Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NWT7 trudności z uruchomieniem

SP9JMD 22 Cze 2010 11:57 2844 7
  • #1 22 Cze 2010 11:57
    SP9JMD
    Poziom 13  

Bootloader jest wgrany do PIC16F876-20 i przeszedł weryfikację i jest bezpiecznie wlutowany do układu na dobrze uziemionym stanowisku , MAX232 działa prawidłowo i reaguje na echo lokalne wywołane w hyperterminal - zwarta pętla PIN 11 i 12 . Po podłączeniu do komputera NWT7 nie zgłasza się w oknie hyperterminala mimo wgranego booltloadera , kwarc z generatora 20Mhz jest niskiej obudowie wraz z kondensatorami 33pf do masy , czułą sondą miernika częstotliwości nie wykrywam pracy generatora na PIN 9 i 10 PIC-a , podejrzewam , że problem leży w tym miejscu , podłączę gotowy generator 20Mhz 5V w metalowej obudowie do PIN 9 i powinno ruszyć . Czy można jeszcze coś zrobić żeby sprawdzić działanie procesora ??. Dzięki Adam

0 7
  • Katalog Megger
  • #2 22 Cze 2010 15:31
    radio-service
    Poziom 35  

Działanie kwarcu w generatorze najlepiej sprawdzać oscyloskopem bo sonda częstościomierza może blokować działanie generatora . Ewentualnie można zmierzyć częstościomierzem dodając jakąś małą pojemność między sondę a odpowiedni pin układu (PIN 9 lub 10 PIC-a) .

0
  • Katalog Megger
  • #3 22 Cze 2010 21:43
    sq6ade
    Poziom 40  

Może przy programowaniu procesora nie został wybrany właściwy fusebit od oscylatora kwarcowego ?

0
  • #4 22 Cze 2010 22:38
    SP9JMD
    Poziom 13  

Bootloader NWT7B76.HEX do pica Pica programowałem za pomocą PonyProg 2000 , w zakładce security bits nie dokonywałem zmian i załączone są następujące pola tzn jest fajka :) : LVP ; PWRTE ; WDTE ; FOSC0 , pozostałe są nie załączone tj nie ma fajki przy :
    CP1 ; CP0 ; RESV ; WRT ; CPD ; BODEN ; CP1 ; FOSC1 . Proszę może to coś wyjaśni biegłym w tym temacie . Proszę o informacje co dalej mam z tym robić . Dzięki Adam

0
  • #6 23 Cze 2010 09:35
    SP9JMD
    Poziom 13  

Wygląda na to że masz racę tyle że już nie jeden taki analizator NWT7 pracuje na takim PIC-u z takim generatorem 20Mhz . Faktycznie po wymianie rezonatora na wysoki HC49 i zmianie kondensatorów przy nim w dalszym ciągu nie wykrywam pracy generatora . Może podanie zewnętrznego sygnału z generatora 20Mhz obudzi procesor .

Dodano po 4 [minuty]:

sq6ade napisał:
    Spójrz na te fragmenty pdf od PICa :
    NWT7 trudności z uruchomieniem NWT7 trudności z uruchomieniem NWT7 trudności z uruchomieniem

Dokument:
    http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/30292c.pdf

Wniosek może być taki że przy wybranym trybie XT z kwarcem 20MHz może nie zaskoczyć.
    To tylko wniosek z czytanki - nie praktykowałem z takim PICem.

Wg Pony prog fajeczka przy bezpieczniku oznacza Bit=0 brak fajki oznacza Bit=1 wygląda na to że zaprogramowany jest tryb HS więc procesor powinien generować zegar 20Mhz .

0
  • #7 23 Cze 2010 10:17
    sq6ade
    Poziom 40  

No tak. Więc to nie od strony fusów. Może trefny jest obwód oscylatora w tym egzemplarzu? Jak spróbujesz z zewnętrznym sygnałem to się okaże - powodzonka.

0
  • #8 24 Cze 2010 22:25
    SP9JMD
    Poziom 13  

Procesor ruszył i zgłasza się na Hyperterminal jako NWT7 dopiero po podłączeniu do niego zewnętrznego generatora 20Mhz no i teraz scalak zrobił się ciepły , wcześniej na dotyk był zimny względem reszty scalaków , na PIN 9 jest 20Mhz na PIN 10 jest 5 Mhz - może ma tak być . Jest problem z wysłaniem docelowego programu do procka . Po wybraniu : wyślij plik tekstowy wskazuję na plik z rozszerzeniem .hex i wyskakuje błąd ERRORNWT7 . Wydaje mi się że trzeba wysłać tego hex-a jako plik .txt bo można pobrać ze strony http://www.dl4jal.homepage.t-online.de/ cały kod programu i zapisać go jako .txt . Proszę o poradę jak to dalej zaprogramować . Dzięki Adam

0