Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sieć bez kabli. Dylemat(WiFi czy Powerline), jaki sprzęt?

barytek 22 Cze 2010 11:09 2361 4
  • #1 22 Cze 2010 11:09
    barytek
    Poziom 23  

Witam!
    Piszącą tutaj liczę na rozwiązanie nie typowego problemu.

Sytuacja wygląda następująco:
    W budynku z jednej strony w dwóch pomieszczeniach znajduje się biuro i sieć komputerowa oparta na skrętce z dostępem do internetu. Znajduje się również tam serwer plików.
    Po drugiej stronie domu stoi samotny PC. Który musi mieć dostęp do internetu i zasobów sieciowych.

Problemy:
    Brak możliwości poprowadzenia kabla (właściciel lokalu zabronił).
    Sieć WIFI standard 802.11g odpada: za mała przepustowość, za grube mury.
    Koszt nie powinien przekroczyć 400zł.

Pozostały mi dwie możliwości:
    1. Technologia Power Line Communication(PLC).
    2. Technologia WiFi 802.11n.

1. Wydaje mi się bardzo rozsądna. Oba pomieszczenia są na tej samej fazie. Ale nie wiem jak w praktyce wygląda przepustowość takich sieci. Czy są z tym problemy. Nigdy się z tym nie spotkałem i chciał bym poznać wasze zdania na ten temat. Technologia się bardzo dynamicznie rozwija i to co było rok temu jest już nie aktualne.

2. AP 802.11n + karta PCI
    Problem w tym że nie spotkałem się z urządzeniem pełniącym funkcję wyłącznie AP, Urządzenia które spotkałem mają pond to switche, routery, modemy. Ale samego AP nie znalazłem. A mi tylko to będzie potrzebne. Nie Chce przepłacać za rzeczy które nigdy mi się nie przydadzą.

Mam drugi wariant tego rozwiązania. Zamiast kary PCI chciałbym użyć urządzenia które połączy się z AP i będzie miało wyjście Ethernetowe. Jak się takie urządzenia nazywają?

0 4
  • Pomocny post
    #2 22 Cze 2010 13:40
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

> Zamiast kary PCI chciałbym użyć urządzenia które połączy się z AP i będzie miało wyjście Ethernetowe.

Access Point z trybem AP Client

> Problem w tym że nie spotkałem się z urządzeniem pełniącym funkcję wyłącznie AP,
    Dzisiaj to koszty to zaniedbania, koszt routera WIFI (czyli Router + AP) to to samo co koszt samego AP. (sam AP - WA500G)

0
  • #3 22 Cze 2010 14:02
    djandriu
    Poziom 27  

Jeśli komputer w mieszkaniu i te w biurze są na tej samej fazie sieci energetycznej to są ogólnie dostępne urządzenia umożliwiające połączenie do 200 Mb/s po sieci energetycznej 230V.

0
  • #4 23 Cze 2010 09:53
    barytek
    Poziom 23  

Schemat sieci mniej więcej wygląda tak:
    Sieć bez kabli. Dylemat(WiFi czy Powerline), jaki sprzęt?

AP tworzą coś w rodzaju mostu.
    Czy jest możliwe aby laptopy mogły łączyć się z dowolnym AP? W jakim trybie mają działać AP?

Czy może jest konieczność dodania dodatkowych AP w celu możliwości korzystania z laptopów w obu lokalizacjach?

0
  • Pomocny post
    #5 23 Cze 2010 14:41
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Aby most WIFI dobrze działał należy "poświęcic" dwa dedytkowane AP-eki na most.

Jest też możliwość trybu AP+WDS (oba) i wówczas AP eki obsłużą most i laptopy, ale to ponoć jest odradzane przez expertów WIFI.

0