Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Samsung LE40B679 - wbudowany tuner DVB-S2 nie łapie nic

wstef 22 Cze 2010 14:25 15809 17
  • #1 22 Cze 2010 14:25
    wstef
    Poziom 11  

Witam,
    Mam taki TV przywieziony z Belgii (występuje ten model w Belgii, Szwajcarii i Niemczech), chciałem sobie zrobić dobrze i uniknąć zewnętrznego dekodera.

Niestety po podłączeniu do anteny cyfrowego Polsatu ustawionej na hotbird 13e nie mogę złapać żadnego programu. Próbowałem cały weekend najróżniejszych nastawów i nic. Siła sygnału = 0 wciąż.

Antena działa bezproblemowo na polsatowym dekoderze.

W polskiej infolinii Samsunga nic mi nie potrafili powiedzieć, jako że tego telewizora nie ma na rynku PL, jedyne, co poradzili, to ustawić kraj na Inne (Polski na liście nie ma), ale ja to już wcześniej zrobiłem już i nic

I teraz kilka pytań, technika SAT nie jest moją specjalnością:

1. Czy tuner satelitarny sprzedawany w Belgii różni sie od tego sprzedawanego w Polsce (pytam ogólnie, niekoniecznie o mój konkretny model, który nie jest w PL dostępny).

2. Czy tunery się przestraja czy też jakoś modyfikuje zależnie od kraju.

Przepraszam z góry o ile to głupie pytania ale nikt z osób mi znanych nie potrafi mi odpowiedzieć.

• #2 22 Cze 2010 16:11
    netTv
    Poziom 23  

Zobacz czy w menu jest możliwość ustawienia zasilania LNB i parametrów dla HotBird.
    Ustaw Diseqc na nie, a najlepiej wykonaj rest do ustawień fabrycznych przy podłączonej antenie sat.

• #3 22 Cze 2010 16:25
    wstef
    Poziom 11  

Jest w TV menu, ktore sie nazywa "Sprzet satelitarny".

Ustawia sie tam parametry i jest pasek sily sygnalu.

Przypuszczam, ze ono sluzy tylko do podgladu, czy sygnal jest, ustawienia te nie sa zapamietywane, a do programowania jest inne menu. Podczas moich prob mialem ustawienia, jak na zdjęciu.

Jeden z uzytkownikow odezwal sie do mnie - bede sprawdzac, czy na gniezdzie anteny jest napiecie zasilajace LNB.

• #4 22 Cze 2010 16:45
    netTv
    Poziom 23  

Do jakiego gniazda podłączasz kabel antenowy sat?
    Kabel sat musi być podłączony do gniazda ANT2 IN (Satellite) typu F (z gwintem).
    Być może gorąca żyła jest zbyt krótka albo wtyczka nie jest do końca wkręcona, dlatego brak wskazania jakość sygnału.
    Przejdź do Satellite System Setup i w menu LNB Power ustaw na ON (Wł).
    Dla testu spróbuj przestawić Tryb Diseqc na 1/2.
    Sprawdź czy podobnie będzie brak sygnału na częstotliwości 10719 V, na której nadaje 4 Fun TV (FTA).
    Mała uwaga, aby odbierać Polsat na tym tv musisz mieć moduł CAM Cyfrowego Polsatu.

• #5 22 Cze 2010 17:21
    wstef
    Poziom 11  

Antena jest podlaczona do gniazdka ANT2 Sat z gwintem a - nastawy identyczne z tymi z tunera zewnetrznego, ktory lapie sygnal bezproblemowo.

Tak jak pisalem, to menu nie ma wplywu na dlasze programowanie - to takie menu testowe sygnalu chyba jedynie jest.

Tu menu programowania, gdzie skanuje wszystkie czestotliwosci:

• #6 22 Cze 2010 17:38
    netTv
    Poziom 23  

Jakie masz ustawienie w menu zasilanie LNB.

• #7 22 Cze 2010 17:42
    wstef
    Poziom 11  

Tam sa tylko 2 opcje: WL / WYL.

Jest oczywiscie na WL.

• #8 22 Cze 2010 17:53
    netTv
    Poziom 23  

W takim razie pozostaje tylko sprawdzenie podłączenia kabla antenowego. Objawy wskazują na przerwę na kablu albo w zasilaniu lnb.Możesz jeszcze spróbować zmienić kraj na Niemcy ponieważ producent mógł wprowadzić ograniczenie na pewne funkcje, które są przewidziane tylko na dany rynek.

• #9 22 Cze 2010 18:35
    Lee.LW
    Poziom 24  

Witam!
    Jeśli jest odbiór na innym tunerze podłączonym do tej anteny, to problem leży w tunerze Samsunga, bądź ustawieniach. Wspomniałeś o pomiarze napięcia w gnieździe ANT 2 (SAT), jaki wynik?
    Pozdrawiam,
    Lee

• #10 22 Cze 2010 19:05
    wstef
    Poziom 11  

No i niestety okazało się :(

13 V na starym tunerze

0 V na wbudowanym...

Do tego nie wiem czy to nie moja sprawka przy podłaczaniu anteny :(

• #11 22 Cze 2010 19:11
    netTv
    Poziom 23  

Czy kabel podłączony jest bezpośrednio do konwertera?
    Teraz wyłącz w menu tv zasilanie lnb i wyłącz tv do stanby, włącz tv ponownie. Sprawdź napięcie zasilania lnb po włączeniu pomiaru sygnału.
    W menu zasilania LNB cały czas ma być ustawione na WY (wyłączony).
    Obawiam się błędów w tłumaczeniu na PL i odwrotnego działania, stąd lepiej ustawić język angielski.
    Pamiętaj, że wyjść tunerów satelitarnych nie wolno łączyć przez zwykłe rozgałęziacze tv.

• #12 15 Lip 2010 07:10
    wstef
    Poziom 11  

Dzięi pomocy jednego z forumowiczów udało się częściowo ożywic tuner satelitarny. Niestety moje kolejne podejście w celu ożywnienia całkowitego skończyło się poprzez "bum" i wszystko padło.

Końcem wszystkiego zamówiłem płytę główną w serwisie Samsunga w Krakowie.

Oznaczenie BN94-02626W, 680 PLN.

Po wymianie wszystko ruszyło jak należy, płytka była fabrycznie już skonfigurowana pod model 40 calowy - plug & play można powiedzieć.

Teraz następne zadanie:

Wkładam moduł CAM polsatu - mam BŁAD 04, nie pomaga zostawianie na kanale Dla Abonentów, telefon do BOK też nic nie zmienił.

Rozmawiałem z technikiem - okazuje się, że mam starą wersję firmware w module, zaktualizować się przez TV nie da - pomimo, że moduł jest widziany poprawnie, przy próbie aktualizacji chwile myśli, stwierdza po chwili, że aktualne oprogramowanie jest najnowszym dostępnym.

TV spełnia normę DVB - S i DVB - S2, jest to model, który wszedł na rynek w maju 2009: http://www.prad.de/pdf/samsung_le40b679.pdf

Czy może być to wina modułu ? Z tego co czytałem tu na forum zdarzało się, że moduły były wymieniane właśnie z powodu permanentnego komunikatu BŁAD 04...

• #13 15 Lip 2010 19:21
    netTv
    Poziom 23  

Ostatnia wersja oprogramowania dla modułu CAM CP to POLSAT 1.07.014.
    Jeśli masz taką, to problem jest, brak uprawnień w skutek długiego nieużytkowania karty lub nieopłacony abonament.
    Nie ma to związku z oprogramowaniem tv.
    Czy ten moduł kiedykolwiek działał poprawnie?
    Jaką masz jakość sygnału na częstotliwości 12284 H?
    Ile czasu miałeś włączony tv na kanale dla abonentów po telefonie do CP?
    Czy jak przełączysz na kanał Dla Abonentów na częstotliwości 12284 H to masz obraz?
    Jeśli tak to zostaw włączony tv na tym kanale.
    Zadzwoń jeszcze raz na infolinię CP 222127222 i poproś o ponowienie sygnału.
    TV musi pozostać na kanale dla abonentów przynajmniej trzy godziny.
    Jeśli te zabiegi nie przyniosą rezultatu to jedź do serwisu CP:

Centralny Punkt Obsługi Klienta
    Cyfrowy Polsat SA
    ul. Łubinowa 4a, 03-878 Warszawa
    (pn.-pt., godz. 8:00-17:00)

Sprawdzą czy cam działa a jak trzeba wymienią od ręki na sprawny.

• #14 15 Lip 2010 23:46
    JacekTorun
    Poziom 17  

Błąd 04 oznacza że karta wcale nie jest aktywowana , rejestrowałeś moduł ?
    Jak mógł działać w innym dekoderze sat ?

Aktywacja jest nadawana co kilka godzin (~2-3) przez 48 godzin od zarejestrowania , jak się zostawi na kanale dla abonentów 12284 , to musi złapać.

• #15 16 Lip 2010 16:15
    wstef
    Poziom 11  

Dziękuję za porady.

Moduł był aktywowany przynajmniej ze strony Polsatu, zsyłali mi chyba ze 3 x aktywację, wyłaczałem TV, włączałem zgodnie z zaleceniami i nic, wciąż błąd 04.

Pojechałem około południa do przedstawicielstwa CP (nie ul. Łubinowa), które miało również świadczyć usługi serwisowe, jak się okazało, do modułów nie mają sprzętu. Zacząłem marudzić i wymienili mi moduł na inny.

Wróciłem do domu, odpalilem i chyba zaczyna się robić dobrze, ponieważ:

1. Po właczeniu pojawił się BŁAD 09, który po chwili znikł.
    2. Pojawił się mój stary znajomy, BŁAD04. Zostawiłem na kanale "Dla Abonentów" i poszedłem. Wracam po kilku godzinach a tu "Dla Abonentów" gra mi już - przy poprzednim module nie było wogóle obrazu ani dźwięku, można natomiast było czytać info o kanale, albo co w tym momenie mamy za program, kiedy się zaczął i kiedy się skończy itd.
    3. Na kanałach z pakietu mam obecnie info "Tego programu nie ma w Twom abonamencie" - jak mi pani powiedziała wynika z faktu, że, zmiana modułu w przypisaniu do klienta a więc i abonamentu u nich w systemie trwa dzień - dwa.

Wygląda na to, że poprzedni moduł był faktycznie wadliwy, albo jest też hipoteza że jego oprogramowanie było tak stare, że nie ma kolejnej wersji już na satelicie i nie zaktualizuje się (tzn nie może z wersji X zaktualizować się na X+5 na przykład, musi iść X+1, potem X+2, X+3, X+4, X+5).

Obecny moduł to firmware 1.07.014, nr aktualizacji 33, ten stary miał 1.01.023 i aktualizacja nr 4....

• #16 16 Lip 2010 17:57
    netTv
    Poziom 23  

Czyli podsumowując oprogramowanie było stare, wymieniłeś moduł i problem rozwiązany. Zostaw tv włączony na dłużej na kanale dla abonentów a uprawnienia wskoczą automatycznie.
    Błąd zrobiłeś, że nie wymieniłeś na Łubinowej, już by działał.
    Mają dostęp bezpośrednio do systemu nie tak jak APS'y.
    Zadzwoń na infolinie i sprawdź czy w systemie widnieje nowy moduł.
    Jeśli jest to poproś o ponowne nadanie pakietów (nie ponowienie sygnału).
    Powinno zadziałać w przeciągu pól godziny, o ile abonament prepaid jest opłacony.
    Przed telefonem ustaw na kanał dla ab.

• #17 18 Lip 2010 10:20
    wstef
    Poziom 11  

Już jest wszystko w porządku, nie obyło się jednak bez perturbacji małych:

1. Piątek wieczór: Dla abonentów znikł znienacka i pojawił się 04.
    2. Tel do BOK: ponoć to normalne, że to tylko takie jakby demo, że działa, karta nie jest zarejestrowana jeszcze (tzn po wymianie na inny moduł z kartą).
    3. Cała sobota: 04, niekiedy pojawiał się 06 - problem z kartą i znowu 04.
    4. Niedziela rano: kolejny tel do BOK, zesłali na nowo sygnał
    5. ZWYCIĘSTWO: zaczęły się pojawiać komunikaty "Tego kanału nie ma w Twoim abonamencie", po przełaczeniu na inny kanał wszystko ruszyło.

Reasumując całą historie:

1. Nieszczęśliwie zbiegła się awaria tunera sat w TV z tym, że moduł CAM, który otrzymałem od Polsatu był niesprawny.

2. Telewizor Samsung LE40B679 poprawnie działa w PL z modułem CAM Cyfrowy Polsat.

3. Nie należy się sugerować tym, co mówi Samsung Belgia, że ten TV nie jest w sprzedaży w PL i nie będzie tam działać.

4. Nie należy się sugerować tym co wmawiano mi w punkcie sprzedaży przy zawarciu umowy "Ja panu moge to sprzedać, ale ja wiem, że to nie będzie działać". Na pytanie dlaczego produkowane są TV z tunerem sat i slotem Common Interface pan odpowiada "Nie wiem".

• #18 18 Lip 2010 13:08
    netTv
    Poziom 23  

Szkoda, że model Samsunga LE40B679 nie jest sprzedawany w kraju. Wygoda korzystania, jedna skrzynka mniej.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME