Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja w domku jednorodzinnym (lata 70-te).

imech 22 Cze 2010 15:27 2077 2
  • #1 22 Cze 2010 15:27
    imech
    Poziom 7  

Mam w domku jednorodzinnym instalację el. robioną w latach 70-tych: 3 fazy warsztat + 1 faza dom (osobne liczniki).

Kolejność patrząc od elektrowni:
    1. Przyłącze napowietrzne

2. Skrzynka zakładu energetycznego na ścianie budynku, w niej (2 liczniki, i 4 eski B 32A), liczniki zaplombowane, eski mogę włączać / wyłączać).

3. Szafka z 4 "korkami" w ścianie budynku.
    (dawniej gdy liczniki były w budynku szafka była zaplombowana, obecnie jest do niej swobodny dostęp).

4. Tablica z 4 "korkami" wewnątrz budynku.
    (dawniej na tej tablicy były liczniki).
    Z tablicy wychodzą 2 przewody do budynku i 4 przewody do warsztatu.

Oprawy korków są w kiepskim stanie. Dodatkowo uważam, że jest za dużo zabezpieczeń w szeregu (2 x korki + eska).
    W związku z tym rozważam drobną modernizację. W szafce 3 chciałbym zrezygnować z "korków" i połączyć ze sobą przewody na sztywno stosując 5 torową listwę zaciskową.
    Wewnątrz budynku zamiast tablicy z korkami umieścić rozdzielnicę modułową z 4 rema eskami B 25A.

Pytanie 1: czy instalować eski B 25A, czy może eski B 32A, czy rozłączniki?
    Moje pytanie wynika stąd, że jak pisałem wcześniej w skrzynce zakładu energetycznego są już eski B32A. A może jeszcze inaczej?

Pytanie 2:
    W okolicach oprawek korków jest nadtopiona izolacja na przewodach. Jak elegancko odtworzyć nadtopioną izolację (jakieś koszulki / zestawy naprawcze)?

0 2
  • #2 22 Cze 2010 15:45
    marian_em
    Poziom 26  

Zabezpieczenie "nr 3" jak najbardziej możesz zastąpić listwą, w sumie to dziwne że przy montażu licznika nie zrobiono tego od razu.
    Jak rozumiem przed licznikami masz cztery pojedyncze zabezpieczenia (a nie potrójne + pojedyncze)? Jeśli tak to:
    Odpowiedź 1: Założenie trójfazowego zabezpieczenia na warsztat zmieni tyle, że w przypadku zwarcia wyłączone zostaną wszystkie 3 fazy. Uzyskanie selektywności w tym wypadku to i tak z lekka abstrakcja, pozostaje kwestia obciążalności przewodów i tego ile mocy potrzebujesz bo trzeba zdawać sobie sprawę że każde kolejne "zejście" z wartości zabezpieczenia w praktyce nie robi nic innego jak ograniczanie dostępnej mocy.
    Odpowiedź 2: Są koszulki termokurczliwe, docinasz na wymiar, zakładasz na przewód i podgrzewasz aż do zaciśnięcia koszulki. Kosztuje to niewiele i są różne średnice.

0
  • #3 23 Cze 2010 01:19
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Żeby się czasem nie okazało, że te 4 bezpieczniki na ścianie budynku to 3 fazy + N = TT.

Warto by było to obejrzeć zanim coś nie tak ktoś doradzi.

Może jakieś zdjęcia, jaki układ sieci na zasilaniu? Te 4 bezpieczniki na ścianie są na zewnątrz? Są pod napięciem, czy odłączone, a obudowa została?

0