE1, jest chyba tylko 12V AC.
    2. HE1 nie ma przekaźnika, tylko wyjście z tranzystora, sygnał otwarcia jest zbyt krótki żeby otworzyć rygiel.
    3. Na jakich napięciach działa HE1, w instrukcji jest 24V, ale podłączyłem do 12V i też dioda zachowuje się tak jak powinna (zaświeca się na chwilę po naciśnięciu pilota), ale nie udało mi się uchwycić zwarcia między zielonym a białym na mierniku :(

Macie jakiś pomysł żeby to zadziałało?

Myślałem o jakimś przekaźniku podtrzymywanym przez kondensator, tyle że nie wiem jak się do tego zabrać.

Pozdrawiam
    Paweł
  • Relpol
  • Helpful post
    VIRUS32
    Level 25  
    Radioodbiornik ma być zasilany z 24v .Pomiędzy zielonym i białym nigdy nie będzie zwarcia ponieważ załączane jest to przez tranzystor.Ale podłączając cewkę przekaźnika pomiędzy brązowy 24v i biały (syg) to przekaźnik zadziała ale tylko na około 0,5 sekundy .Musisz więc pokombinować może z układem lm555.
    paulluck
    Level 11  
    VIRUS32 wrote:
    Radioodbiornik ma być zasilany z 24v .

Tu się z Tobą nie zgodzę, bez problemu radio działa na 12V (po zrobieniu mostka + kondensator z domofonu mam 17,5V i na tym działa idealnie)

VIRUS32 wrote:
    Pomiędzy zielonym i białym nigdy nie będzie zwarcia ponieważ załączane jest to przez tranzystor.Ale podłączając cewkę przekaźnika pomiędzy brązowy 24v i biały (syg) to przekaźnik zadziała ale tylko na około 0,5 sekundy .Musisz więc pokombinować może z układem lm555.

I o to mi chodziło :)

Tak podłączony przekaźnik działa idealnie :D

Zrobiłem i działa tak jak chciałem, impuls z HE1 trwa jakieś 0,5s i to wystarczy żeby wysterować rygiel z pamięcią :)
    LM555 okazuje się nie potrzebny.

Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam
    Paweł