Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie startuje po podłączeniu zasilacza pod płytę.

SolveDG 22 Cze 2010 17:09 5648 13
  • #1 22 Cze 2010 17:09
    SolveDG
    Poziom 9  

Niedawno zakupiłem płytę główną uzywaną na allegro. Do tej pory komputer pracował znakomicie. Dzisiaj podczas pracy wyłączył się. Po kilku próbach włączenia go POWER- uruchomił się. Ale po ok. 30min pracy znów się wyłączył i nie da się go ponownie uruchomic. Moja płyta głowna główna to GIGABYTE GA-G31M-ES2C

Zaznaczam, że komputer od podłączenia pracował na ustawieniach fabrycznych ze zintegrowaną kartą graficzną, gdyż oczekuje na przesyłke karty. Czy może ktoś domyśla się co mogło zajść i jakie rozwiązanie proponuje?

Próbowałem już CLR CMOS (zwarłem zworką dwa piny na płycie głównej) oraz wyciągałem baterie (jak również wymieniłem na nową). Po tej operacji jedynie wiatrak z procesora wykonał pół obrotu i się zatrzymał. Ponowne włączenie komputera - komputer bez "ruchu"

W tym wypadku musiałem przejść na płytę głowną i resztę podzespołów z mojego starego komputera co mnie upewniło, że zasilacz jest sprawny.

Próbuje uruchomić samą płytę główną z procesorem. Po podłączeniu zasilania PIN 24 i złacza ATX 12V z zasilacza wiatrak od procesora wykonuje pół obrotu i komputer się wyłącza. Po podłączeniu tylko zasilania PIN 24 wiatrak zaczyna normalnie pracować. Wyczytałem, że złącze ATX 12V dostarcza napięcie na wszystkie podzespoły na płycie, w tym na procesor. Czy jest możliwość wymiany złacza ATX na płycie? Zasilacz został sprawdzony na innej płycie i wszystko jest OK. A może sam procesor uległ uszkodzeniu?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wszelką pomoc

0 13
  • #2 22 Cze 2010 17:29
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

SolveDG napisał:
    Wyczytałem, że złącze ATX 12V dostarcza napięcie na wszystkie podzespoły na płycie, w tym na procesor.

Gdzie wyczytałeś?

Jaki CPU w tej GA-G31M-ES2C, jaki zasilacz?
    To jest podstawowe info...

Narazie wygląda na przeciążenie 12V albo zasilacz nie daje rady.

0
  • #3 22 Cze 2010 17:47
    SolveDG
    Poziom 9  

Wyczytałem że złacze ATX 12V 4 PIN daje zasilanie na procesor. Albo źle to napisałem albo ktoś głupoty napisał a ja to dalej przekazałem:) Sorki.
    CPU Core2Duo E7400
    A zasilacz to Akyga 400W (wiem nikt go nie poleca), ale wcześniej wszystko działało i nagle mu się odwidziało? A co może nastapić jesli przeciąży się złacze ATX 12V 4pin?

A i zapomniałem dodać, że zaczęło to się dziać, gdy podpinałem karte graficzną PCI E x16 GeForce 8600ge z przejściówki molex na PCI-E. Teraz nawet ze zintegrowaną grafiką nie działa.

0
  • #4 22 Cze 2010 18:01
    WojtasJD

SolveDG napisał:
    A zasilacz to Akyga 400W (wiem nikt go nie poleca), ale wcześniej wszystko działało i nagle mu się odwidziało?

Skombinuj coś normalnego i znowu test (narazie ze zintegrowaną grafiką), alternatywnie jak masz miernik można sprawdzić złącze ATX12V.
    Jednak jest szansa, że Akyga skieruje się tam gdzie jej miejsce - śmietnik :D

0
  • #5 22 Cze 2010 18:03
    SolveDG
    Poziom 9  

SolveDG napisał:
    A co może nastapić jesli przeciąży się złacze ATX 12V 4pin?

Jestem, w tych sprawach laikiem:)

0
  • #6 22 Cze 2010 18:05
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Najprawdopodobniej zwarcie w zasilaczu procesora. Uruchom komputer bez procesora, z podłączoną wtyczką 12V. Jak nie ruszy to spróbuj podstawić lepszy zasilacz, jak nie ruszy, płyta do wywalenia.

0
  • #7 22 Cze 2010 18:39
    SolveDG
    Poziom 9  

Uruchomiłem komputer bez procesora jedynie z podłączonym wiatraczkiem. Z podłączoną wtyczną ATX12V 4pin nie rusza a bez podłączenia wiatraczek się obraca. Spróbuje skombinowac lepszy zasilacz i napisze jaki był efekt. Mam nadzieje, że pomoże a jak nie trzeba kupić nowa płytę:(

0
  • #8 22 Cze 2010 18:52
    WojtasJD

SolveDG napisał:
    Mam nadzieje, że pomoże a jak nie trzeba kupić nowa płytę:(

Być może to był przypadek, kto wie; jednak jeśli płyta ma uwaloną przetwornice 12V -> Vcore i wymienisz (płyte) zawsze możesz ponownie zaryzykować i zasilić to wszystko akygowym wynalazkiem: czytaj -> w najgorszym przypadku musisz kupić płytę i zasilacz.

0
  • #9 22 Cze 2010 19:36
    haskii007
    Poziom 13  

Może się mylę,ale płyta do wymiany.

0
  • #10 22 Cze 2010 19:41
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Umierający zasilacz ubił płytę.

0
  • #11 22 Cze 2010 20:55
    kodd
    Poziom 32  

Czy naprawdę na tym forum są tylko "spece" od zasilaczy i serwisanci modułowi?
    Stawiają koledzy typową diagnozę dostępną w większości instrukcji i FAQ producenta "removing motheboard" Jeżeli taka diagnoza jest wystarczająca dla założyciela tematu cześć i po robocie. Być może wystarczy wymienić jeden lub dwa przebite tranzystory (i tylko one) zasilane z ATX 4pin 12V i płyta nadal "popracuje" parę miesięcy.

-1
  • #12 22 Cze 2010 21:12
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Tak oczywiście. Można przelutować mosfety, można diagnozować przebite kondensatory, badać stabilność temperaturowo-czasowo-obciążeniową przetwornicy w zasilaczu. Bez problemy takie rzeczy się robi. Ale śmiem twierdzić, że autor nie ma zielonego pojęcia jak to zrobić(bez urazy, nie każdy kto jeździ samochodem wie jak silnik działa), a ja mu tego tłumaczył nie będę, bo bym musiał książkę pisać.

Naucz się reszcie, że ludzie którzy piszą na forum to nie są specjaliści z dziedziny elektroniki. Im po prostu nie działa i koniec. A jedyne co są w stanie zrobić, to pójść do sklepu i kupić nowe! Najlepiej to widać po tym, że przeciętnemu użytkownikowi trzeba wymianę pasty termo-przewodzącej tłumaczyć przez 2 strony postów.

1
  • #13 22 Cze 2010 21:35
    artaa
    Poziom 43  

Dokładnie jest jak piszesz, i dodam jeszcze jedno, godziny pracy wyposażonego w sprzęt specjalisty kosztują często więcej niż kupno np. MB na allegro, a nawet w sklepie.

0
  • #14 10 Lis 2010 18:36
    SolveDG
    Poziom 9  

Jednak okazało się że płyta do wymiany i karta graficzna też...

0