Pozwoliłem sobie na wklejenie jednej strony z pomocy Pinnacle Studio,
myślę, że wiele to wyjaśni.
Przechwytywanie z pełną jakością
Podczas przechwytywania z pełną jakością dane wideo mogą być kodowane i kompresowane na jedne z dwóch sposobów. W większości przypadków oczywisty jest wybór formatu DV, ale jeśli zamierzasz wyprowadzić ukończony film na dysk (VCD, S-VCD lub DVD), zaleca się zastosowanie formatu MPEG. Ponieważ podczas kodowania MPEG muszą być prowadzone intensywne obliczenia, przechwytywanie MPEG jest dostępne wyłącznie na komputerach z zegarem procesora działającym z szybkością co najmniej 2,2 GHz.
Film MPEG zajmuje dużo mniej miejsca na dysku niż jego odpowiednik w formacie DV, ale w przypadku zastosowania narzędzia SmartCapture nie ma to większego znaczenia.
DV
DV jest formatem wysokiej rozdzielczości, a pliki w tym formacie zajmują dużo miejsca na dysku.
Kamera wideo kompresuje i zapisuje materiał wideo na taśmie z szybkością 3,6 MB/s z jakością zbliżoną do emitowanych materiałów wideo. Podczas przechwytywania z pełną jakością dane wideo są przenoszone bezpośrednio z taśmy w kamerze na dysk twardy komputera PC bez wprowadzania jakichkolwiek zmian lub dodatkowej kompresji. Materiał wideo przechwytywany z pełną jakością zajmuje bardzo dużo miejsca na dysku, dlatego lepiej przechwytywać małe fragmenty nagrania niż całą taśmę.
Ilość wymaganego miejsca na dysku można obliczyć mnożąc długość materiału wideo w sekundach przez 3,6. Wynikiem jest ilość wymaganego miejsca w megabajtach. Na przykład:
1 godzina materiału wideo = 3600 sekund (60 x 60)
3600 sekund x 3,6 MB/s = 12 960 MB (12,7 GB)
Stąd, aby przechwycić 1 godzinę wideo, potrzebne jest 12,7 GB wolnego miejsca na dysku.
Aby przechwytywać z pełną jakością, dysk twardy musi zapisywać i odczytywać dane ze stałą szybkością co najmniej 4 MB/s. Wymaganie to spełniają wszystkie dyski twarde typu SCSI i UDMA. Przy pierwszej próbie przechwycenia obrazu z pełną jakością program Studio przetestuje dysk twardy w celu sprawdzenia, czy jest on dostatecznie szybki.
MPEG
Na dyskach DVD i S-VCD umieszczane są pliki w formacie MPEG-2, który jest rozszerzeniem formatu MPEG-1 stosowanym na dyskach VCD. Pliki MPEG przeznaczone do publikowania w Internecie będą miały niską rozdzielczość i format MPEG-1.
Panel opcji Format przechwytywania (Ustawienia Ø Format przechwytywania) zawiera opcje pozwalające na kontrolowanie jakości materiału przechwytywanego do pliku w formacie MPEG.
Aby przechwytywać materiał wideo do plików w formacie MPEG, komputer musi być wyposażony w procesor z zegarem działającym z częstotliwością co najmniej 2,2 GHz.